מאבק האלמנה: "ינאי נפל בקרב"

ינאי ויסמן ז"ל נרצח בפיגוע ב"רמי לוי" בשער בנימין. על מצבתו נכתב: "נפל בפיגוע חבלני". אלמנתו, יעל, דורשת לשנות את הכיתוב ל"נפל בקרב": "נלחם במחבל בידיים חשופות". משרד הביטחון: פועלים על-פי התקנות

"חירפת את נפשך", בני הזוג ויסמן

יעל ויסמן, אלמנתו של החייל ינאי טוביה ויסמן ז"ל שנרצח בפיגוע בסניף "רמי לוי" בשער בנימין תוקפת בחריפות את התנהלות משרד הביטחון. בפוסט שהעלתה לעמוד הפייסבוק שלה מחתה על מה שלטענתה הוגדר כ"אטימות מערכתית" בעקבות דרישתה לשנות את הכיתוב על מצבת בעלה ל-"נפל בקרב".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"רק שבועיים וקצת מיום נפילתך בקרב גיבורים, בשניות שהסתערת בידיים חשופות אל מול המחבלים ההם, אצטרך להתמודד מול אטימות מערכתית במיטבה", כתבה ויסמן. "במקום שאעסוק באיך וכיצד להנציח אותך, אני נאלצת לעסוק בהעמדת נסיבות נפילתך על דיוקן".

בפוסט הסבירה ויסמן כי הכיתוב על גבי המצבה של חללי צה"ל מתחלק לכמה ניסוחים קבועים: "יש את הניסוח "נפל בקרב" ויש גם ניסוח "נפל בפיגוע חבלני", ציינה. "נערך תחקיר, על פי מסקנות התחקיר שהועברו ליחידה להנצחת החייל במשרד הביטחון הוחלט כי הכיתוב שיופיע על גבי מצבתך יהיה 'נפל בפיגוע חבלני'. כן, ככה סתם פיגוע חבלני. כי כך נקבע, כי כך תוחקר".

ינאי טוביה ויסמן ז"ל (מתוך פייסבוק)

"שנינו יודעים כי איש לא קרא לך להסתער בשעה שעמדנו ביחד עם נטע הקטנה", המשיכה ויסמן. "היית חסר כל אמצעי הגנה או התקפה ורצת בלי היסוס כי היו צריכים אותך. רצת, חתרת למגע כפי שמצופה מלוחם בצבא ההגנה לישראל. ועכשיו מישהו שם למעלה במעלה היררכיה החליט שלא היה שם קרב. אז מה היה שם?".

"פועלים על פי התקנות"

"במשרד הביטחון ביחידה להנצחת החייל אומרים לי שהממצאים המתורגמים לכיתוב על גבי המצבה אינם תלויים בהם אלא בצה"ל שהעביר את מסקנות התחקיר", טענה ויסמן. "על פי התחקיר נקבע הכיתוב 'נפל בפיגוע חבלני'. "משום מה ההגדרה 'קרב' אינה מסתדרת שכנראה אינו מבין שלוחם ללא חת כמוך יכול להילחם בקרב מול מחבלים בידיים חשופות, במהלך קניות וללא מדים ועדיין להיות שייך להגדרה לוחם בצה"ל שחירף את נפשו".

"הכיתוב 'נפל בקרב בפיגוע חבלני', כך חשבתי שצריך להיכתב על המצבה שלך, אינו בקשת מותרות אלא משקף נאמנה את מה שאירע", אמרה ויסמן שחתמה את הפוסט באפשרויות נוספות לכיתוב על מצבתו של ינאי כמו "נפל בקרב במהלך פיגוע חבלני" או "נפל בפיגוע חבלני". 

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: "משרד הביטחון משתתף באבלה הכבד של משפחת ויסמן. היחידה להנצחת החייל פועלת על פי התקנות לכיתוב על מצבות, ומתאימה את נסיבות הנפילה למידע המתקבל מגורמי הביטחון השונים".