עדותו האחרונה של העד האחרון: "מפגש היסטורי"

לפני כחודש וחצי נפגש שמואל וילנברג, הניצול האחרון ממחנה ההשמדה טרבלינקה, עם תלמידי ישיבת "לפיד" במודיעין. בסוף השבוע האחרון הלך וילנברג לעולמו ובישיבה נזכרים במפגש: "ההתרגשות הייתה עצומה"

שמואל וילנברג, מי שכונה "העד האחרון" של מחנה טרבלינקה, יובא מחר (שני) למנוחות לאחר שהלך לעולמו בסוף השבוע האחרון. לפני כחודש וחצי, לרגל צום עשרה בטבת - יום הקדיש הכללי, הגיעו שמואל ואשתו עדה לישיבת בני-עקיבא "לפיד" שבמודיעין לדבר בפני 900 צעירים.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - כנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"ההתרגשות הייתה עצומה", סיפר הרב שלום בן מלול לחדשות 2 Online. "התלמידים המתינו לפגישה ההיסטורית בחייהם".

הרב בן מלול, ראש הישיבה, הפך בחודשים האחרונים למקורב לבני הזוג וילנברג. "אני גם מוציא משלחות לפולין ולפני כשלושה חודשים הייתי במחנה והעליתי אותו על הספיקר בטלפון כדי שיוכלו לשמוע את עדותו מרחוק. להערכתי זו הייתה הפעם האחרונה שקולו הדהד בטרבלינקה".

מתוך המפגש המרגש

באירוע רב המשתתפים, וילנברג סיפר לתלמידים את סיפורו מימי השואה ואף החזיק בידיו ספר תורה. הוא עשה זאת לאחר שבמשך שנים ארוכות חש ניכור כלפי הדת.

"הרגע ההוא שינה קצת את יחסו לדתיים", מספרת עדה וילנברג, אלמנתו. "הוא היה אתאיסט מושבע, הוא כל חייו לחם באלוהים, ובמהלך השואה הוא איבד את התקווה. לספר הזיכרונות שלו הוא רצה לקרוא 'האלוהים היה בחופש', אבל הוצאה חשבה שזה לא מתאים, הנאום האחרון שלו שם לפני מאות תלמידים דתיים, מאוד ריגש אותו ואני חושבת שהוא קצת נפתח ומעט שינה את מחשבותיו כלפי הדתיים".