תיעוד: כך משתיקים תלונה ב"מאה שערים"

מה עושה אישה חרדית שמגלה שבעלה תוקף מינית את בנותיה, כשבקהילה הסגורה שלה לא נהוג לפנות למשטרה? הרבנים בשכונה הירושלמית סוגרים את הדברים בחדרי חדרים, ועל הדרך מאשימים את האישה: "את צריכה לתת לו יותר"

למי אמורה לפנות אישה חרדית כשהיא מגלה שבעלה פוגע מינית בבנותיה? מי אחראי לכך שהבעל ייענש בחומרה על מעשיו? בקהילה החרדית מעדיפים שלא לפנות למשטרה, ולסגור את הפרשיות הרחק מחדרי החקירות ובתי המשפט.

לעדכונים נוספים ולהעברת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

סיפורה של האם הצעירה מתחיל בשכונת מאה שערים בירושלים. לאחר שעזבה את העולם החילוני, חזרה בתשובה והצטרפה לחסידות ברסלב. תוך שלוש פגישות שודכה לבעלה, ובתוך שלוש שנים הפכה לאימא לשלוש בנות.

"הילדה הגדולה הייתה בת 6, היא הייתה ילדה שמחה, פתוחה ומשוחררת. היא הייתה מספרת לי הכול. ופתאום היא התחילה לא לאכול ולהיות חיוורת וסגורה", מספרת האם על הרגע שבו התחילה להרגיש שמשהו אינו כשורה. "היא אמרה לי שהוא הוריד לה את החצאית, נשק לה בפה, נגע לה במקומות. אני חשבתי שזה חלום, לא ידעתי מה לחשוב באותו הרגע".

(חדשות 2)

אישה חרדית בקהילה הסגורה - פונה תחילה אל הרב. הראשון שאליו הגיעה בדרך הייסורים שהיא עומדת לעבור הוא רב הקהילה שלה. "שאלתי את הרב מה הוא מציע לעשות, הוא אמר לי - 'אני חושב שאת צריכה להיות אתו יותר, לתת לו יותר, אולי הוא יירגע ולא ייגע בבנות'". זאת לא תהיה הפעם האחרונה בה היא תשמע שהאשמה מוטלת עלייה.

הרב השני אליו פנתה הוא הרב יונה לייבל. לדברי הרב, במידה ותחליט להתלונן כנגד בעלה הוא עלול להתאבד. במקום לפנות למשטרה, שזאת חובתו על פי החוק, לרב יש תחושות והערכות משלו. "עקב מה שקרה, מה שאת בכית ומה שהוא בכה ומה שהילדים, הוא לא יעשה זאת יותר".

האם פנתה גם לרב ניסים אליהו. כששמע הרב על גילוי העריות ועל הטענות לפדופיליה, אמר: "תתני צ'אנס, אני מאמין שאחרי מה שהיה זה יפחיד אותו. הבנות גם יותר גדולות. כמה זמן עבר, שנתיים שלוש". ומי לדעת הרב אליהו אשם בכל המצב שנקלעה אליו האם ובנותיה? - "בן אדם אוכל בבית. אם הוא לא אוכל מספיק בבית, הוא הולך לאכול במסעדה בחוץ".

אילוסטרציה ("חדשות 24")

שלטון רבני אוטונומי שפוסח על סמכות המדינה

הרב הבא אליו פנתה האם היה הרב אליעזר ברלנד, עוד בטרם נמלט מהארץ אחרי שעלו כנגדו חשדות על הטרדה מינית. אולם גם הרב ברלנד לא הפנה למשטרה העדיף לסגור את המקרה בפגישה משולשת. ברלנד קרא לבעל ודרש ממנו לנדור נדר שיותר לא יפגע בבנות. "הבעל נדר את הנדר. אני הבנתי שהייתה פה סוג של הודאה. כי אם לא עשית כלום אז למה אתה נודר ולמה אתה מוכן לנדור", מסבירה האם.

וככה עובדת השיטה במאה שערים, שלטון רבני אוטונומי שפוסח על סמכות המדינה. הכל יסלח, איש לא ייענש, ואף אישה לא תדבר. "זאת ההתנהלות שלהם. זה דרך החיים שלהם, לטאטא, להסתיר". הם מכסים אחד על השני ומגנים אחד על שני". המשפחה שותקת ולא מדברת. ואוכלוסיית הילדים יכולים לסבול שם ואף אחד לא יודע. ומי שיודע לא מדבר", מתארת האם הצעירה את אורח החיים בחברה החרדית.

קל יהיה להאשים את החברה החרדית בטיוח. אולם גם לאחר שהחליטה כי תשובות הרבנים אינן מספקות אותה, החליטה האם להגיש תלונה במשטרה. אלא שאז נאמר לה כי התלונה שהגישה לא הבשילה לאישום פלילי לאחר שהתברר שאי אפשר לגבות עדות מהקורבן, כי הבנות מסוגרות בעצמן ומסרבות לשתף פעולה.

"אני לא מצליח להבין אך במחוזותינו, וזה לא משנה עכשיו דתיים או חילונים נסגרים תיקים כאלה מחוסר ראיות", אומר עו"ד לירון אמזלג שמייצג את האם. "זה נשמע לי פשוט מופרך".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "כלל הממצאים שעלו בחקירה סוכמו, נותחו והועברו לפרקליטות לשם קבלת החלטה בעניין. משטרת ישראל מנהלת חקירות רגישות, כדוגמת חקירה זו, במשנה זהירות, במקצועיות ובקפידה".

מהפרקליטות נמסר בתגובה: "התיק נסגר מחוסר ראיות, לאחר שנבחנו החומרים בתיק החקירה. עיקרי חומר החקירה נמסרו למתלוננת לצורך הגשת ערר, אך זה טרם הוגש".

מהרב ברלנד נמסר דרך עורך דינו שרון נהרי: "הרב טוען כי הדברים סולפו ואינם מציגים את התמונה האמיתית. נגיב אם נידרש לעשות כן בפני כל רשות ולא בתקשורת".