לראשונה: מאסר לאביו של סרבן גט

בית הדין הרבני החליט, באופן תקדימי, לשלוח למאסר אב של בעל המסרב לתת גט לאשתו במשך כעשר שנים. הסיבה: אביו של הבעל הוא האחראי המרכזי לעיגון כלתו. "ברצותו, יאריך בנו את עיגונה, ואם ירצה – יקצרה", נכתב בפסק הדין. לכן, הוחלט לגזור על אביו של הבעל הסרבן 30 ימי מאסר

בית הדין הרבני בת"א, ארכיון (פלאש 90)

לראשונה בתולדות בתי הדין הרבניים בישראל, הטיל היום (שני) בית הדין הרבני האזורי בתל אביב 30 ימי מאסר על איל הון יהודי אמריקני העומד מאחורי סרבנות בנו ועיגונה של כלתו זה כעשר שנים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

עד המקרה הזה, לא הוצא מעולם צו מאסר נגד אדם שאיננו המעגן עצמו. לכן, מדובר בעליית מדרגה דרמטית במאבק של בתי הדין הרבניים נגד סרבני הגט. "פרשת עיגונה המתמשך והאכזרי של התובעת היא אחת מפרשיות העיגון הקשות ביותר שאיתן מתמודדת מערכת בתי הדין הרבניים", ציין הרב שלמה שטסמן, אב בית הדין.

סרבן הגט הוא גבר חרדי שנולד בארה"ב, שם נישא לאשתו לפני 12 שנה. לאחר שנולדו להם שני ילדים, הם הגיעו לביקור בישראל לפני כעשר שנים - ובמהלך הביקור לקתה האישה באירוע מוחי קשה שבגינו נשארה נכה ומוגבלת.

לאחר האירוע המוחי, נטש הבעל את אשתו ואת ילדיו בישראל וחזר לארה"ב, אלא שמאז הוא מעגן אותה ומסרב לתת לה גט. למרות פסק דינו של בית הדין הרבני לפיו הבעל חייב לתת גט לאשתו, האיש התעלם מפסק הדין ואפילו לא עירער עליו.

"מסר חשוב לעשוקים: אל תרימו ידיים!"

חקירה יסודית של אגף העגונות בהנהלת בתי הדין הרבניים שנערכה בישראל ובארה"ב העלתה כי אביו של הבעל המעגן, איש עסקים עשיר הידוע כתורם כבד מהמגזר החרדי, הוא העומד מאחורי העיגון.

כשהגיעו הורי הבעל המעגן לביקור בישראל, זימן אותם בית הדין הרבני למתן עדות, ואף הוציא נגדם צו עיכוב יציאה מהארץ עד למיצוי העדות. בשלב זה הפעילו ההורים לחצים כבדים באמצעות רבנים ואישי ציבור שנשלחו לבית הדין, תוך ניסיון לשבש הליכי משפט.

בפסק הדין המשתרע על 45 עמודים, נקבע כי אביו של הבעל "הוא העומד באופן מרכזי ואקטיבי מאחורי עיגון כלתו על ידי סרבנות בנו. ברצותו יאריך את עיגונה ואם ירצה יקצרה - ועל כן יש להטיל עליו סנקציה ראויה והולמת".

"החלטת בית הדין - כמו החלטות אחרות מן התקופה האחרונה - מבטאת את המחויבות העמוקה והחד-משמעית של בתי הדין הרבניים לסייע לעגונות ולמנוע סרבנות גט", אמר מנהל בתי הדין הרבניים, הרב שמעון יעקבי. " זהו מסר חשוב לכל העשוקים: אל תרימו ידיים! בית הדין אינו מסיים את מלאכתו בחתימה על פסק דין".