ההתרסקות בים: "חילצנו את עצמנו ושחינו לחוף"

ברגע שהמטוס נוגע במים אנחנו מחפשים לסגור את כ להחשמל במטוס ומחלצים עצמנו לבד. פתחנו הדלת ויצאנו למים. המטוס לא שקע, יצאנו החוצה הגיעו כמה חברה לעזור לנו ושחינו לחוף

שעות ספורות לאחר נחיתת החירום מול חוף מציצים בתל אביב, נמשכים המאמצים להבין מה הוביל לתקלה הטכנית שכמעט והובילה לתוצאות קטלניות. ממצאים ראשוניים מצביעים על כך שהתקלה במטוס אירעה דקות לאחר ההמראה משדה דב. "ברגע שהמטוס נגע במים התחלנו לכבות את כל החשמל במטוס וחילצנו את עצמנו לבד", שחזר הטייס מור אשל. "פתחנו את הדלת ויצאנו בכוחות עצמנו למים. המטוס לא שקע, יצאנו החוצה ואז הגיעו כמה חברה לעזור לנו ושחינו לחוף".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"לא חשבנו על חששות באותם רגעים", הוסיף אשל. "חשבנו על מה לעשות באותו רגע, לא חשבנו על מה יהיה. לפני שנחתנו ראינו שהים ריק, שאין שוחים ואין סירות. השתדלנו לנחות במקום נקי לחלוטין כי שני המנועים כבו. אין לי מושג מה קרה התעסקנו באיך לפתור את הבעיה. התרכזנו באיך להביא את המטוס לקרקע, או למים במקרה הזה". 

"זה קרה לי פעם בחו"ל באפריקה", סיפר הטייס השני דב אמסלם. "החווייה לא נעימה, התרגול והכשירות גרמו לנו להשאיר את המטוס שלם ולצאת מזה ללא פגיעה".

המנועים כבו דקות לאחר ההמראה

סמוך לשעה 17:00 המריא הטייס במטוס חברת "טמיר" משדה דב ומיד הבין שיש בעיה טכנית. הטייס שב על עקבותיו ובשלב זה שני המנועים נכבו. לאחר הכשל במנועים המטוס נאלץ לבצע את נחיתת האונס במים.

בשלב הבא יעבור הטייס תשאול על מנת להבין את השתלשלות האירועים שהובילו לתאונה. בהמשך תיערך בדיקה מדוקדקת של המטוס, שנגרר מהמים על גבי ספינה. כחלק מהמאמצים לחלץ את כלי הטיס מהמים, ייעשו ניסיונות לשמור על שלמותו של המטוס בכדי לא לפגוע בממצאי החקירה.

גב המטוס במבט מהחוף

המטוס, עליו הטייס ונוסע נוסף, דיווח על מצב חירום לאחר ההמראה ולא הצליח לבצע נחיתה על המסלול. המטוס התרסק בים ליד חוף מציצים לאחר שהניסיונות לנחות כשלו. לאחר מספר דקות כוחות השיטור הצליחו לחלץ את השניים במצב קל והעבירו אותם לקבלת טיפול רפואי.

ממגדל הפיקוח נמסר הטייס והנוסע נצפו צפים על פני המים. אזרחים בחוף דיווחו אף הם כי הבחינו בנוסעים כשהם בהכרה.

הטייסים מור ואמסלם

"הגענו עם האמבולנס לדק הצפוני אליו כבאים חילצו את שני הטייסים, גבר כבן 57 וגבר כבן 41 כשהם בהכרה מלאה", סיפר דרור שמולביץ, חובש בכיר במד"א. "הענקנו להם טיפול רפואי ראשוני ופינינו אותם לבי"ח איכילוב כשמצבם מוגדר קל ויציב. בנוסף טיפלנו בשני אזרחים שנחתכו מהסלעים כשסייעו בפעולות החילוץ מהמים".

תחילה המטוס דיווח על בעיה בגלגלים, אבל לאחר מכן התברר כי הבעיה הייתה נעוצה במנועים. על המסלולים בשדה דב כבר נערכו לנחיתת חירום אך המטוס לא הצליח להגיע.

"קפצו הרבה אנשים לעזור", סיפר דמיטרי, שהיה עד למבצע החילוץ בחופי ת"א. "אולי 10 אנשים קפצו למים. זה מאוד משמח לראות שאנשים עוזרים".