רוצה להשתחרר מצה"ל לפני הזמן? תשלם אלפי שקלים

מערכת הביטחון מתגאה בהטבות שהיא מעניקה לחיילים קרביים - אלא שבמקרה של שמואל, קצין קרבי שלחם בעזה, זה נראה קצת אחרת. לא רק שהוא לא זכה להטבות, אלא שנקנס על ידי הצבא ב-18.5 אלף שקלים - רק כי השתחרר מוקדם. בצה"ל הבהירו: בעקבות הכתבה, הפנייה תועבר לוועדת ערעור

לאחר 5 שנים של שירות כקצין קשר קרבי בחטיבת כפיר, הגיע שמואל פיינברג בסוף החודש שעבר לאסוף את הציוד שלו ולחתום על טופסי השחרור בבסיס, אבל אז קיבל הודעה מפתיעה: אם הוא רוצה להשתחרר, הוא צריך לשלם. כשביקש לברר את הנושא, נודע לו שיש לו חוב לצה"ל של לא פחות מ-18.5 אלף שקלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גם מפקדיו של שמואל הופתעו וכששאלו נענו שכיוון שבמקור הוא היה צפוי להשתחרר רק בעוד חמישה חודשים אך קיצר את השירות, הוא נדרש להחזיר חלק משכרו. בצה"ל הסבירו שכשחתם על שירות קבע לשנתיים, הוא הוצב בתקן של סרן, למרות שהוא רק בדרגת סגן.

"קיבלתי תוספת למשכורת שהיא מתוקף התפקיד", הבהיר שמואל. "לא קיבלתי מענק, תמריץ או רכב, ועדיין אמרו לי שבגלל שקיצרתי את השירות, אני חייב להחזיר רטרואקטיבית את כל התוספת שכר שקיבלתי". יש לציין כי שמואל בפועל אכן ביצע תפקיד של סרן, ואת השכר קיבל רק על עבודה שעשה. במהלך מבצע "צוק איתן" הוא לחם בעזה, ומילא את מקומו של מפקד הפלוגה.

לחם בצוק איתן ומשכורתו עוקלה (דובר צה"ל)

"זו הרגשה נוראית, בגידה"

בריאיון סיכום התפקיד כתב מפקד הגדוד שלו: "שמואל הינו קצין מסור ורציני. ממליץ לקצר את שירותו". שמואל טען כי לא הוזהר בשום שלב לגבי הכוונה לקנוס אותו בסכום התוספת: "בשום שלב מהרגע שהתחלתי את קיצור השירות פעם אחת לא הזכירו את עניין הכסף - זה כסף שאני אמור להתחיל איתו את החיים ועכשיו יהיה הרבה פחות עם מה להתחיל".

בשבוע שעבר שמואל גילה שמשכורת חודש ינואר שלו עוקלה כולה על ידי צה"ל, ועל כן החליט לשלם עוד כמה אלפי שקלים על מנת להשתחרר. "זו הרגשה נוראית: בסוף בא בנאדם, עושה מסלול, שני תפקידים ברמת פעילות גבוהה", זעם שמואל. "מבקשים עוד קבע  - בכיף ולמה לא, אני אוהב מה שעושה ובסוף - בגידה. היית קצין 5 שנים, תביא כסף ותתקדם".

לידי חדשות 2 הגיעו תלונות של קצינים נוספים שהשתחררו בשנים האחרונות ונדרשו גם הם לאחר שחרורם להשיב לצה"ל שכר שקיבלו. חלקם משרתים במילואים גם בימים אלה, והתשלום המגיע להם מקוזז מהחוב לכאורה. כך למשל נדרש קצין במילואים לשלם עוד 1,500 שקלים, אחרת "נאלץ לנקוט נגדך הליכי גבייה בהתאם לפקודת המיסים" - כך נכתב במכתב שקיבל.

אילוסטרציה (פלאש 90 טל מנור)

צה"ל: "צר לנו על הטיפול, השכר נוכה לפי הנהלים"

שמואל צפוי לטוס בשבוע הבא לטיול של אחרי השחרור, והבוקר תלה מודעה למכירה על המכונית שלו, כדי לממן את התשלום לצה"ל. "כשאתה משתחרר בהרגשה כזאת, שאין עם מי לדבר. אבל מילואים אני אמשיך לעשות מילואים כי זה מה שעושים", הוא סיכם.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "צר לנו על הטיפול המנהלתי בשחרורו של הקצין המדובר. לאור פניית הכתב המקרה הועבר לטיפול הגורמים המוסמכים לכך בצה"ל והוא ייבחן בוועדת ערר שעוסקת בנושאים מסוג זה. מדיניות שכר סרן תשתנה החל מ 1.3.16, אז יקבלו כלל הקצינים מדרגת סג"ם עד סרן - שכר סרן. נציין כי השכר נוכה על פי הנהלים והמדיניות הנוכחית, לאור כך כי הנ"ל לא סיים את תקופת השירות אליה התחייב".

תגובת נציב קבילות החיילים: "הקבילה בנושא התקבלה בשבועות האחרונים ונמצאת בהליך בירור מתקדם. בימים הקרובים, עם תום הבירור ,תועבר תשובה במישרין לפונה".