האזינו: מסעדות בתל אביב מסרבות להוציא משלוחים ליפו

מדוע תושבים ביפו, חלק בלתי נפרד מהעיר תל אביב-יפו, לא יכולים לקבל משלוח ממסעדה ישירות לביתם? מסעדות שיצרנו עמן קשר סירבו להוציא משלוח ליפו בנימוקים של "מרחק רב", אלא שהנתונים בשטח הראו אחרת. ולמה לאזורים מרוחקים הרבה יותר בצפון תל אביב, דווקא כן מספקים משלוחים? האזינו

"מצטערים, ליפו אנחנו לא נכנסים": במילים אלה השיבו לנו במוקדים הטלפוניים של מספר מסעדות בתל אביב, לאחר שביקשנו שיספקו עבורנו משלוח אוכל בשעות אחר הצהריים לבית בלבה של יפו. המסעדות עמן שוחחנו, שנמצאות במרחק לא רב מהכתובת שמסרנו, התעקשו שהיעד מרוחק ושחברת המשלוחים מסרבת להגיע לשם מסיבה זו בלבד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בסניף של רשת המסעדות "Olive" הממוקם ברחוב לילינבלום בתל אביב, שנמצא במרחק של 4 קילומטרים מיעד המשלוח ברחוב הלוטוס בשכונת עג'מי ביפו - רחוב הסמוך לרחוב יפת המרכזי בעיר - מסרו בשיחת הטלפון כי הם לא מוציאים משלוחים ליפו: "אנחנו לא מגיעים לשם".

גם כשהזכרנו לנציג שענה לשיחה כי העיר תל אביב נקראת למעשה תל אביב-יפו, ושיפו היא חלק בלתי נפרד מתל אביב, זה לא עזר: "יש לנו אזורי חלוקה מסוימים ואנחנו לא נכנסים לתוך יפו כי זה מעבר לגבולות הגזרה".

למרות שהמסעדה נמצאת במרחק של כרבע שעה נסיעה מהכתובת שנמסרה, בסניף סירבו לספק לנו את מנת הפסטה בה חשקנו באמצעות משלוח עד הבית - והזמינו אותנו לבוא ולאסוף אותה בעצמנו.

"השליחים מגיעים עד כאן". כיכר השעון ביפו (פלאש 90 משה שי)


ומה קורה במקרה שבו תושב רמת אביב שבצפון העיר, המרוחקת יותר מ20 דקות מהמסעדה ובמרחק כפול של שמונה קילומטרים, מעוניין באותה הזמנה? במקרה הזה, לא הייתה כל בעיה. "אם מישהו מרמת אביב רוצה, אין בעיה", השיבו לנו. "החלוקה שלנו היא עד האזור הזה". בהנהלת המסעדה, לעומת זאת, טוענים בתוקף כי היא מבצעת משלוחים לכל מקום - וגם לכל המקומות בעיר יפו.

גם בסניף של רשת המזון האסייתי "Wok Republic", הממוקם ברחוב אברבנאל 74 בשכונת פלורנטין הדרומית הסמוכה ליפו, סירבו לשלוח שליח עם המנה שהזמנו לכתובת שמסרנו. "יכול להיות שאנחנו לא מגיעים אליך, כי ליפו אנחנו לא מגיעים. אלה הנהלים של המקום", הבהירו לנו בנימוס.

בשלב הזה, בעודנו מתעקשים, הציעו לנו הצעת פשרה: "אולי נוכל לבוא לקראתך אם זה באזור שדרות ירושלים, אם זה על הגבול. אנחנו לא מגיעים לכל יפו ואני לא יודע מה הסיבה".

במקרה זה ביקשו במסעדה לחדד בפנינו שהם לא מבצעים משלוחים גם לאזורים מרוחקים בצפון תל אביב, אלא שקיים סניף נוסף של המסעדה ברחוב בן יהודה שמספק את המשלוחים לאזור - כך שלתושביו יש מענה והם יכולים לקבל מנות מהמסעדה. 

במקרה של הסניף הדרומי יותר ברחוב אברבנאל, הסמוך מאוד ליפו, לא מוציאים אליה משלוחים - זאת למרות שהסניף בנמצא מרחק של כ-3.5 קילומטרים וכעשר דקות נסיעה מהכתובת אליה הזמנו את המשלוח.

"גם אם שגריר צרפת ירצה המבורגר, הוא לא יקבל"

לא התייאשנו והמשכנו לנסות לצלצל למסעדות תל-אביביות נוספות בניסיון לבדוק האם יבצעו משלוח ליפו - ואם לא, מה יכולה להיות הסיבה לכך. גם ברשת המזון האסייתי "Japanika", לא ידעו להסביר בדיוק מדוע לא ייצא אלינו משלוח הסושי שרצינו להזמין.

בסניף אליו פנינו ברחוב הארבעה, אמרו לנו כי אלה הנהלים - ואף אמרו שהם לא מבצעים משלוחים לא רק ליפו, אלא לכל אזור דרום תל אביב: "אם אתה רוצה, אתה יכול לבוא לקחת מהסניף. אנחנו לא מגיעים לדרום תל אביב וליפו - וגם לא לרחובות מסוימים בצפון העיר. אנחנו גם לא יכולים לשלוח שליח לנקודת מפגש".

משלוח המבורגר? לא עד הבית ביפו (רויטרס)


ברשת "Burgerim" ברחוב סלמה 43, המסעדה הכי קרובה ליפו אליה צלצלנו - במרחק של כ-3 קילומטרים בלבד מאיתנו - הסבירו כי אם הדבר היה תלוי אך ורק ברצונם הטוב הם היו מוציאים אלינו שליח, אלא שחברת המשלוחים מסרבת להכניס שליח מטעמה ליפו ומגיעה רק לאזור מאוד מסוים בעיר.

"בחברת השליחויות שאנחנו עובדים איתה הסבירו לי שהקו שלהם הוא אזור כיכר השעון וצפונה", מסר לנו מנהל הסניף, "גם לקונסוליה הצרפתית (הממוקמת סמוך לכתובת אליה הזמנו את המשלוח) השליח לא מוכן להגיע".

"המצב הזה הוא עצוב, אנחנו בעצם מפסידים לקוחות כי השליחים לא רוצים לנסוע עוד שתי דקות ליפו", מסר המנהל עמו דיברנו. "בחברת השליחות שאנחנו עובדים איתה טוענים שהסיבה היא בגלל המרחק".

הבניין ממוקם בפינת יפו ודרום תל אביב? אל תשתמשו בכתובת ביפו

באתר של מסעדת "המטבחון" בשוק הכרמל, הממוקמת במרחק של 4.5 קילומטרים מהכתובת, מצוין במפורש כי המסעדה מבצעת משלוחים לאזור הבורסה ברמת גן, לשכונות הצפוניות בתל אביב וגם ליפו - אלא שהמציאות היא אחרת כשמבצעים הזמנה טלפונית.

"רחוב הלוטוס ביפו זה לא בתחום שלנו. אנחנו לא מגיעים לכל יפו", נאמר לנו - זאת בניגוד למה שנכתב באתר האינטרנט, בו כתוב שמבוצעים משלוחים גם ליפו. "יש לנו תחום חלוקה - לחלק מיפו אנחנו לא מגיעים וככה גם בתל אביב. יש לנו עד אזור בצפון ועד אזור מסוים בדרום. זה מה שהחלטנו וזה תחום החלוקה שלנו".

משלוחי אוכל - לא ליפו (חדשות 2)


במסעדת השוק החביבה הבהירו לנו כי אם נרצה לבצע משלוח, ניאלץ ליצור קשר בעצמנו עם חברת המשלוחים שמבצעת עבור המסעדה שליחויות של מנות לאזורים מרוחקים: "אם אתה רוצה, אתה יכול להזמין אוכל דרכנו אבל ליצור קשר עם חברת המשלוחים".

המשמעות: תשלום עבור המנה ותשלום נפרד לחברת המשלוחים לכל מי שגר ביפו וחושק במנה מהמסעדה. באתר המסעדה, אגב, מצוין שרק תושבי צפון תל אביב צריכים לשלם דמי משלוח בנוסף למנות בסך 12 שקלים בשל המרחק מהמסעדה - ולא תושבי יפו - אלא שבכל זאת דרשו מאיתנו לשלם תוספת של דמי משלוח.

והאבסורד לא מסתיים בכך: תושבים ביפו אף מספרים שכשניסו להזמין מנות ממסעדות שונות בתל אביב למתחם חצרות יפו הממוקם בפינת הרחובות שדרות ירושלים וסלמה, שליחים רבים הסכימו להגיע למתחם רק אם צוין שכתובתו היא ברחוב סלמה - רחוב שנחשבת לחלק מדרום תל אביב: "אם ציינו בטלפון שהמקום נמצא בשדרות ירושלים, כבר סירבו להגיע. אז למדנו לומר שהמתחם ממוקם ברחוב סלמה 4 ולא בשדרות ירושלים 17, למרות שמדובר באותו המקום בדיוק".

ממסעדת "המטבחון" נמסר בתגובה: "היו הרבה לקוחות מצפון יפו והרחבנו את אזור המשלוחים לשם, אבל בדרום יפו אין לנו כמעט לקוחות. לכן, לחלק מהאזורים ביפו אנחנו מגיעים ולחלק לא - וכך אנחנו נוהגים גם לגבי צפון תל אביב. הלוואי שיכולנו לספק שירות לכולם. אם יהיו הרבה פניות מדרום יפו, נרחיב את שירות המשלוחים לשם".

מרשת "Japanika" נמסר בתגובה: "לכל סניף יש אזורי חלוקה שלו על פי זמן הנסיעה עם הקטנוע. בסניף הארבעה אנחנו מגיעים עד ציר הרצל-סלמה. בקרוב נשיק שירות משלוחים בסניף ברוטשילד שיגיע גם לדרום העיר וליפו. אנחנו רוצים שהמזון שיגיע, יגיע טרי ובצורה הראויה ולא אחרי הרבה מאוד זמן".

מסניף "Burgerim" אליו צלצלנו נמסר בתגובה: "בכל האמור למשלוחים ליפו - אנחנו תלויים בחברת שליחויות שיש לה גזרה מסוימת שהם לא מעוניינים לעבור. הסניף שלנו בפלורנטין לא מגיע גם לצפון תל אביב".

ממסעדת "Olive" נמסר בתגובה כי "בסניף בלילינבלום אנחנו מגיעים לכל אזור, כולל יפו, עם מינימום הזמנה של 120 שקלים. ההזמנות שמתבצעות דרך חברת המשלוחים שאנחנו עובדים איתה מגיעה ליפו עד לשדרות ירושלים 100, לפי מה שנאמר לנו".

מ-"Wok Republic" נמסר בתגובה: "במשך כחודשיים אנחנו מפעילים את מחלקת המשלוחים - ובהדרגתיות אנחנו מתרחבים למקומות נוספים בדרום ובצפון העיר. אנחנו מעוניינים להשתפר בשירות המשלוחים ולכן עדיין לא מעניקים שירות מרחבי לרחבי תל אביב".