נא להכיר: גברים - וחולי ניקיון

ליוסי מפתח תקווה יש שירותים נפרדים מהאישה והילדים. עידן מראשון לציון מקפיד לטאטא את התקרה וובה מנתניה אוכל רק בכלים חד-פעמיים - וזה לא הכל. בישראל יש לא מעט גברים חולי ניקיון שמכורים לריח של אקונומיקה ולא יכולים לחשוב על גרגר אבק שנמצא בסביבה. האנשים שבשבילם חג הניקיונות הוא חגיגה

שי אלמוג בפעולה

מכת ניקיון: הם מחכים כל השנה לאביב - ולא בגלל מזג האוויר הנעים ולבלוב הפרחים, אלא בגלל הניקיונות. הישראלים שלקראת בואו של חג הפסח מסתערים על התריסים, ממרקים רצפות, מנערים את האבק מהשמיכות ומסיידים קירות. אבל עבור יוסי מפתח תקווה, עידן מראשון לציון ווובה מנתניה פסח הוא רק רגע השיא של השנה. ההבדל בינם לבין חבריהם הוא שהם פורחים לא רק לקראת חג הניקיונות הלאומי - פשוט כי הם מנקים בכל השנה כמו בפסח. ככה זה כשמכורים לניקיון.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

עידן, ספר בן 22 מראשון לציון, מקפיד לטאטא את התקרה באופן קבוע, בכל יום חמישי. "זה בגלל קורי העכביש, גם כשאני יודע שאין, אני מטאטא", הוא מספר במבוכה. "לא כל החברים שלי יודעים שאני חולה ניקיון".

ועידן לא מסתפק רק בלטאטא את התקרה, יש לו תכנית ניקיון שבועית קבועה: "את ארון הבגדים אני מנקה כל שבוע יחד עם השידה של הבשמים. אני מנער את האבק מהבשמים, מהגב של המיטה, מתחת למיטה וגם מהעצים שמתחת למזרן ומהרשת של המזגן. וכמובן שגם שואב את הפאנלים ומקרצף את הרצפה".

וההתמכרות לניקיון מלווה אותו גם בעבודתו במספרה. "אני מקפיד לצחצח את מברשות השיער והכלים שהשתמשתי בהם", הוא אומר. "אין מצב שאני מסרק מישהי כשיש במסרק שערה אחת אפילו של מישהי לפניה".

שירותים נפרדים וסבון בתיק

אם עידן מסתפק בצחצוח על בסיס קבוע, במקרה של יוסי מפתח תקווה, מדובר בשריטה של ממש - כך לפחות מעידים בני המשפחה שלו. "יש לו שירותים ומקלחת מופרדים מאשתו והילדים והוא לא מרשה לאף אחד להיכנס אליהם", הם מספרים.

"פעם אחת הגיע איש מקצוע שנכנס לעשות את צרכיו בשירותים של יוסי", סיפר קרוב משפחתו. "יוסי בילה יום שלם אחר כך בלצחצח את האסלה והכיור, הוא זרק את המגבות ואת נייר הטואלט". גם לאירועים מחוץ לבית, מספרים בני משפחתו, יוסי מגיע עם סבון בתיק.

יסודיות אין קץ


אופיר מראש העין מספרת שהדבר שהיא הכי חוששת ממנו הוא המבט על פרצופו של ערן, החבר שלה, אם דורכים לו על הרצפה אחרי שטיפה. "הפנים שלו אחרי שזה קורה -  איזה פחד!", היא אומרת. כשהתקלחה אצלו בדירה בפעם הראשונה ולא סגרה את הווילון של האמבטיה, הוא התעצבן עליה: "הוא הכריח אותי לגרוף את המים ולייבש לאחר מכן עם סמרטוט נקי ולשטוף את הסמרטוט".

אורית, חברה של וובה מנתניה צוחקת שלפעמים נורא קשה לארח אותו. "תמיד צריך לדאוג לו לכלים חד פעמיים כי הוא לא מעז לאכול או לשתות בכלים שאנחנו משתמשים בהם", היא אומרת, "וגם אותם הוא מנקה מאבק ולכלוך".

"אוהב שהידיים עם עור סבתא"

חבריו של טל אלמוג מהיישוב נופים מעידים עליו כבעל "הפרעה" קשה לניקיון. "הכי מעצבן אותו שעוברים לו באמצע השטיפה לפני שהוא הספיק להעביר סמרטוט יבש", הם מספרים. "הכי נוראי - כשאתה שם שיר ביוטיוב, מעביר סמרטוט יבש, השיר נגמר ואתה לא יכול להגיע לטלפון", מאמת טל את מה שמספרים עליו חבריו ומוסיף שהשריטה הגדולה שלו ביותר היא לנקות פאנלים מאחורי ארון הבגדים.

צחצוח על בסיס קבוע. ארכיון (פלאש 90)

ומסתבר שחיידק הניקיון עובר במשפחה: גם אחיו של טל, שי, מעיד על עצמו שהוא פריק של ניקיונות. "כל יום אני מעביר מטלית לאבק ולא יכול לראות את הבית לא נקי ולא מסודר", הוא מעיד על עצמו. "אני מנקה בלי כפפות וחולה על זה שהידיים אחר כך עם 'עור סבתא'".

אבינועם מאריאל, בדומה לכל גבר טיפוסי, לא ממש מתלהב מניקיון הבית והכלים ותמיד מושך את הזמן עד הרגע האחרון. אבל כשהסמרטוט בידו, מספרת אשתו שושי, הוא עובר על מתגי האור ומנקה בעדינות את כתמי האצבעות השחורים מהשבוע שחלף. אבינועם גם נמשך אוטומטית לחלק העליון של הדלתות בביתו ומנקה מידי שבוע בעדינות את האבק מהעץ. "אבל חוץ מזה, נורא קשה לבקש ממנו לנקות", צוחקת שושי.