"ברכת הכוהנות" בכותל - אסורה

בתום דיון בלשכתו בהשתתפות נציגי משרד רה"מ וגורמים במשרד לשירותי דת, אישר היועמ"ש מנדלבליט את עמדת רב הכותל ומשרד הדתות כי אין לאפשר את קיום הטקס של נשות הכותל במהלך חול המועד פסח. הנימוק: הטקס אינו בגדר "מנהג המקום" ברחבת הכותל

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודיע היום (חמישי) כי אינו מאשר את בקשת ארגון "נשות הכותל" לקיים ברחבת הכותל המערבי טקס המכונה "ברכת הכוהנות" במהלך חול המועד פסח. ההחלט ההתקבלה בתום דיון בלשכת היועמ"ש בהשתתפות נציגי משרד רה"מ, המשרד לשירותי דת, רב הכותל המערבי, וגורמי משרד המשפטים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בישיבה הוצגה עמדת רב הכותל והמשרד לשירותי דת, לפיה עריכת הטקס של "ברכת כוהנות" איננה בגדר "מנהג המקום" ברחבה. בהסבר שניתן להחלטה נאמר כי הטקס של "ברכת כוהנות" אינו מוכר ואינו מונהג אפילו בבתי כנסת רפורמים, ובנוסף מעולם לא נערך ברחבת הכותל. לפיכך, עריכת הטקס אסורה בהתאם לתקנות השמירה על מקומות קדושים ליהודים.

"הנחיתי את הגורמים המקצועיים במשרדי כיצד לפעול, ובסיעתא דשמיא לאחר דיון הבוקר אצל היועץ המשפטי ביטלנו את החרפה הזו", מסר בתגובה להחלטה השר לענייני דתות דוד אזולאי, שפעל לביטול הטקס. "המשמעות היא שהטקס אינו חוקי על כל המשתמע מכך וכוחות המשטרה במקום יסייעו למניעתו".