הבוקר: אהוד אולמרט ייכנס לכלא

לראשונה בהיסטוריה של מדינת ישראל ייכנס היום ראש ממשלה לשעבר לבית הסוהר. אולמרט יחל לרצות מאסר של 19 חודשים בכלא מעשיהו בעקבות הרשעתו בפרשת הולילנד ובתיק השיבוש - באגף מיוחד ונפרד

אחרי דיונים רבים, ערעורים ובתום סאגה משפטית ממושכת, ייכנס הבוקר (שני) ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט לאגף 10 בכלא מעשיהו, שם הוא צפוי לרצות 19 חודשי מאסר. אולמרט צפוי להיכנס בשערי הכלא עד השעה 10:00.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - כנסו לחדשות 2 בפייסבוק

בשב"ס כבר ערוכים לקבל את אולמרט, שמוגדר "אישיות מאובטחת" ובשל שיקולי ביטחון, תגדיר המשטרה את כביש הגישה הפנימי לבית סוהר והחניון הסמוך כשטח סטרילי החל משעות הבוקר המוקדמות. כדי לשמור על ביטחון הכלואים באגף 10 בו יוחזק אולמרט, ובשל צרכים הנובעים משיקולי ביטחון לאומי והרקע של האסירים הנוספים באגף, הם יוחזקו בנפרד מאסירים אחרים. האגף יספק את צרכי האסירים בתוכו, כולל ביקורים, רפואה, שירותי חינוך וטיפול, כדי לתת להם את השירותים להם זכאים כלל האסירים.

שירות בתי הסוהר סיים בימים האחרונים את השיפוץ שנערך באגף, שהוסב מאגף אסירי עבודה לכזה המיועד לכליאתם של אסירים שמשיקולים שונים יש קושי בהצבתם עם אסירים מכלל האוכלוסייה, או כאלה שאינם מהווים סיכון כלפי יושבי אגף זה. אכלוס האגף החל ביום ראשון בשבוע שעבר וכעת שוהים בו ארבעה אסירים, כשתפוסתו המלאה תעמוד על 18. באגף 10 יש שישה תאים, שבכל אחד מהם: שלוש מיטות, מקלחת ושירותים, ארון לציוד, שולחן, כיסאות וטלוויזיה.

הסדר הטיעון התקבל - אבל רק באופן חלקי

רק בשבוע שעבר דחה בית משפט השלום בירושלים באופן חלקי את הסדר הטיעון שהושג בין אולמרט לבין הפרקליטות בפרשת שיבוש מהלכי המשפט שבא לידי ביטוי בהקלטות הסתר של שולה זקן. בית המשפט הוסיף חודש מאסר אחד ל-18 חודשי המאסר שכבר נגזרו על אולמרט בפרשת הולילנד.

אולמרט בהקראת גזר דינו (פלאש 90, נועם מוסקובי%d)


במסגרת הסדר הטיעון, גזר הדין של אולמרט בפרשת שיבוש החקירה אמור היה להיות שישה חודשים, אך על פי הסיכום ששת החודשים הללו היו אמורים להתבצע בחופף ל-18 חודשי המאסר שנגזרו עליו בפרשת הולילנד. אולם נשיא בית משפט השלום, אביטל חן, מתח ביקורת על ההסדר הזה והחליט לחפוף רק חמישה מששת חודשי המאסר.

"אני מתקשה לראות כיצד אולמרט לא ירצה את העונש הנוסף בפועל", אמר השופט חן. "משמעות ההסדר היא שלא ירצה עונש כלל על השיבוש, ולזה לא אוכל להסכים. אין מניעה לחפוף חלק מהעונש, לטעמי הייתי גוזר חצי-חצי".

אולמרט לא יהיה לבדו

בתחילת החודש כבר נכנסו לאגף המיוחד בכלא מעשיהו שותפיו של אולמרט לספסל הנאשמים בפרשת הולילנד. אליעזר שמחיוף, דני דנקנר, אורי שטרית, מאיר רבין ואביגדור קלנר החלו בריצוי עונשי מאסרם, כשהאסיר המורשע היחיד בפרשה שביקש שלא להיות באותו אגף מיוחד הוא הלל צ'רני, שישלח למאסר בכלא חרמון. אורי לופוליאנסקי, שהורשע גם כן בפרשה, לא ייכנס לאגף לאחר שנגזרו עליו שישה חודשי מאסר שיומרו בעבודות שירות.

עונשי המאסר שנגזרו בפרשת הולילנד


כתב האישום נגד אולמרט הוגש ב-2012 וב-2014 הרשיע בית המשפט המחוזי בתל אביב את ראש הממשלה לשעבר אולמרט בקבלת שוחד במסגרת פרשת הולילנד ומתח ביקורת חריפה ביותר על התנהלותו וקשריו עם עד המדינה שמואל דכנר. הפרשה התפוצצה באפריל 2010, עם מעצרם של חמישה מעורבים, בהם היזם הלל צ'רני, מהנדס העיר אורי שטרית ומקורבו ושותפו לשעבר של אולמרט, עו"ד אורי מסר.

ניצנים ראשונים לפרשה פרסם העיתונאי יואב יצחק כבר ב-1996 וב-2002, אז כתב אודות אי-סדרים בפרויקט הולילנד. ביולי 2008 פרסם יצחק כתבה נוספת הנוגעת לקבלת שוחד בפרויקט וקשר את אולמרט לפרשת שחיתות רחבת היקף.