דיווח: חמאס לקח אחריות לפיגוע בירושלים

רשת אל ג'זירה מדווחת שארגון הטרור אחראי לפיצוץ באוטובוס בי-ם בו נפצעו 16 בני אדם. הערב מת בביה"ח הפצוע שנחשד כמחבל שהפעיל את המטען. הפלסטינים מדווחים כי צה"ל עצר את אביו במחנה פליטים ליד בית לחם

זירת הפיגוע

יומיים אחרי הפיגוע בירושלים, בו נפצעו 16 בני אדם, דיווחה אמש (רביעי) רשת "אל ג'זירה" כי ארגון הטרור חמאס לקח אחריות לפיצוץ. מוקדם יותר אתמול מת מפצעיו בבית החולים שערי צדק הפצוע שנחשד כמחבל שביצע את הפיגוע. הפלסטינים מדווחים כי כוח צה"ל עצר את אביו של החשוד במחנה הפליטים אל אעידה ליד בית לחם. 

לפני הפיצוץ באוטובוס: הסתה ממוקדת של חמאס לבצע פיגועים 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כלי תקשורת פלסטיניים פרסמו אמש את פרטי זהותו, מהם עולה כי המחבל הוא עבדול חמיד אבו סרור. בשלב זה אין אישור ישראלי לדיווחים. בשב"כ ובמשטרה התחזקה בימים האחרונים ההערכה כי הפצוע שמת הוא המחבל שהחזיק במטען החבלה שהתפוצץ באוטובוס.

בכרוז שהופץ ברשת ומיוחס לחמאס בית לחם נראה המחבל עבדול חמיד אבו סרור ונכתב כי הוא פעיל בארגון. עם זאת, בכלי התקשורת הרשמיים של הארגון לא הועלתה הודעה רשמית עד לשעה זו, אלא רק התייחסות לדיווח.

הכרוז שהפיץ חמאס

במקביל נרשמה התפתחות משמעות בחקירת הפיגוע. בשל צו איסור פרסום שהוטל על הנושא לא ניתן לפרט מהי אותה התקדמות בדיוק. במערכת הביטחון מבהירים כי מוקדם לקבוע שהפיגוע מסמן שינוי משמעותי בטרור הפלסטיני בגל הטרור הנוכחי. עם זאת, הוחלט להגדיל את התגבור למשטרת ירושלים לקראת הפסח, מעבר לזה שתוכנן במקור נוכח טרור הבודדים בפיגועים לא-צפויים.

שלשום דווח כי ממצאי החקירה הראשונים העלו כי המטען שהתפוצץ בחלקו האחורי של האוטובוס היה מטען קטן שהורכב באופן חובבני. לא נמצאה כמות גדולה של רסס, נתון שאפיין את פיגועי ההתאבדות באוטובוסים בעבר. הפרטים הללו מחזקים את ההערכה במשטרה שמאחורי הפיגוע לא עומד אחד הארגונים הממוסדים.

האוטובוס השרוף (אביגדור לוינגר)

בפיגוע, שאירע ברחוב משה ברעם, נפצעו 16 בני אדם, בהם שניים במצב קשה ושישה במצב בינוני, לאחר שהאש שהתלקחה באוטובוס התפשטה לאוטובוס וכלי רכב סמוכים. זמן רב יחסית חלף מרגע הפיצוץ ועד שבמשטרה קבעו בוודאות כי מדובר במטען חבלה. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שהאוטובוס נשרף כליל ולחבלנים לקח זמן לאתר את מוקד הפיצוץ. מסיבה זו נלקחה בחשבון תחילה גם האפשרות שמדובר בכשל טכני שגרם לפיצוץ ולהתלקחות.