תיעוד הסכנה: עודף במקום נהיגה

4 ימים לאחר התאונה במנהרות הכרמל בה נהרגה אור אלבז ז"ל (17), נמשכת חקירת נהג האוטובוס בחשד שהיסח דעתו גרם להתנגשות. תיעוד של חדשות 2 Online מציג כיצד הנהגים משמשים גם ככרטיסנים - בזמן נהיגה, ומסכנים חיים

על פי עדויות הנוסעים מהתאונה הקטלנית במנהרות הכרמל ביום חמישי האחרון, בה נהרגה אור אלבז ז"ל בת ה-17, עולה כי נהג האוטובוס התעסק עם כסף בזמן הנהיגה, פעולה שהייתה עשויה לגרום לו להיסח דעת ולהתנגש בקיר. תיעוד מיוחד של חדשות 2 Online מראה כי לא מדובר במקרה יחיד, אלא בתופעה מדאיגה שבה נהגי אוטובוס לא מרוכזים רק בנהיגה.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

בתיעוד נראים נהגי אוטובוס שונים, מעלים נוסעים לאוטובוס ומתחילים בנסיעה כשעוד לא סיימו לטפל בתשלום, מה שמאלץ להתעסק עם הכסף בזמן הנהיגה. נהג אחד מחפש עודף בתיק שלו מתחת לרגליו תוך כדי נסיעה ונהג אחר מקבל תשלום באמצע נסיעה וסוטה לנתיב השמאלי.

כיום חלק גדול מהנוסעים בתחבורה הציבורית עושים שימוש בכרטיס הרב קו, שמקל על התשלום. עם זאת באחד מקטעי הווידאו ניתן להבחין שלמרות המכשור האלקטרוני החדיש שמותקן באוטובוסים, עדיין ישנם נהגים שעוזרים ללקוחות שכרטיסם אינו טעון. מאחר והפעולה לוקחת כמה שניות בודדות, היא מתבצעת תוך כדי נהיגה.

נהג מתרכז בתשלום במקום בנהיגה

החוק מאוד ברור בעניין זה: נהג אוטובוס שידיו עסוקות בכל דבר שאינו נהיגה עובר על חוקי התנועה. נהגי האוטובוס חייבים לסיים לעסוק בכרטיסים ובכסף לפני שהם מתחילים בנסיעה.

גורם בחברת תחבורה ציבורית עמו שוחחנו ציין כי ישנה מגמה לפיה אמצעים טכנולוגיים יחליפו את הנהגים בגביית כספים מהנוסעים, וכי בינתיים, עד לשינוי המצב, ישנן הוראות ברורות לגבי גבייה בטוחה בזמן הנסיעה. "יש לנו הנחיות ברורות לנהגים כיצד להתעסק בכסף בזמן עמידת האוטובוס בתחנות ואנחנו מנהלים על זה בקרה צמודה וקונסים נהגים שמתנהלים שלא על פי ההנחיות", הבהיר הגורם.

זירת התאונה במנהרות הכרמל (אהרן ברוך ליבוביץ)

ממשרד התחבורה נמסר: "על פי הנהלים על הנהג לסיים את תהליכי הכרטוס והתיקוף טרם התחלת הנסיעה. בכוונת משרד התחבורה לרענן את הנהלים בנושא זה לכל חברות התחבורה הציבורית".

"כמו כן, הרשות הארצית לתחבורה ציבורית במשרד התחבורה מקדמת בחודשים האחרונים תכנית רב שלבית ומקיפה בנושא כרטוס ללא מעורבות הנהג, המבוצע באמצעים טכנולוגיים ואחרים מתקדמים: מכשירי כרטוס באוטובוס, רכישה באינטרנט, סלולר ועוד. יישום שרות עלייה מכל הדלתות במאות אוטובוסים בת״א, י-ם ובקרוב גם בחיפה צמצם עד מאוד את עיסוק הנהג בכרטוס".

הנהג שוחרר ממעצר בית

בינתיים חקירת התאונה הקשה בחיפה נמשכת. אתמול הובא נהג האוטובוס לחקירה נוספת לאחר ששוחרר ממעצר הבית, ועומת עם התיעוד ממצלמות האבטחה שבו רואים את האוטובוס סוטה באיטיות מנתיב נסיעתו.

פרקליטו, עו"ד ערן בר אור, טען כי במהלך הנסיעה אירעה תקלה טכנית שגרמה לתאונה וכי הנהג לא היה עסוק בדבר מלבד נהיגה באוטובוס. "מאוד יכול להיות שהאוטובוס היה תקין בתחילת הנסיעה", אמר בר אור. "אבל זה לא אומר שבמהלך הנסיעה לא היה איזשהו פגם מכני שקרה".

"הנהג עדיין עומד על טענתו שהוא נלחם בהגה והאוטובוס סחב ימינה, והוא לא הצליח להחזיר אותו לנתיב שלו", הדגיש הפרקליט. "הוא התריע על תקלה מסוימת, אני לא יודע אם התקלה הזאת קשורה לתקלת ההיגוי. זה דברים שהמשטרה צריכה לבדוק ואני בטוח שהיא תעשה את זה נאמנה".

נהרגה בדרך לקניון. אור אלבז ז"ל (באדיבות המשפחה)

"הנהג במצב רע מאוד", סיפר עו"ד בר אור. "הוא לא מצליח להירדם בלילה. התמונה של האוטובוס סוטה ימינה, והוא נלחם בו, ולמרות זאת הקיר הולך ומתקרב, חרוטה אצלו בזיכרון. הוא חוזר אליה כל הזמן. הוא מאוד מצטער על מה שקרה, אם כי הוא חושב שהוא לא אשם בתאונה, והוא מאוד מצטער שלא הצליח להציל את הנוסעים ברכב".

"זו לא פעם ראשונה שהוא נוסע בקו הזה", הבהיר עו"ד בר אור. "גם באותו יום הוא כבר נסע בקו הזה. הוא נסע פעמיים לפני זה באותו קו". בנוסף, טען העורך דין כי מרשו מכחיש את הטענות לפיהן הוא היה עסוק בהחזרת עודף בזמן הנהיגה. "הוא אומר שבזמן התאונה הוא היה עם שתי ידיים על ההגה וניסה להחזיר את האוטובוס לנתיב".

אביה של אור: "איבדנו את הילדה היקרה והיחידה שלנו"

בתאונה הקטלנית שבה היה מעורב קו 101 של אגד, נהרגה אור בת ה-17 ונפצעו יותר מ-40 נוסעים נוספים. בקרב חוקרי המשטרה התחזקה במהלך סוף השבוע ההערכה כי היסח דעת של הנהג הוא שהביא לתוצאות הקשות.

כבר ביום שישי האחרון הבהירו אנשי חברת אגד כי האוטובוס שנפגע בתאונה היה מדגם חדיש, ולכן סביר שלא תקלה היא שהביאה לתאונה. לאחר התאונה טענו חלק מנוסעי האוטובוס כי הנהג היה עסוק בגביית כסף מהנוסעים בעת התאונה. הנהג עצמו חשוד בהריגה. במהלך הדיון על הארכת מעצרו בסוף השבוע הוא פרץ בבכי.

התעסק בעודף? הנהג החשוד (חדשות 2)

46 פצועי התאונה אושפזו בבתי החולים רמב"ם וכרמל בחיפה. בין הפצועות קשה בתאונה הייתה גם אלבז, שלמרבה הצער נפטרה מפצעיה בבוקר יום שישי. שישה פצועים נוספים נותרו במחלקות לטיפול נמרץ ומצבם קשה.

יוסי אלבז, אביה של אור, אמר בכאב: "איבדנו את הילדה היקרה והיחידה שלנו. קראנו לה אור כי היא הביאה לנו אור בחנוכה. זה נגמר. תמיד פחדתי מתאונות דרכים. הכביש גרוע ממלחמה. אני לא יודע איך נעבור את זה". הוא סיפר כי בתו הייתה בדרכה "לקנות חולצה לבנה לחג. היא הייתה אמורה לעלות על קו אחר כדי להגיע לקניון, אבל נסעה ללב המפרץ".

לפניות לכתבת: Ch2news.avivitm@gmail.com