תאונת דליפת הברום: מנכ"ל הרכבת זומן לשימוע

פרסום ראשון | עקב אירוע דליפת הברום החמור שאירע בדימונה, שלח הערב המשרד להגנת הסביבה למנכ"ל רכבת ישראל זימון לשימוע שייערך ביום ראשון. בנוסף, ישקול המשרד את המשך פעילות האכיפה נגד רכבת ישראל ומנהליה, לרבות פתיחה בחקירה פלילית. עוד נשקל לשלול ההיתר לשינוע חומרים מסוכנים מרכבת ישראל עד להודעה חדשה

עקב האירוע: מנכ"ל הרכבת - לשימוע (כבאות והצלה)

מנכ"ל הרכבת - לשימוע: בעקבות אירוע דליפת הברום החמור שאירע שלשום בדימונה, שלח הערב (רביעי) המשרד להגנת הסביבה זימון לשימוע למנכ"ל רכבת ישראל ולבכירים בחברה, שייערך ביום ראשון הקרוב. במהלך השימוע, עליו הורה מנהל מחוז דרום של המשרד, גיא סמט, ייחקרו בכירי הרכבת בחשד לרשלנות - כך אנו מפרסמים הערב לראשונה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מתחקיר ראשוני של האירוע, נמצא כי רכבת משא שמטה בסמוך לתחנת הרכבת בדימונה מספר קרונות. רכבת משא נוספת, אשר הובילה מטען של חומר מסוכן מסוג ברום התנגשה בקרונות רכבת המטען, אשר נשמטו קודם לכן. כתוצאה מעוצמת ההתנגשות נשמטו שני איזוטנקרים שהכילו ברום ממסילת הברזל וכמות של כ- 6.5 טון חומר מסוכן מסוג ברום דלפה לסביבה.

נסיבות האירוע מצביעות, כי קיים חשש לכאורה כי חל כשל באישור נתיב נסיעת הרעלים, לרבות נקודות העצירה המתואמות - בין רכבת המטען לרכבת מטען הברום. ועל כן עולה חשש כי ברכבת ישראל מפרים את תנאי היתר הרעלים שבידיהם, דבר המהווה עבירה לכאורה על הוראות חוק החומרים המסוכנים.

כוחות מיהרו לטפל בחומר המסוכן (דוברות כיבוי אש מרחב דרום)

בנוסף, ניטור החומרים באוויר שנערך בשטח הצביע על זיהום אוויר חזק של חומר מסוכן מסוג ברום בסביבה שמהווה הפרה על חוק "אוויר נקי". לכן שוקלים במשרד להגנת הסביבה לבטל את היתר הרעלים של רכבת ישראל שמשמעו איסור על הובלת חומרים מסוכנים עד אשר ינקטו הצעדים הנדרשים למניעת מקרים דומים. בנוסף, ישקול המשרד את המשך פעילות האכיפה נגד רכבת ישראל ומנהליה, לרבות פתיחה בחקירה פלילית.

הרכבה התנגשה בקרונות והתהפכה, החומר המסוכן דלף

שלשום התהפכה רכבת שהובילה חומר מסוכן מסוג ברום לאחר שהתנגשה בשלושה קרונות שעמדו על המסילה, סמוך לדימונה. כוחות גדולים של משטרה הגיעו לזירת התאונה יחד עם כוחות כיבוי האש שטיפלו בחומר המסוכן. שניים מבין הפצועים סבלו מחבלות קלות בעקבות התאונה והם פונו למיון הקדמי בדימונה. ארבעת הפצועים הנותרים סבלו מצריבות בעיינים והם פונו לבית החולים סורוקה בבאר שבע.

אחד הקרונות הכיל ככל הנראה ברום, וכתוצאה מההתנגשות עלה החשש לדליפה של החומר. כוחות הביטחון הגיעו למקום, ותושבי דימונה המתגוררים ברדיוס של 900 מטרים ממוקד האירוע התבקשו להישאר בבתיהם ולסגור את החלונות, הנחייה שכאמור הוסרה הבוקר.

6 נפגעו קל באירוע

לאחר שהתקבל הדיווח אודות התאונה, במשרד להגנת הסביבה הזעיקו אתמול צוותי חירום למקום כדי לבדוק את הממצאים בשטח. כמו כן, במשטרה התקיימה הערכת מצב בשיתוף גורמי החירום בשטח.

סגן יו"ר הכנסת מאיר כהן (יש עתיד), המתגורר בדימונה, אמר הבוקר כי בכוונתו להגיש בקשה לדיון בוועדת הפנים של הכנסת כדי "לבחון את המחדל שארע אמש בדימונה וסיכן עיר שלמה", כדבריו. "זה נראה לא טוב והשאלה המרכזית היא כיצד קורה שקרונות עם ברום חונים על המסילה", אמר כהן. "זה בניגוד להוראות".

מרכבת ישראל נמסר בתגובה לידיעה: ״אנו תמהים על הודעת המשרד לאיכות הסביבה עוד טרם הושלמו הבדיקות הרלוונטיות ברכבת ובמשרד התחבורה.״