ארגון רבני "צהר": "לחקור את הרישום הכוזב ברבנות"

תחקיר חדשות 2 חשף כי במסמכי נישואים של יותר מ-100 זוגות באזור חיפה זויפו פרטים, רק כי נבחרו להירשם דרך ארגון רבני "צהר". כעת, דורשים בארגון מהמשטרה, היועמ"ש ופרקליט המדינה לפתוח בחקירה פלילית נגד הרבנות. גם שורה של ח"כים ושרים מהקואליציה והאופוזיציה מצטרפים לקריאה

ראש ארגון רבני "צהר" הרב דוד סתיו פנה הבוקר (ראשון) למפכ"ל המשטרה רב ניצב רוני אלשיך, ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ולפרקליט המדינה שי ניצן, בדרישה לפתוח בחקירת פלילית נגד המועצה הדתית בחיפה. זאת, בעקבות תחקיר חדשות 2 על מלחמת הדת המתנהלת על גבם של הזוגות העומדים להינשא.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - כנסו לחדשות 2 בפייסבוק

מהתחקיר עלה כי יותר מ-100 זוגות מאזור חיפה שנרשמו לנישואים בחודשיים האחרונים דרך ארגון הרבנים נתקלו בטענות שקריות שונות מצד הרבנות - למשל, שהם לא יהודים, שהתחתנו כבר בעבר, או שהם בכלל ממזרים.

"לחקור את המועצה הדתית בחיפה". הרב סתיו (חדשות 2)

ברבנות אכן לקחו אחריות על הרישום הכוזב, התנצלו על הפגיעה בעשרות הזוגות מאזור חיפה והסבירו כי "מישהו עשה מעשה לא יפה, לאחר שארגון 'צהר' פתח במאבק לא חוקי נגדנו".

אולם בארגון "צהר" לא מסתפקים בהתנצלות. "מדובר לכאורה בעבירות חמורות ביותר של רישום כוזב, שימוש לרעה בכוח המשרה, מרמה והפרת אמונים", כתב הרב דוד סתיו למפכ"ל, ליועמ"ש ולפרקליט המדינה. "לפיכך, אני פונה אליכם כי תורו על פתיחת חקירה פלילית לאלתר, שתביא לבדיקה מעמיקה של תופעה זו ולהעמדת העבריינים לדין".

"לפעול בתקיפות נגד פקידים הפועלים בניגוד לחוק"

אל הרב סתיו מצטרפים חברי כנסת ושרים מהקואליציה והאופוזיציה המגנים בכל תוקף את מעשי הרבנות בחיפה. ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני) שיזם בעצמו את חוק צהר, המאפשר לאזרחים להתחתן היכן שירצו, הודיע שיפנה גם הוא ליועמ"ש בנושא.

השר להגנת הסביבה, אבי גבאי (כולנו), צייץ בעמוד הטוויטר שלו בעקבות הפרסום של יאיר שרקי, וקרא גם הוא לפתוח בחקירה פלילית: "התחתנו עם רב מקסים מ'צהר'. להתנכלות הזאת יש שם: רישום כוזב במסמכי תאגיד. זה לא עניין משמעתי".

ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד) הזמין את חברי הכנסת להצטרף להצעה לדיון מהיר בוועדת הפנים של הכנסת בנושא שעלה בתחקיר חדשות 2. "זהו מקרה נוסף שבו נחשף תפקודן הבעייתי של המועצות הדתיות בסוגיית רישום הנישואין", אמר שטרן. "יש לפעול בתקיפות נגד פקידים הפועלים בניגוד לחוק".

מתוך רישומי הרבנות (חדשות 2)

"ההתעללות השערורייתית של הרבנות מחייבת בדיקה"

גם יו"ר סיעת הבית היהודי, ח"כ שולי מועלם רפאלי, גינתה את הנעשה ברבנות. "נסיונות חבלה בתפקוד של 'צהר' תוך פגיעה בזוגות המבקשים להינשא כדת משה וישראל, מעצימה את הטינה שיש בציבור הכללי כלפי הממסד הדתי וכלפי היהדות עצמה", טענה מועלם רפאלי.

"המטרה של כולנו חייבת להיות יהדות מאירת פנים מתוך מחויבות הלכתית", היא הוסיפה. "שנים נזהרו בקהילות היהודיות שלא להגדיר אדם מישראל כממזר, וכאן בהינף מקלדת נרשמה הגדרה זו לאחד מהמבקשים להינשא. ראוי כי האחראים לרישום הכוזב במסמכי הנישואין יודחו לאלתר מתפקידם".

"ההתעללות השערורייתית של הרבנות הראשית בחיפה בזוגות הצעירים מחייבת בדיקה מקיפה", קראה ח"כ עליזה לביא (יש עתיד). "על האחראים לתת את הדין ולהתפטר. במלחמה העלובה והמיותרת נפגעים אזרחים תמימים שכל מבוקשם היה להתחתן באמצעות הרבנות. אני קוראת לרבנים הראשיים למצות את הדין עם הרבנות בחיפה".