התלוננה על אונס – ונשלחה למעצר

אישה בשנות ה-20 לחייה הגיעה לתחנת משטרה כדי להתלונן על סדרת מעשי אונס שעברה. אלא שבתחנה היו מוטרדים יותר מהעובדה שלפני כמה שנים היא ערקה מצה"ל, והיא מצאה את עצמה נחקרת דווקא על העניין הזה. בסוף החקירה נעצרה ונשלחה לכלא צבאי. "החוקר ניסה לשכנע אותי לא להגיש תלונה", סיפרה

לפני כשבועיים ניגשה א' לתחנת משטרה במרכז הארץ ושם הגישה תלונה על מספר מעשי אונס שעברה בחצי השנה האחרונה על ידי מכר שלה. למרות שביקשה להתלונן על המקרה החמור, מצאה עצמה א' בסופו של דבר במעצר בגין עריקות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתחנת המשטרה פגשה א' את החוקר התורן שביקש ממנה להזדהות. הזנת פרטיה המחשב המשטרה העלתה שערקה משירות צבאי לאחר שלא התייצבה בבקו"ם ביום הגיוס.

ברגע אחד נדחקו הטענות לאונס והחוקר עבר לפתע להתעסק רק בהשתמטות של א' משירות צבאי. "הוא בדיוק החליף משמרת, הוא מיהר ללכת הביתה, כאילו העדיף לסיים את זה ככה", סיפרה א' בשיחה מבית הכלא הצבאי.

אחרי שהסתיים התשאול על העריקות, התפנה החוקר גם לסיפור על אותו מכר, נשוי ואב לילדים, שלטענתה אנס אותה מספר פעמים ברכב, בביתה ואף חטף אותה. החוקר, שאמור היה לערב את שאר הרשויות, לזמן חוקרת מיודחת ואולי להציע טיפול נפשי, בחר להתעלם וחמור מכך, לטענתה של א', לשכנע אותה לא להגיש תלונה.  "הוא אמר לי: 'בשבילך עדיף שלא תעשי את זה, אחרי זה את תתחרטי כשתגישי את התלונה כדי לא להרוס לילדים שלו את החיים", אמרה א'.

כלא 4 (דובר צה"ל)

"האנס מסתובב חופשי, המתלוננת נמצאת במעצר"

בזמן שהחוקר תשאל אותה על אירועי האונס, הוא זימן לתחנת המשטרה נציגים של המשטרה הצבאית. היא נעצרה באשמת עריקות והובאה בפני שופטת בית דין צבאי, שהחליטה לשלוח אותה למעצר עד תום ההליכים.

כבר לפני מספר ימים בצה"ל נחשפו למקרה החריג אך עובדה זו לא סייעה למתלוננת. כבר יותר משבועיים שא' נמצאת מאחורי סורג ובריח בכלא 4, במצב נפשי קשה, מנסה להבין מדוע התייצבה בתחנת משטרה להתלונן על אונס ונשלחה למעצר. א' גם אינה מבינה איך גם המשטרה וגם הצבא נותרו כל כך אטומים למצוקתה.

"חבל מאוד שמשטרת ישראל במקום לעצור את אותו אדם ולמצות איתו את הדין המשיכה לתת לו יד חופשית", אמר עו"ד נתן שרייבר, המייצג את א'. "הוא מסתובב היום בשעה שאנחנו לא יודעים מי הקורבן הבא. אותה חיילת מסכנה שחוותה חוויות קשות מאוד של אינוס נאלצת היום להיות אחר סורג ובריח מבלי שהיא מקבלת איזשהו מענה או טיפול נפשי לבעיותיה".

תגובת משטרת ישראל: "תיק החקירה מתנהל והחשוד באונס נחקר באזהרה ביום הגשת התלונה. הדיווח לשלטונות הצבא אודות עריקים מתחייב על פי חוק ואינו נתון לשיקול דעת".

מדובר צה"ל נמסר: "צר לנו על אופן הטיפול במקרה. המשך שירותה של המתלוננת יידון מחר בבוקר".