"אני ואחותי בוכים כל לילה בטלפון, זו גזענות"

כ-1,500 מיוצאי אתיופיה עורכים צעדת מחאה לעבר מעון ראש הממשלה, במחאה על הקפאת ההליך להעלאת בני הפלשמורה, קרובי משפחותיהם, מהמחנות בגונדר ובאדיס אבבה. "השאירו את קרובינו בחוץ, מצבם לא טוב. אנחנו מקווים שנתניהו ישמע את קולנו", מספרים המפגינים

יוצאי אתיופיה דואגים לקרובי משפחותיהם - וקוראים לממשלה להתערב: כ-1,500 מפגינים בני העדה האתיופית עורכים הבוקר (ראשון) צעדת מחאה בירושלים נגד החלטת הממשלה להקפיא את העלאת בני הפלשמורה לישראל עקב מחסור בתקציב - זאת לאחר שהממשלה עצמה אישרה את המהלך, רק מספר חודשים קודם לכן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המשתתפים בהפגנה, שהחלה בבנייני האומה והמשיכה עד למפגן מחאה מול משרד ראש הממשלה בזמן ישיבת הממשלה השבועית, מניפים שלטים עליהם נכתב: "ביבי, הבטחת", "לא מפלים בין יהודים ליהודים" ושלטים נוספים ועליהם תמונות של קרובי המשפחות שנותרו מאחור במחנות בגונדר ובאדיס אבבה.בין המפגינים שצועדים בבירה תחת אבטחה כבדה, נמצא גם אליהו גאשאו, שעלה לישראל לפני 17 שנים. גאשאו מספר על הקשיים שחווה בעלייה לישראל ועל הנסיבות שהובילו לכך שניתק הקשר עם אחותו: "היא נשארה מאחור ורק לפני כמה שנים מצאתי אותה. פניתי לסוכנות היהודית, והם העבירו אותי למשרד הפנים - ולא הפסיקו לטרטר אותי".

לדבריו, הוא נדר לערוך בדיקת דנ"א שתוכיח שהשניים באמת אחים: "אחרי שחזרתי עם הבדיקות שהוכיחו זאת, התחילה סאגה בלתי נגמרת. משרד אחד העביר אותי למשרד אחר ולא ידעתי מה לעשות כדי שיביאו אותה לארץ".

"זו החלטה גזענית, זאת שערורייה"

אלא שבנובמבר האחרון, הגיעה הבשורה - והממשלה החליטה על העלאתם לישראל של יהודי אתיופיה שנותרו במחנות במדינה: "כבר התקשרתי לאחותי לבשר לה את זה, אמרתי לה שהסבל שלה נגמר, אלא שזמן לא רב לאחר מכן, אמרו שאין תקציב ושלא מעלים אותם. אני לא מעוניין להתקשר אליה עכשיו ולומר לה שלא בטוח שהיא תעלה".

"השמועות על המחסור בתקציב הדרוש להעלאת בני הפלשמורה כבר הגיעו עד המחנות באתיופיה: "מאז, כל לילה, אני ואחותי בוכים בטלפון", מספר גאשאו.
"זו המשימה שלי - ואני אלך עד הסוף", אמר ח"כ אברהם נגוסה (ליכוד) "זו החלטה גזענית, קבע. יחד עם ח"כ נגוסה, שמוביל את ההפגנה, התייצבה גם ח"כ רויטל סוויד (המחנה הציוני) שביקרה בעבר במחנות הפליטים באתיופיה."תראו לי החלטת ממשלה אחת שהתקבלה פה אחד שנאמר עליה אין תקציב. הייתי שם במחנות ראיתי את הסבל ואת הבכי, אף אחד לא ישכנע אותי אחרת. אם היה מדובר בעולים אחרים - מארה"ב, מקנדה ייתכן שהממשלה הייה אומרת אין תקציב? בואו נקרא לילד בשמו זאת שערורייה זאת גזענות".