דגן הובא למנוחות: "לוחם וחולם"

ראש המוסד לשעבר נטמן בבית העלמין בראש פינה בנוכחות מאות, בהם פוליטיקאים ואישים רמי דרג. הנשיא ריבלין ספד: עשית מעל ומעבר באהבה ובמסירות אין-קץ". פרס: "תחת פיקודך היה המוסד לארגון הטוב בעולם"‎

מאיר דגן הובא למנוחות (מאיר זמיר)

ראש המוסד לשעבר מאיר דגן ז"ל הובא היום (ראשון) למנוחות. בין הסופדים לדגן היו גם נשיא המדינה ראובן ריבלין, הנשיא לשעבר שמעון פרס וראש הממשלה בנימין נתניהו. "היית מפקד ולוחם, מנהיג ואחד העם", ספד ריבלין לדגן, "דוגמה ומופת, מגיבורי ישראל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"מאיר, עשית, ועוד איך עשית", הוסיף ריבלין. "עשית מעל ומעבר באהבה, בכוונה, במסירות אין קץ. כל מעשיך היו קשורים בעם ישראל ובגורלו. בעיני רבים היית אתה, מאיר הוברמן, שנולד שלושה ימים אחרי שחרור מחנה ההשמדה אושוויץ, ברכבת על אדמת ברית המועצות לזוג הורים שנמלטו מאימת הנאצים, היית הסמל למעבר משואה לתקומה. מחורבן לבית, מייאוש לתקווה. מתבוסה, לניצחון".

"זכית מאיר, וזכינו אנחנו, שהלכת במסלול חייך כשאתה צועד יד ביד עם מדינת ישראל", סיכם הנשיא. "שומר ומגן, לוחם. תמיד יוזם, פורץ קדימה, לא מוותר. היית מגדולי הלוחמים עזי הנפש, רבי הדמיון ועמוקי האמונה שקמו לעם היהודי בעת החדשה. רב תחבולות, מתוחכם".

"מגדולי הלוחמים". דגן ז"ל (באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון, דו"צ)

גם הנשיא לשעבר שמעון פרס התייחס לתרומתו של דגן לביטחון ישראל. "מאיר היה מנהיג מלידה", הוא אמר. "לא לשווא לוחמים הלכו אחריו אל הקרב במקומות גלויים ונסתרים. העם בטח בו והפקיד בידיו גורל של קרב ועוצמתו של חזון. תחת פיקודו, שהיה מורכב משילוב של חוכמה, תעוזה, יצירתיות ותבלין של חוצפה מנצחת, היה המוסד לארגון הטוב ביותר בעולם".

"מאיר היה מהדורה מיוחדת של לוחם וחולם", הוסיף פרס. "הוא ידע לזהות את האויב, ולגלות אנשים בעלי יכולות ייחודיות. הוא ידע לזהות ידידים ורחוקים, ולחשוף גם דרכים להפיל איבה ולא רק לחסל אויבים. הוא מעולם לא התנשא ומעולם לא התחמק".

"אדמת ראש פינה קולטת לתוכה היום לוחם נועז ומפקד רב פעלים", ספד לו ראש הממשלה נתניהו. "מאיר דגן, שטמון כאן באדמתה, מסמל הישג ציוני חשוב: היכולת לאחוז בחרב המגן ולעמוד איתן מול אויבינו במערכה על קיום האומה. מאיר לחם בגבורה בשדות הקרב והוכיח תעוזה במאבק בטרור, אבל גם לאחר שחרורו מהצבא הוא דבק במלאכת הביטחון".

"אני זוכר מקרים שבהם ישבנו במשרדי או במשרדו והוא הציג בפניי מבצעים", סיפר נתניהו, "וכשהיה גומר להציג היה לפעמים שקט, ואני זוכר מקרים שפרצתי בצחוק משום שהרעיון היה כל כך נועז וכל כך חצוף, חוצפה ישראלית, חוצפה של מאיר. כשהוא חלה הייתי בין אלה שחיפשו דרך, כל דרך, לסייע לו. לצערי ולצער כולנו, כוחו של מאיר תש. הוא נלקח מאיתנו מוקדם מדי והאבדה גדולה".

"מאיר היה לוחם גדול למען ביטחון ישראל. תודה לך מאיר על שירותך המסור לעמנו, לארצנו, למדינתנו. פועלך ימשיך להיות חקוק בתולדות עמנו. בינה, נועה, דן וניצן, הנכדים ובני המשפחה היקרים, עם ישראל כולו משתתף ביגונכם העמוק. יהי זכרך ברוך".