אלמנתו של ינאי ויסמן ז"ל: "שינוי הכיתוב על המצבה - המינימום המוסרי"

מאבק אלמנתו של ינאי ויסמן ז"ל, שנרצח בפיגוע ב"רמי לוי" בשער בנימין – הצליח: על מצבת בעלה המנוח ייכתב כי הוא "נפל בקרב" ולא ב"פיגוע חבלני. "הוא גיבור ישראל הראוי לכיתוב הנכון על מצבתו"

"שינוי הכיתוב - המינימום המוסרי" (פייסבוק)

יעל ויסמן, אלמנתו של ינאי ז"ל שנרצח בפיגוע בסניף "רמי לוי" בשער בנימין לפני כחודש, מברכת הערב (שני) על החלטת משרד הביטחון להוסיף את הכיתוב "נפל בקרב" למצבתו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני חושבת שלאור נסיבות נפילתו של ינאי, זהו המינימום המוסרי המתבקש מאיתנו כחברה וכעם להעניק לו - גיבור ישראל - את הכיתוב הנכון והראוי על מצבתו", אמרה יעל. החלטת משרד הביטחון התקבלה בעקבות מאבק שניהלה.

הלווייתו של ינאי ויסמן ז"ל (דוברות מעלה מכמש)

להחלטה קדמה התייעצות במשרד הביטחון שבמהלכה התקבלה עמדת הרמטכ"ל לפיה ינאי יצר מציאות של קרב עם מחבלים בחתירתו למגע עם המחבלים ולנטרולם בידיים חשופות עד למותו - ולכן האירוע שבו נפל יוגדר כקרב.

לאחר פניית האלמנה, פנה משרד הביטחון לצה"ל וביקש את עמדתו הברורה באשר לנסיבות האירוע שבו נפל ינאי ז"ל. בתשובה שהועברה למשרד הביטחון קבע הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט, כי "עמדת צה"ל בנושא האירוע שבו נהרג סמל-ראשון טוביה ינאי ויסמן ז"ל היא כי מדובר בקרב - וזאת כחלק מהמחויבות שלנו לינאי כלוחם, למשפחתו ולאתוס הלחימה הצה"לי".

זירת הפיגוע בשער בנימין (רויטרס)

הרמטכ"ל הוסיף וכתב כי "העובדה שינאי ז"ל חתר למגע עם המחבלים ולנטרולם בידיים חשופות עד למותו - מבטאת את אומץ ליבו ואת העובדה שמבחינתו יצר מציאות של קרב עם המחבלים". בשל קביעת הרמטכ"ל החליט משרד הביטחון לכתוב את המלים "נפל בקרב" על מצבתו של סמל-ראשון טוביה ינאי ויסמן ז"ל. החלטת משרד הביטחון נמסרה למשפחתו לפני זמן קצר.