תקרית הברום בנגב: קרונות ניתקו, הרכבת המשיכה לנסוע

בעוד רכבת ישראל מודיעה כי הסיבה לתאונת הרכבת בדימונה היא תקלה טכנית, מתגלה כי בדוח שחיבר משרד מבקר המדינה וצפוי להתפרסם בעוד מספר חודשים, מתריע המבקר מפני ליקויים בנהלי השינוע של חומרים מסוכנים. ברכבת ישראל הבהירו כי נמשכת בדיקת המעורבות של הגורם האנושי בתאונה - וציינו כי הנהג המשיך בנסיעה

מבקר המדינה התריע כבר לפני חודשים (כבאות והצלה מחוז דרום)

יממה לאחר תאונת הרכבת בדימונה שהובילה לדליפתו של חומר מסוכן, הודיעה הערב (שלישי) רכבת ישראל כי הסיבה לתאונה היא ככל הנראה תקלה טכנית - והבהירה כי הרכבת המשיכה בדרכה. למרות ההודעה, נחשף כי בדוח מבקר המדינה שצפוי להתפרסם בחודש מאי הקרוב, מפורטים ליקויים בנהלי השינוע של חומרים מסוכנים. "ניתן היה למנוע את הדליפה", אמר הבוקר המבקר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בין היתר, יתייחס המבקר בדוח לשינוע חומרים מסוכנים באמצעות הרכבת בעיקר באזור בו התרחשה התאונה ובאזור הנגב בכלל. "מבדיקה ראשונית של הארוע מאתמול בלילה עולה כי תקלה טכנית הביאה להתנתקות של מספר קרונות מרכבת משא שהמשיכה בנסיעתה", נמסר מרכבת ישראל.

"בקרונות היה מטען של מחצבים. עוד עולה, כי מערכת ההגנה והבטיחות, שתפקידה למנוע את התפרקותו של הקרון, פעלה כנדרש". ברכבת ישראל גם ביקשו להדגיש כי התחקיר לבדיקת ההיבטים האנושיים עדיין בעיצומו. "צוות הבדיקה שמינה מנכ"ל הרכבת, ממשיך בחקירתו היסודית והמעמיקה", נמסר.

זירת התאונה אתמול (דוברות כיבוי אש מרחב דרום)


אתמול התהפכה רכבת שהובילה חומר מסוכן מסוג ברום לאחר שהתנגשה בשלושה קרונות שעמדו על המסילה, סמוך לדימונה. כוחות גדולים של משטרה הגיעו לזירת התאונה יחד עם כוחות כיבוי האש שטיפלו בחומר המסוכן.

"לבחון את המחדל"

אחד הקרונות שנפגע הכיל ברום שדלף ועל כן הונחו תושבי דימונה המתגוררים ברדיוס של 900 מטרים ממוקד האירוע להישאר בבתיהם ולסגור את החלונות, הנחייה שהוסרה הבוקר. צוותים בשטח החלו הערב בפינוי מיכל הברום שנותר בצד המסילה, ולאחר מכן יוחלט על המשך הטיפול בקרקע שעליה נזל החומר המסוכן.

זירת התאונה אתמול (דוברות כיבוי אש מרחב דרום)

מהמיכל שדלף נזלו 6.5 טון של ברום ומרביתו נספג בכמויות הגדולות של סיד שנטרלו את החומר. הערכות הן שהחנויות הסמוכות למקום האירוע ישובו לפעילות מחר בבוקר וכי לא נשקפת סכנה לציבור. התחקיר לאירוע נמשך ובהתאם לממצאים יוחלט האם לנקוט בצעדים נגד רכבת ישראל.

סגן יו"ר הכנסת מאיר כהן (יש עתיד), המתגורר בדימונה, אמר הבוקר כי בכוונתו להגיש בקשה לדיון בוועדת הפנים של הכנסת כדי "לבחון את המחדל שארע אמש בדימונה וסיכן עיר שלמה", כדבריו. "זה נראה לא טוב והשאלה המרכזית היא כיצד קורה שקרונות עם ברום חונים על המסילה", אמר כהן. "זה בניגוד להוראות".