תיעוד: כך קשישים מתייבשים בתורים

ימים ספורים לאחר פרסום היוזמה לקיצור התורים בהם מחכים אזרחים ותיקים לשירותים ציבוריים, יצאנו לבדוק מה המצב בחדרי ההמתנה. התמונה עגומה: קשישים, לעתים בני יותר מ-80, מחכים דקות ארוכות לקבלת שירות. "אין לי ברירה, הגעתי מוקדם כי סוגרים ב-12:00", סיפרה אזרחית מבוגרת שהמתינה כמעט שעה בתור בביטוח הלאומי

בתחילת השבוע פורסם כי השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל יוזמת תיקון לחוק האזרחים הוותיקים, לפיו כל אזרח ותיק שחצה את גיל 80 לא ימתין עוד בתור לשירותים ציבוריים. תיעוד של חדשות 2 Online חושף את מצבם העגום של הקשישים, הממתינים לעתים דקות ארוכות בתורים לשירותים הציבוריים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפי התיקון המוצע, תימנע בין היתר עמידת קשישים בתור למשרד ממשלתי, בביטוח הלאומי, בדואר, בבנקים, בבתי המרקחת, בקולנוע ובתיאטרון. לצד היוזמה, קשישים כיום נאלצים להתייבש זמן רב עד לקבלת שירות. בחלק מהמקרים, תועדו תושבים מבוגרים שממתינים בתור במשך יותר משעה.

"אני מוגבלת, אין לי ברירה, אני לא יכולה ללכת או משהו כזה", סיפרה אחת הקשישות שנראתה ממתינה דקות ארוכות בסניף הביטוח הלאומי בתל אביב. "אני הולכת בקצב שלי, הגעתי מוקדם כי פתוח עד 12:00".

החוק לא יחול על המתנה במכונית (פלאש 90)

במשרד הפנים בתל אביב תועד אדם מבוגר שממתין במשך יותר משעה. אזרח ותיק אחר תועד ממתין במשך חצי שעה.

החוק החדש לא יחול על תור שההמתנה בו היא במכונית, כמו תחנות דלק או בהמתנה לגן לאומי. נותני השירות יורשו לדרוש מהאזרחים הוותיקים תעודת זהות על מנת להוכיח את גילם. מי שיוסמך להוסיף אתרים לרשימת הגופים שמקצרים את התורים היא השרה לשוויון חברתי.