חולת סרטן: "כלואה בביתי בקומה 4"

תושבת עפולה בת 42 חלתה בסרטן השד לפני כחצי שנה - ומאז היא עוברת טיפולים שמקשים על התנהלותה. בשל כך, היא ביקשה מ"עמידר" דירה בקומת הקרקע - אך לטענתה הטיפול בפנייתה התמהמה. "אם לא הייתי חולה לא הייתי מבקשת כלום". עמידר: "מלווים את המשפחה"

צהיי נגוסה, בת 42 מעפולה, מתגוררת עם בעלה ושלוש בנותיה בדירה של "עמידר". לפני כחצי שנה היא חלתה בסרטן השד, ומאז מתקשה לצאת מדירתה שנמצאת בקומה הרביעית בבניין. למרות שפנתה לעמידר בבקשה לקבל דירה בקומת הקרקע, הטיפול בפנייה התמהמה והיא טוענת כי נתקלה באדישות מצד החברה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"חוץ מבית החולים, אין לי לאן ללכת", היא מספרת בכאב. "אני מתפתלת מכאבים". בפעמים היחידות שיצאה מדירתה לטיפולים הכימותרפיים, נאלצה צהיי להיעזר בבעלה ובשכנים בכדי לרדת את 64 המדרגות. לטענתה, לפני כשמונה חודשים שלחה מכתב לסניף עפולה של "עמידר" עם אישורי הרופאים, בבקשה לקבל דירה אחרת שנמצאת בקומה ראשונה שתקל על חיי היום-יום שלה וההתמודדות עם המחלה.

לאחר שמכתבה התקבל ולאחר שבעלה הגיע לסניף מספר פעמים במהלך החודשים הללו, התבקש הזוג להמתין עד שיימצא פתרון. לאחר שלא קיבלו תשובות, הגיע הבעל לסניף בעפולה, שם טענה בפניו הנציגה שחודש לפני כן הוצעה לאשתו דירה בקומה שנייה, אך היא סירבה לקבלה מאחר שגם הדבר הזה מקשה על ההתנהלות היומיומית שלה.

"אם לא הייתי חולה לא הייתי מבקשת כלום"

"אין להם שום מכתב שום אישור שאני סירבתי לקבל דירה בקומה 2", היא מבהירה. "חזרתי הביתה והתקשיתי לדבר. התעצבנתי כי הם רצו שאני אחתום סירוב על דירה שלא ראיתי. אני מאוד פגועה, מה הם מצפים מבן אדם שכבר אין לו כלום? אני אוהבת את הבית שלי, את האזור שלי, אבל במצב שלי אי אפשר כבר לחיות ככה בקומה 4".

"הם רואים אותי כאילו אני לא שווה כלום", היא מוסיפה. "אני רואה שיש אנשים שמחליפים להם דירה, ולי לא. אם לא הייתי חולה לא הייתי מבקשת כלום. אני נכה לא יכולה לרדת ולעלות, לא יכולה לישון. הבנות שלי רואות אותי ככה וקשה להן".

בינתיים עברה צהיי את הניתוח בשלום, אך היא עדיין מתמודדת עם קשיים בחיי היום יום ולפניה עוד טיפולים רבים.

מחברת עמידר נמסר בתגובה: "עמידר מלווה את משפחת נגוסה ומטפלת בפניותיה מזה תקופה ארוכה. משרד הבינוי והשיכון קבע שהמשפחה תקבל דירה חלופית בקומה השנייה, אולם המשפחה סירבה לעבור וערערה על ההחלטה. עמידר תפעל על פי הנחיות המשרד ובכל מקרה תמשיך ללוות את המשפחה ולסייע לה בכל עת".

תגובת משרד הבינוי והשיכון: "לאור בקשתה של המשפחה, משרד הבינוי והשיכון הציע למשפחה החלפת דירה לקומה שנייה, אך מסיבות השמורות עמם בחרו שלא לקבלה. גם היום, אם יחפצו בכך, משרד הבינוי והשיכון יעמיד לרשותם דירה כראשונים בתור. המשפחה הגישה השבוע מסמכים רפואיים לבחינת זכאותם לדירה בקומת קרקע, ואלה יועברו לחוות דעת רפואית שעתידה להתקבל בשבועות הקרובים".