"איך זה שהאנס בחוץ ואני בפנים?"

בתחילת השבוע הבאנו בחדשות 2 את סיפורה של א', חיילת שהגיעה לתחנת המשטרה כדי להתלונן על אונס ובתגובה הוכנסה לכלא הצבאי בשל היותה עריקה. היום היא מדברת מהכלא ומספרת על מצבה הנפשי הקשה

מצבה הנפשי של א', שהגיעה לפני כמה ימים לתחנת המשטרה להתלונן על אונס ונכלאה בשל עריקות, הולך ומידרדר. אולי בגלל שהיא לא מקבלת את הסיוע הנפשי שהיא אמורה לקבל בכלא הצבאי ואולי בגלל שהיא לא ממש מבינה מדוע אחרי שבצה"ל הודו בטעות, בכל זאת השאירו אותה מאחורי סורג ובריח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"קשה לי פה באמת, אני צריכה לצאת מכאן, תוציאו אותי מפה", אמרה היום בשיחה עם אמה מהכלא. "אתמול הבנתי שאני צריכה טיפול באמת. עד עכשיו הכחשתי את זה, אני באמת צריכה שיחות ופסיכולוג והכל. אני צריכה לצאת החוצה, איך אני אעביר פה עוד שבת? קשה פה באמת".

בשיחה עם חדשות 2 מתארת אמה של א' את הקושי שעובר על המשפחה בזמן שבתם כלואה. "אנחנו ממש גמורים, לא יכולים לתפקד", היא אומרת. "אנחנו רואים שהילדה שלנו במצוקה והיא לא מקבלת טיפול. אנחנו פשוט כבר לא יודעים לאן לפנות ומה לעשות".

כשהיא מדברת עם אמה, היא לא יכולה להימנע מלשאול את השאלה הכל כך מתבקשת - איך קרה שדווקא קורבן אונס שהגיעה להתלונן במשטרה מוצאת את עצמה בתא סגור. "אני עדיין לא מבינה למה הוא (החשוד באונס) בחוץ ואני פה בפנים", היא אומרת. "למה אותי עצרו ולא אותו?".

"החיילת קרועה מבחינה נפשית", אומר עו"ד נתן שרייבר, פרקליטהּ של הצעירה. "היא מוכה, היא נמצאת בכלא ועל אף העובדה שבבית הדין השופט נתן החלטה שהיא תקבל טיפול רפואי - היא לא מקבלת טיפול".

בית המשפט קבע שא' תישאר במעצר עד יום שישי בעוד שבוע. "אני פונה לרמטכ"ל בתור אמא של חיילת בצה"ל ואני מבקשת ממנו לעזור לבת שלי ולשחרר אותה מידית", קוראת האם.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "החיילת מטופלת על ידי הגורמים המוסמכים בכלא באופן יום-יומי, משוחחת עם מפקדת הפלוגה וקב"ן על פי הצורך ושוחחה עם גורמי מרכז התמודדות ותמיכה".