התא"ל התרסק ונהרג: "אדם אמיץ, אבידה גדולה"

מאות הגיעו לכפר ג'וליס שבגליל המערבי כדי לנחם את משפחתו של ראש המנהל האזרחי תת-אלוף מוניר עמאר, שנהרג בהתרסקות מטוסו הפרטי על צלע הר כמון. "זו אבידה קשה והכאב גדול; השקיע את כל מרצו עבור ביטחון המדינה"

תא"ל מוניר עמאר

אבל כבד נפל על הכפר ג'וליס שבגליל שבו התגורר ראש המנהל האזרחי, תת-אלוף מוניר עאמר (47), שנהרג היום (שישי) בהתרסקות מטוסו הפרטי על צלע הר כמון שבגליל התחתון. נכבדי העדה הדרוזית, לצד קצינים בכירים בצה"ל, הגיעו כדי להשתתף בצער המשפחה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אלוף-משנה (מיל') עפיף עמאר, בן דודו של מוניר, אמר הערב בצער: "זה אבל כבד, אנחנו לא מעכלים עדיין את הבשורה המרה. זו אבידה גדולה לנו ולמדינת ישראל. מוניר השקיע את כל מרצו ועבודתו עבור מערכת הביטחון וצה"ל ועשה נפלאות בכל הקשור לנושא הביטחוני".

ניהאד משלב, ראש מועצת אבו-סנאן שבגליל המערבי, אמר לחדשות 2 Online כי "האבידה היא קשה; מדובר באדם אמיץ - דבר שמאפיין את בני העדה הדרוזית. הוא התקדם בסולם הדרגות בצה"ל בצורה מסחררת. הכאב גדול - אבל אנחנו מאמינים בגורל".

לפני ששימש כראש המנהל האזרחי, כיהן עמאר כמפקד מחוז חיפה של פיקוד העורף וכן שימש כמח"ט חרמון. את שירותו הצבאי החל כלוחם בגדוד חרב ואף פיקד עליו בין השנים 2004-2006. בהמשך שימש כסמח"ט שומרון, קצין אג"ם של עוצבת הגליל וקצין מבצעים של פיקוד הצפון.

בספטמבר 2009 מונה למפקד חטיבת חרמון ובאוגוסט 2013 מונה למפקד מחוז חיפה של פיקוד העורף - תפקיד שמילא עד יולי 2015. עמאר הותיר אחריו אישה, שתי בנות ובן. הלוויתו של עמאר תיערך ביום ראשון בשעה 12:00 בכפר ג'וליס שבגליל המערבי. 

ג'וליס, הערב

זירת ההתרסקות (מבצעי SOS)

"בתקופה הקצרה שמילא את תפקידו, זכיתי להכיר אדם משכמו ומעלה, ערכי וצנוע אשר ערכי אהבת הארץ והאדם היוו נר לרגליו", ספד לו מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי. "ייחודו ואופיו של מוניר סחפו אחריו את פקודיו לאורך השנים".

"מוניר היה מלח הארץ - מאותם מובחרים ומובחרות אשר פורצים את הדרך לבני ובנות העדה בכל תחומי החיים", ספד לו שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון. "מותו של מוניר הוא בראש ובראשונה אבידה עצומה למשפחתו, לחבריו ולעדה הדרוזית. הוא גם אבידה גדולה לצה"ל ולמדינת ישראל. יהי זכרו ברוך".

הקשר עם עמאר, שהטיס מטוס פרטי קל מסוג MD10, אבד בשעות הצהריים והחלו סריקות אחריו. המטוס המריא בסביבות השעה 13:30 מחיפה, וכעבור כרבע שעה אבד עמו הקשר. כעבור פחות משעה אותר המטוס בצלע הדרומית של הר כמון, שם גם זוהה על ידי חיל האוויר. כוחות של מגן דוד אדום שהגיעו למקום עם ניידת טיפול נמרץ דיווחו כי אין גישה לרכב במקום, וכוחות של חיל אוויר הגיעו למטוס רגלית כדי לחלץ את הגבר.

"הגענו עם ניידת טיפול נמרץ למרגלות ההר, שם נערכה הערכת מצב של כוחות החירום", סיפר פראמדיק מגן דוד אדום אדי קחלני, "הגישה למטוס הייתה קשה ומסובכת, וכוח חיל אוויר בסיוע מסוק הגיעו אליו וחילצו גבר כבן 50. לאחר החילוץ חברנו עם המסוק שהעביר אלינו את הגבר כשהוא ללא רוח חיים, ונאלצנו לקבוע את מותו במקום".