שני קשישים במצב בינוני בשל פגיעות קור

בשני מקרים שונים נמצאו קשישים מוטלים בשלולית כשהם סובלים מפגיעות קור. בקריית גת הזעיקו עוברי אורח את מד"א לטפל בבת 70 ובקריית אתא טיפלו הצוותים בבן 79. הם פונו לביה"ח במצב בינוני, הנסיבות נבדקות

שני קשישים פונו לביה"ח (ארכיון) (רויטרס)

שני קשישים פונו מאז שעות הבוקר (שני) לבתי החולים במצב בינוני כשהם סובלים מהיפותרמיה. השניים נמצאו, בשני מקרים שונים בצפון ובדרום, כשהם מוטלים בתוך שלוליות וחולצו על ידי עוברי אורח ואנשי מד"א.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

סמוך לשעה 06:50 הוזעקו אנשי מד"א לאזור היציאה מקריית גת, לאחר שהתקבל דיווח על אישה בת 70 השרועה בשלולית בוץ. חובשים ופרמדיקים שהגיעו למקום פינו אותה לבית החולים ברזילי באשקלון במצב בינוני.

"מצאנו את הקשישה בתעלה עמוקה בצד הדרך", סיפר הפרמדיק ליאור דוכן. "אזרח שחלף עם רכבו במקום זיהה את האישה שוכבת בשלולית בוץ עמוקה. במקביל לדיווח למוקד מד"א בקו חירום 101 הוא ניגש למקום והחל לסייע לה. עוד בדרך למקום הכנו את האמבולנס לקליטת הפצועה על ידי חימום מראש ובסיוע כוח משטרתי חילצנו אותה בהכרה מלאה".

במשטרה אומרים כי מדובר באישה חולת אלצהיימר שיצאה בערב מביתה ואיבדה את הדרך. בן משפחתה דיווח למשטרה על היעדרותה ואזרחים שהבחינו בה הזעיקו את מד"א. "מזל שהיא שרדה את הלילה, זה היה נס", אמר גורם במשטרה. 

"תשומת לב מיוחדת לקשישים", מד"א (ג'וני ראש, אשקלון)

שעתיים לאחר מכן, התקבל דיווח במוקד מד"א על קשיש אחר שנמצא מוטל בשלולית מים סמוך לרחוב הביכורים בקריית אתא. גם במקרה זה אובחן הקשיש בן ה-79 כסובל מהיפותרמיה, והוא פונה במצב בינוני לבית החולים רמב"ם בחיפה.

מוחמד גדיר, חובש בכיר במד"א שפינה את הקשיש סיפר כי הצוות מצא אותו שוכב בשדה סמוך למפעל בעיר. "חילצנו אותו כשהוא בהכרה וסובל מהיפותרמיה", אמר. "העלנו אותו לניידת טיפול נמרץ ותוך פינוי לבית החולים הענקנו לו טיפול רפואי לאחר שחום הגוף שלו עמד על טמפרטורה נמוכה מאוד".

הרקע לשני האירועים טרם התברר, אך בעקבות שני המקרים ביקשו במד"א לחדד ולהזכיר את הצורך לתת תשומת לב לקרובי משפחה ושכנים קשישים המתגוררים לבד ולוודא כי הם מוגנים מפני הקור, לסייע במידת הצורך ולהישמע להנחיות הבטיחות ולהוראות צוותי הרפואה.

ח"כ איציק שמולי, יו"ר שדולת הגמלאים בכנסת, הודיע שיכנס דיון חירום כדי להגביר את ההגנה על קשישים מפני הקור: "רק לפני שבוע התרעתי מפני קשישים וניצולי שואה שאינם מוגנים מפני הקור בגלל מצוקה כלכלית. אני דורש מהממשלה מיד להגביר את מענקי החימום לקשישים כדי לוודא שהם יצלחו את החורף הזה בשלום. בושה שככה מתייחסת המדינה לדור המייסדים שלה".