מתחת לאף, בלב תל אביב: תיעוד מכירת סמי פיצוציות

רק השבוע התפארו במשטרת תל אביב בניקיון העיר מסמי הפיצוציות, אך תיעוד מיוחד של חדשות 2 Online חושף כמה קל להשיג חגיגת ונייס גאי בלב תל אביב – בנקודת מכירה שמוכרת היטב למשטרה. ברשות הלאומית למלחמה בסמים מזהירים: "סמי הפיצוציות – מהגורמים המרכזיים למוות בקרב משתמשי הסמים בישראל"

בשנים האחרונות טיפסו ה"חגיגת" ו"נייס גאי" במעלה רשימת גורמי המוות בקרב משתמשי הסמים בישראל ורק השבוע התפאר מפקד מחוז ת"א היוצא, ניצב בנצי סאו, בניקיון העיר מסמי הפיצוציות - אך תיעוד מיוחד של חדשות 2 Online חושף את הקלות הבלתי נסבלת שבה ניתן, גם כעת, לרכוש את הסמים הללו בלב תל אביב. הדיווח הראשוני הגיע באמצעות המייל האדום של חדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במשטרת תל אביב מכירים היטב את נקודת המכירה בפינת הרחובות אלנבי ובן יהודה, שבה מוכרים את סמי הפיצוציות האלה כבר שנים רבות, אך למרות זאת הנקודה עדיין פועלת ללא מפריע וטרם טופלה.  

המפקד היוצא והמפקד הנכנס. סאו ואדרי

התיעוד התבצע בחנות לממכר טלפונים שנראית לכאורה תמימה, ומשם בוצעה ההפנייה לנקודת המכירה. "אנחנו בעסק כבר 6 שנים", מצהיר המוכר ומוכיח את הכישלון במיגור התופעה. כמובן שאין אפשרות לחסל את התופעה כליל, אך מתבקש היה שדווקא אותם מקומות מוכרים יטופלו בקפידה.

סמי הפיצוציות נמכרו בעבר באופן חוקי בחנויות עד שנכנס התיקון לחוק האוסר על מכירתם ב-2013. מאז, סוחרי הסמים מצאו דרכים יצירתיות להפיץ את מרכולתם - בעיקר באמצעות הפייסבוק ובמשלוחים עד הבית. "סמי הפיצוציות הופכים להיות מסוכנים יותר ויותר, ומהווים את אחד הגורמים המרכזיים למוות בקרב משתמשי הסמים בישראל", מסבירה אורית שטרנברג מהרשות הלאומית למלחמה בסמים ובאלכוהול.

"מוכרים כבר 6 שנים", (חדשות 2)

"להדביר את עצמך לדעת"

"המסוכנות נובעת מכך שהם אינם נרקחים בחברות תרופות או על ידי כימאים, אלא במעבדות ביתיות בהן המערבבים מכניסים לתרכובת כל חומר שעשוי להיות פסיכואקטיבי, בהם גם חומרי הדברה", הוסיפה שטרנברג. "אפילו המכורים קוראים לזה 'להדביר את עצמך לדעת'. הם משנים את ההרכב לפי החומרים שהם מוצאים. בגלל הדימוי של סמי הפיצוציות והנגישות שלהם, קהל היעד הוא בעיקר צעירים שלא מבינים שזה גורם להם להתמכר במהירות רבה".

"סכנה ממשית". ח"כ תמר זנדברג (פלאש 90 - מרים אלסטר)

הוועדה למלחמה בסמים ובאלכוהול ערכה סיור באזור לפני מספר שבועות, במהלכו הופתעו חברי הוועדה לגלות את זמינות החומרים. "סמי הפיצוציות הופכים להיות נפוצים יותר ויותר בשנים האחרונות, לצערי ביחס הפוך לנזק החריף שהם גורמים", אומרת ח"כ תמר זנדברג (מרצ) יושבת ראש הוועדה. "מדובר ברעל של ממש שיכול להוות סכנת חיים. בשנים האחרונות אנו רואים יותר ויותר שימוש בסמי פיצוציות בקרב בני נוער, כאשר מרכזי הגמילה, רשויות הגמילה, החינוך והטיפול חסרי אונים מול התופעה החדשה. מה שצריך לעשות זה מחד להגביר מאוד את המודעות לנזק העצום שסמים סינטטיים גורמים ומאידך להגביר את מהירות ויעילות האכיפה".

ממשטרת ת"א נמסר בתגובה: "מחוז ת"א פועל בצורה עיקשת בנושא ורבים ממוקדי סמי פיצוציות מוגרו".

לפניות לכתב: Azria@ch2news.co.il