"הוצאת השוטרים מסניפי הביטוח הלאומי - סכנה"

לפני מספר חודשים החליט היועץ המשפטי לממשלה להוציא את השוטרים המוצבים בסניפי המוסד. בתגובה, בוועד הארצי של עובדי הביטוח הלאומי הודיעו כי החל מהשבוע הבא, סניף שלא יוצב בו שוטר במדים לא ייפתח לקבלת קהל. "אקט שערורייתי ומסוכן", אמר ירון צרפתי העומד בראש הארגון

הסניפים לא ייפתחו בשבוע הבא (יוסי זמיר, פלאש 90)

עובדי הביטוח הלאומי יפתחו בשביתה בשבוע הבא, זאת במחאה על ההחלטה להפסיק את פעילותם של השוטרים המוצבים בסניפים. במסגרת השביתה, העובדים הודיעו כי הסניפים יהיו סגורים החל מהשבוע הבא ועד להודעה חדשה בנושא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בעקבות החלטה של היועץ המשפטי לממשלה שהתקבלה לפני מספר חודשים, קבע מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך כי מסוף השבוע הבא תופסק הצבת שוטרים במדים בסניפי הביטוח הלאומי. ההחלטה עוררה את חששם של עובדי המוסד, ובעקבותיה אמרו בוועד הארצי של עובדי הסניפים כי סניף שלא יוצב בו שוטר במדים - לא ייפתח לקבלת קהל.

ב-2015 טיפלו השוטרים המוצבים בסניפי הביטוח הלאומי ביותר מ-730 אירועי אלימות, איומים וניסיונות ההתאבדות - עלייה של יותר מ-12% לעומת אשתקד. חברי הועד הארצי של עובדי הביטוח הלאומי מציינים כי הנהלת המוסד פעלה בשלוש השנים האחרונות מול הכנסת, משרדי הממשלה והיועצים המשפטיים הרלבנטיים כדי למנוע את מימוש ההחלטה המסוכנת הזאת וכל הנתונים על מגמת הגידול באירועים האלימים.

"סניפי הביטוח הלאומי הם החזית החברתית של מדינת ישראל", אמר יו"ר הוועד ירון צרפתי. "מידי שנה מבקרים בסניפים יותר מ-3.5 מיליון אנשים - רבים מהם מתמודדים עם אתגרים מורכבים ביותר. 'סיר הלחץ' הזה מניב מאות אירועים חריגים. הוצאת השוטרים מהסניפים - אקט שערורייתי ומסכן חיים".

ממשרד המשפטים וממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "נושא חוקיות העסקתם של שוטרים בשכר בסניפי הביטוח הלאומי הועלה בעקבות דוח מבקר המדינה. על כן, משטרת ישראל ביקשה מהיועץ המשפטי לממשלה להכריע בנוגע לנושא האמור. בעקבות כך התקיימו מספר דיונים בנושא, ולאחר שנקבע על ידי היועץ המשפטי לממשלה כי אין הסמכה בחוק להעסקת שוטרים בביטוח הלאומי בדרך זו, ניתנו מספר הארכות למוסד לביטוח הלאומי לצורך היערכות למצב החדש. הארכה האחרונה ניתנה בסוף 2015 לאחר דיון וסיכום של מפכ"ל המשטרה והמשנה ליועץ המשפטי לממשלה עם מנכ"ל הביטוח הלאומי, לצורך התארגנות המוסד לביטוח לאומי להחלפת השוטרים במאבטחים. ארכה זו ניתנה עד יום 31 במרס 2016. במקביל, גובשה חו"ד של אגף המבצעים במשטרת ישראל שלפיה אין צורך בנוכחות קבועה של שוטרים בסניפים, והמענה יכול להינתן באמצעות מאבטחים וגיבוי משטרתי לפי הצורך".