פצועים בהתלקחות אוטובוס בירושלים, ההערכה: מדובר בפיגוע

מתחזקת ההערכה במשטרת ירושלים כי מטען חבלה הוא שגרם לפיצוץ באוטובוס בבירה. כתוצאה מהפיצוץ התלקחו שני אוטובוסים וכלי רכב ו-16 בני אדם נפצעו, בהם שניים קשה. נבדק אם אחד הפצועים קשה הוא המחבל שפוצץ את המטען

פצועים באוטובוס שעלה באש בדרך חברון בירושלים, מתחזק החשד לפיגוע: זמן קצר לפני השעה 18:00 היום (שני) אוטובוס בדרך חברון בבירה החל לעלות באש - ככל הנראה לאחר שמטען התפוצץ בתוך האוטובוס. נבדקת האפשרות כי אחד הפצועים שמצבו קשה החזיק במטען - אך האירוע עדיין נבדק. 16 פצועים פונו לבתי החולים שערי צדק והדסה עין כרם בעיר על ידי צוותי מד"א. במרכז הרפואי הדסה נפתח מרכז מידע טלפוני לציבור, שמספרו 1255122. המשטרה החלה בסריקות אחר חשודים נוספים בזירה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתחילה נחשד כי מדובר בפיגוע, אך לאחר מכן הבהירה המשטרה כי אין ודאות שמדובר באירוע על רקע לאומני - וייתכן כי הגורם הוא כשל טכני. עם זאת, כשעה לאחר האירוע התחזקה ההערכה המשטרתית כי מדובר בפיגוע. חובשים ופאראמדיקים של מד"א שהגיעו לזירה החלו להעניק טיפול רפואי לכ-16 נפגעים, בהם 2 במצב קשה ו-6 בינוני, שפונו לבית החולים שערי צדק והדסה עין כרם בעיר.

זירת הפיצוץ, היום

כוחות ביטחון, כיבוי וחילוץ הגיעו גם הם לזירה, ונסיבות המקרה נבדקות. מפרטים ראשונים עולה כי האוטובוס, קו מס' 12, החל לעלות באש. מבירור הפרטים הראשוניים עולה כי הפיצוץ החל באוטובוס, וגרם לנזק לרכב פרטי ולאוטובוס נוסף.

דובר כבאות ירושלים הוסיף: "כרגע אנחנו לא בטוחים איך זה התחיל. בממוצע כמעט כל יום מתלקח אוטובוס. ייתכן שלא מדובר בשריפה רגילה, לכן הנושא בחקירה". לעומתו, ראש העיר ניר ברקת עדכן כי הפיצוץ נבע ממטען בחלקו האחורי של האוטובוס.

אזור הפיצוץ

"מחפשים חשודים, לא הייתה התראה"

מהמשטרה נמסר בתחילה כי מטען חבלה שהתפוצץ גרם לפיגוע אך לאחר מכן נמסרה הודעת תיקון בה נכתב כי "אין ודאות שמדובר בפיגוע". כמו כן צוין כי "אוטובוס ככל הנראה ללא נוסעים עלה באש. הנפגעים ככל הנראה מאוטובוס שעמד בסמוך. נסיבות האירוע בבדיקה". לאחר מכן דווח כי כוחות משטרה, חבלנים וחוקרים הגיעו לזירת האירוע על מנת לבדוק את נסיבות האירוע ולערוך סריקות באזור.

אסי אהרוני, דובר משטרת ירושלים, הסביר כי "כוחות חבלה וחוקרים מנסים לברר מה היה פה באירוע. במקביל מבצעים סריקות בזירה הקרובה והרחוקה, בניסיון לאתר חשודים שיכולים להיקשר לאירוע הזה. אני קורא לציבור לגלות עירנות לדווח למוקד 100 על כל אדם חשוד. ניגש נבדוק ונראה במה מדובר".

אהרוני הוסיף כי "לא הייתה לנו התראה ספציפית. אנחנו אמנם לקראת החג ואנחנו ערוכים עם כוחות גדולים יותר, אבל לא היה משהו נקודתי ספציפי. ננסה לברר מה היה כאן, נלמד את האירוע ונפיק את הלקחים מכך".

גרסאות סותרות לגבי סיבת הפיצוץ (עד ראיה)

"היה קשה להתקרב לאוטובוס"

משירותי הכיבוי נמסר כי לאחר סריקה התברר שאין לכודים באוטובוסים: "הצוותים פועלים לכיבוי שריפת האוטובוסים ומניעת התפשטות האש והדלק הבוער מהמיכלים שהתבקעו לרכבים ומבנים סמוכים".

אודי גל, דובר כבאות ירושלים, עדכן: "הלהבות שככו, הורדנו אותן בצורה משמעותית על ידי קצף ואמצעי כיבוי נוספים. כרגע יש כיבוי סופי על מנת למנוע התלקחות נוספת. היו שם מאות ליטרים של סולר שדלפו, הכוחות מנעו את הבעירה של הדלק הזה. למרבה המזל, אין לכודים בתוך האוטובוסים".

עד ראייה סיפר: "הייתי בבית סמוך לזירה. שמעתי פיצוץ, הרצפה רעדה. יצאנו החוצה תוך כמה דקות וראיתי את האוטובוס בוער".

השריפה כילתה את האוטובוס (אביגדור לוינגר)

הנהג אפשר לנוסעים להימלט

אלעד פס, חובש בכיר במד"א שהגיע למקום, סיפר: "כשהגענו למקום ראינו אש מתוך האוטובוס ועשן סמיך בכל האזור. על הכביש שכבו פצועים, כולם בהכרה, וסבלו מכוויות ומחבלות מדממות. הענקנו להם טיפול רפואי בשטח ופינינו אותם באמבולנסים ובניידות טיפול נמרץ של מד"א לבתי החולים". הפרמדיק רפאל הרבסט הוסיף: "בזירה חברתי לצוות שטיפל בפצוע קשה כבן 30, כשהוא סבל מפגיעות קשות בגפיים התחתונות ומכוויות בכל חלקי גופו".

מנכ"ל מד"א אלי בין סיכם: "כוחות גדולים של מד"א שנמצאים בכוננות מיוחדת הוכיחו שוב את מקצועיותם והגיעו במהירות למקום האירוע, העניקו טיפול רפואי מתקדם לכלל לפצועים ובתוך זמן קצר פינו אותם  בדחיפות לבתי החולים בעיר. לקראת חג הפסח כוחות מד"א ערוכים בכוננות גבוהה ויתנו מענה רפואי מקצועי ומהיר לכל תרחיש. אנחנו מאחלים החלמה מהירה לפצועים".

"נפגעים רבים פונו בהקדם" (אביגדור לוינגר)

מפרטים ראשונים עולה מהזירה כי לאחר תחילת ההתלקחות, החלק האחורי של האוטובוס החל לבעור ונהג האוטובוס פתח את הדלתות ונתן לאנשים להימלט. נהג האוטובוס, שיצא בריא ושלם מהאוטובוס, החל למסור עדות לשוטרים בשטח.

נתן קניג מזק"א סיפר במשדר חדשות 2 על חוסר הוודאות: "הגענו עם יחידת האופנועים של זק"א, אני רואה אוטובוס שעולה באש, כתצוצאה לידו אוטובוס נוסף ורכב שכנראה נדלקו מהאש של האוטובוס השני. לא יכולנו עד עכשיו להתקרב בגללל השריפה החזקה".

נסיבות האירוע עדיין נבדקות (עד ראיה)

קניג ציין כי האוטובוס נשרף כליל, וכך גם רכב צמוד: "הנפגעים שידענו מהם פונו ממש בדקות הראשונות, כרגע יעשו סריקה סופית באוטובוס אם יש עוד נפגעים בפנים. כרגע אין עוד נפגעים מחוץ לאוטובוס".

צוותי הצלה רבים בזירה (עד ראיה)

גלעד שלמור, יאיר שרקי, ירון אברהם ויואב אבן השתתפו בהכנת הידיעה.