"כמה חלומות היו לנו, מי היה מאמין שאבד אותך"

מאות ליוו בדרכו האחרונה את סמל-ראשון טוביה ינאי ויסמן ז"ל, שנרצח אמש בפיגוע הדקירה בסניף רמי לוי בשער בנימין. ויסמן הותיר אחריו אישה, תינוקת בת ארבעה חודשים, זוג הורים ו-3 אחים. "ידעת שאין לך נשק ובכל זאת רצת לעבר המחבלים", ספדה לו אלמנתו, יעל. "אתה גיבור אמיתי"

הלוויתו של ינאי ויסמן ז"ל (דוברות בנימין)

"אתה גיבור של עם ישראל, הלוואי שיכולת לחוות את הבת הקטנה שלנו יותר": יממה לאחר הפיגוע הרצחני בסניף רמי לוי בשער בנימין, הובא הבוקר (שישי) למנוחות לוחם צה"ל, סמל-ראשון טוביה ינאי ויסמן ז"ל, בבית העלמין הצבאי בהר הרצל בירושלים. הוא הותיר אחריו אישה, יעל, ותינוקת בת 4 חודשים בלבד. הפצוע השני בפיגוע, גבר בן 36, עדיין מאושפז בבית החולים במצב בינוני.

לעדכונים נוספים והעברת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"אהוב שלי, מי היה מאמין שאני אכתוב לך כשאתה כבר לא איתי", ספדה לו בדמעות אשתו יעל, שהפכה באחת לאלמנה. "במעט זמן שהיה לנו בסוף השבוע, דאגת להשלים הכל. שמעת שקרה משהו, רצת ואני חיכיתי לך אם לא היית רץ לשם, לא היית ינאי שאני מכירה והתאהבתי בו. ידעת שאין לך נשק ובכל זאת רצת לעבר המחבלים"."לפני שנכנסנו לסופר שאלתי אותך: 'מתי נהיה משפחה נורמלית?' ואמרת שלא נשאר עוד הרבה. כמה הספקנו בשנתיים של נישואים למרות שלא היינו הרבה יחד. הלוואי שיכולת לחוות את נטע יותר. כמה חלומות היו לנו", אמרה בכאב. "ינאי, אתה גיבור אמיתי של כל עם ישראל".

 "כמה אהבת את נטע, לקחת אותה לראות פרחים יום לפני הרצח"

ויסמן, תושב מעלה מכמש, נדקר בידי שני מחבלים שנכנסו לסניף רמי לוי בשער בנימין בשעות הערב של יום חמישי. בתיעוד שהגיע ממצלמות האבטחה במקום, נראים שלושה צעירים פלסטינים שניסו להיכנס למקום עוברים תשאול. אחד מהם נותר בחוץ לאחר שעורר את חשד המאבטחים - השניים האחרים למרבה הצער הצליחו להיכנס.

"איש של חיוך ושל אמת" (פייסבוק)

טוביה ינאי ויסמן למד בתיכון בירושלים ובמכינה קדם צבאית בכפר אלדד שבגוש עציון. הוא התגייס לשירות צבאי בחטיבת נח"ל, ובמהלכו התחתן. מלבד רעייתו וביתו בת הארבעה חודשים, הוא הותיר אחריו זוג הורים ושלושה אחים.

אביו של ינאי ז"ל ספד לו מעל קברו ואמר: "כמה אהבת את הבת שלך נטע. לקחת אותה לראות את הפרחים בנגב יום לפני שנרצחת". האב הוסיף: "שום שנאה ושום אויב לא יפסיקו את זה". אימו של המנוח ספדה לו גם היא ואמרה כי הוא היה ילד עצמאי שתמיד הלך בדרכו. "המשמעות מכל החיים שלנו זה הזהות זה מה שהוביל אותך".

"אדם עם חיוך ענק וכובש, ינאי של אמת בלתי מתפשרת", ספד לו הרב נתנזון ראש המכינה בה למד. " מאתמול בערב ינאי של כל עם ישראל. ידעתי שתוכל להוות דוגמא וסמל, נלחמת מול המחבל עם הידיים, הגוף והלב".

חשד לכשל באבטחה, סניף רמי לוי (מצלמת אבטחה)

הפראמדיקים של מד"א שהגיעו לזירה העניקו לפצועים טיפול ראשוני ופינו אותם לבית החולים שערי צדק בירושלים. בבית החולים הידרדר מצבו של ינאי, ולמרות המאמצים לייצבו - הרופאים נאלצו לקבוע את מותו. הפצוע השני בפיגוע, גבר בשנות ה-30 לחייו, עדיין מאושפז במצב בינוני בבית החולים הדסה הר הצופים.

החשד לכשל באבטחת הסניף

הפיגוע התרחש לאחר ששני מחבלים חמושים בסכינים התנפלו על השניים ודקרו אותם. לאחר הדקירה, קונים שהיו בסניף התאספו עם עגלותיהם סביב המחבלים עד שאזרח חמוש הגיב במהירות להתרחשות ופתח באש לעברם. כעבור זמן קצר התערבו גם אנשי כוחות הביטחון.

מחקירה ראשונית בזירת האירוע עולה כי המחבלים הצליחו להיכנס לסניף, כשהם חמושים בסכין, על אף שבכניסה הוצב מאבטח. בעקבות הממצאים הללו, במשטרה זימנו את בעלי הרשת רמי לוי או בכיר מטעמו לשימוע ביום ראשון הקרוב, זאת לקראת סגירה אפשרית של הסניף בשל כשל אבטחתי.