ממשה דיין ועד אלזה: מסע בעקבות התחפושות

סבון ניקוי בשנות ה-50, אינדיאנים ב-70 וגיבורי על בשנות ה-90 - ככה נראינו בפורים במאה שעברה, כשאנה ואלזה עוד לא נולדו. צפו בתחפושות שאפיינו את העשורים מאז קום המדינה ועד היום

מתי בפעם האחרונה ראיתם ילד מחופש למשה דיין? גיבורי הילדות השתנו מאוד בעשורים האחרונים והביטוי הבולט ביותר לכך הוא תחפושות הפורים אליהן מבקשים הילדים להתחפש. לפני שנסיכות דיסני וגיבורי העל שלטו בעולם התחפושות היו כאן האינדיאנים, הצועניות והבוקרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשנות ה-50 ואף לפני כן, לא היה נהוג לקנות תחפושות מוכנות. התחפושות שבלטו, רובן מעשי יד, נגעו בנושאים אקטואליים. כך צעדו ברחובות ילדים עם תחפושת שמסמלת את תקופת הצנע, תחפושות "תוצרת הארץ" ואפילו תחפושת למותג סבון ניקוי שהיה נפוץ אז. בשנות ה-60 שלטו הקאובויז (בוקרים), לצד נסיכות וליצנים, וגם גיבורים ישראלים דוגמת הרמטכ"ל משה דיין.

תחפושת של אינדיאני בשנות ה-50 (קפלן דניאל לע"מ)

תחפושת קאובוי בשנות ה-50 (הארכיון לתולדות חו%d)

בשנות ה-70 וה-80 העדות והעמים השתלטו על חג הפורים עם תחפושות רבות של אינדיאנים וצועניות. חלק מהנערות התחפשו עם תלבושת תימנית מסורתית ויש גם מי שהתאפרו כדי להיראות אפרו-אמריקנים. בשנות ה-90 נכנסו לתמונה ובגדול גיבורי העל ושלל ספיידרמנים וסופרמנים.

תחפשות של רקדנית ספרדיה שנות ה-90 (משה מילנר לע"מ)

והיום? מתחילת שנות האלפיים ועד היום דמויות הטלוויזיה והקולנוע שולטות בחנויות התחפושות. הילדים מבקשים להתחפש לגיבור הסדרה האהובה עליהם והילדות רוצות להיות הנסיכות של סרט הקולנוע הכי חדש - או גיבורי תכניות ריאלטי.