שוטרות נגד אלשיך: "המפכ"ל לא מבין איפה הוא חי"

בעקבות הצהרתו של המפכ"ל לפיה המשטרה לא תטפל בתלונות אנונימיות נגד שוטרים, ארגוני נשים ושוטרות תקפו את החלטתו וטענו כי היא מהווה גיבוי לפוגעים. "אלשיך כנראה לא זוכר את הפרשיות שנחשפו באמצעות תלונות אנונימיות כמו פרשת ניסו שחם", אמרו בתגובה

"לא מבין את התרבות". אלשיך (הדס פרוש, פלאש 90)

דבריו של מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך שפורסמו אמש (ראשון) לראשונה בחדשות 2 מעוררים זעם בקרב שוטרות וארגוני נשים, שטוענים כי אלשיך פוגע בשוטרות המעוניינות להתלונן על עבירות מין בארגון. "המפכ"ל לא יודע מה המחיר שעלולה לשלם שוטרת שנחשפת בעקבות תלונה", אמרו שוטרות בתגובה לקביעתו של אלשיך לפיה המשטרה לא תטפל בתלונות אנונימיות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

"האמירה של המפכ"ל מוכיחה שהוא לא מבין שאיזו תרבות ארגונית הוא עובד ופשוט לא מבין איפה הוא חי", הן טוענות. "הוא כנראה לא זוכר את הפרשיות שנחשפו באמצעות תלונות אנונימיות כמו פרשת ניסו שחם".

אחת השוטרות אף הביעה תמיהה על כך שאיש שב"כ לשעבר לא מכיר בחשיבות של איסוף מידע מודיעיני באופן סמוי. "אם אני יודעת על דברים שנעשים, או אפילו רק חושדת, אני חייבת לדווח והתפקיד של המשטרה הוא להמשיך לבדוק", הגיבה השוטרת.

"ישנם מקרים בהם עולים חשדות אך שוטרות לא מעוניינות להסתכן ולדווח עליהם באופן גלוי", הוספיו נשים העובדות בארגון. "כל שורת הניצבים שפרשו והפרשיות שליוו את פרישתם חשפו את היחס המקל שקיבלו במשך שנים קצינים בכירים שהרשו לעצמם להטריד".

גם בארגוני נשים תוקפים את הצהרת המפכ"ל. "המשמעות של התעלמות מתלונות אנונימיות היא גיבוי לפוגעים והיעדר הגנה לנפגעות", טענו.

בשבוע שעבר אמר אלשיך בכנס של מאות שוטרות לרגל יום האישה כי מעתה המשטרה לא תטפל בפניות אנונימיות של שוטרות משום שהדבר הפך לחיסול חשבונות במשטרה. "המכתבים האנונימיים הפכו לתרבות של חיסול חשבונות במשטרה, ולכן מעתה המשטרה לא תטפל עוד במכתבים האנונימיים שמעלים חשד לעבירות שביצעו שוטרים", אמר.

"בארגון שבו חלה חובת דיווח על שוטרים, אין שום צורך במכתבים אנונימיים", הוסיף המפכ"ל שנאם מיד לאחר היועצת שלו לענייני נשים.