בדיקת השיח ברשת: הגולשים לא משוכנעים שתיק ראדה סגור

למרות ההאשמות של פרקליט המדינה וההד סביב הסדרה "צל של אמת", בדיקה של חברת Buzzilla לחדשות 2 Online מגלה כי התפיסה בקרב הציבור לגבי רומן זדורוב והרשעתו ברצח לא השתנתה ב-3 החודשים שחלפו מאז שהורשע בעליון. יותר מ-60% עדיין סבורים שלא נעשה משפט צדק

למרות הסדרה - אין שינוי בדעת הקהל (יונתן סינדל, פלאש 90)

מחלקת המחקר של חברת Buzzilla, המתמחה בניטור ומחקר שיח רשת, בדקה עבור חדשות 2 Online את תפיסת הציבור בעניינו של רומן זדורוב והרשעתו ברצח תאיר ראדה. הבדיקה שערכו אנשי החברה התמקדה בשתי נקודות זמן עיקריות והן: השבועיים לאחר הכרעת בית המשפט העליון בסוף 2015 ובשבועיים האחרונים, לאחר שידור הסדרה "צל של אמת: מי רצח את תאיר ראדה" שעוררה סערה שהגיעה עד צמרת המדינה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

מיד לאחר הרשעתו של זדורוב בבית המשפט העליון 68% מהציבור הישראלי האמין כי לא הוא זה שביצע את הרצח וכי "נתפר לו תיק". שלושה חודשים לאחר מכן, עת שידור הסדרה "צל של אמת" שעוררה הדים רבים, נראה כי דעת הציבור נשארה בעינה.

64% מהציבור: זדורוב לא אשם (יונתן סינדל / פלאש 90)

64% מהציבור תופס גם היום את דזורוב כלא אשם ברצח. "מדובר בפער קטן שאינו מובהק סטטיסטית", מסבירים בחברת Buzzilla. בנוסף, הסדרה אמנם הקפיצה את העניין הציבורי בצורה משמעותית ויצרה הד בתקשורת וברשתות החברתיות - אך כמות הדיונים ברשת בימים האחרונים עדיין נמוך בכ-50% מכמות השיח לאחר הרשעתו בבית המשפט העליון.

"לאור הדמיון בתוצאות המדגמים, נראה כי הסדרה שכנעה את המשוכנעים ולא שינתה את דעת הקהל", אמרה מרב בורנשטיין, סמנכ"ל אסטרטגיה ומחקר בחברת Buzzilla. לדבריה, הביקורת על המשטרה, הפרקליטות ובית המשפט אודות הפרשה התקיימה במרחב הציבורי עוד קודם לשידור הסדרה ולא הסדרה היא שיצרה אותה.