בלעדי: המתלוננות נגד יניב נחמן לפרקליט המדינה - "הפקרתם אותנו, לא נעשה צדק"

חמש מתלוננות נגד מי שהורשע באונס ונגזרו עליו חצי שנת עבודות שירות בלבד, שיגרו מכתב לעו"ד שי ניצן שבו הן קוראות למדינה לערער על קלות העונש. לדבריהן, העונש הוא בבחינת "זלזול בנפגעות ומשדר מסר של הפקרת ביטחונן של נשים". בין הפונות גם רוני ריבר, שנחמן הודה והורשע באינוסה

עבודות שירות בגין אונס. יניב נחמן (משטרת ישראל)

לפני כחודש עורר בית המשפט המחוזי בתל אביב ביקורת לאחר שגזר עבודות שירות בלבד על יניב נחמן, שהורשע בביצוע אונס ומעשה מגונה בכוח. המתלוננות נגד נחמן יצאו למאבק ציבורי והיום (שלישי) הן שלחו מכתב לפרקליט המדינה שי ניצן ובו הן מפצירות בו להגיש ערעור על חומרת העונש. בין המתלוננות שפנו לניצן גם רוני ריבר שנחמן הודה והורשע באינוסה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אנחנו 5 נשים ללא היכרות מוקדמת, בעלות מכנה אחד משותף - כולנו נפגענו מאותו עבריין מין", כתבו המתלוננות. "אנחנו פונות אליך בשם הנשים שקולן לא הושמע בכתב האישום הסופי. עונש זה מהווה זלזול בנו ובנפגעות נוספות, מצמצם את יכולת ההרתעה של בית המשפט ומשדר מסר של הפקרת ביטחונן של נשים".

במכתב ציינו המתלוננות כי העונש המקל שהוטל על נחמן משדר מסר לנפגעות עבירות מין לפיו מוטב להן להימנע מהגשת תלונה במשטרה - "כי אתן תעברו דרך ייסורים שבסופה צדק לא ייעשה ולא ייראה".

הפגנת מחאה על העונש לנחמן (חדשות 2)

"כל אותן נשים שהגישו תלונה התעוררו ומצאו את עצמן עירומות", סיפרו. "כולנו עברנו את אותה חוויה דומה שבה גילינו כי נלקחה מאיתנו השליטה על גופנו למספר שעות וכי נאנסנו - מה שמצביע על שיטת ביצוע זהה".

"אנו מתפללות בשבילנו ובשביל כל אותן בנות ונשים שמשהו ישתנה" סיכמו. "אנו זועקות שצריך להיעשות שינוי שיעודד נפגעות ונפגעי תקיפה מינית לקום ולדבר, לא להתבייש! אנחנו מבקשות שהמדינה תתן את ההרגשה שיש גוף חזק מאחוריהן שנלחם בשביל שמירה על הצדק. אנא עשו צדק, ערערו על עונשו של יניב נחמן".

לילי פרגמניקוב, עדי עזוז ואור סרי, פעילות חברתיות שנרתמו למאבק בנושא ואף ליוו חלק מהמתלוננות בתהליך, מסרו בשיחה עם חדשות 2 Online: "גזר הדין העלוב שבפועל כולל עונש של חצי שנת עבודות שירות בלבד הוא יריקה בפרצופן של הנפגעות והפקרה של הביטחון של כלל החברה.

"זאת ועוד,יש בכך להעמיק את משבר האמון בין הציבור למערכות אכיפת החוק. אנס מורשע מסתובב חופשי וחוזר הישר מבית המשפט אל זירת הפשע -אין בכך הרתעה כלפי אנסים פוטנציאלים. נותרו עוד 8 ימים עד למועד האחרון להגשת הערעור, כולנו תקווה שהפרקליטות תתעשת ותערער על גזר הדין הלא צודק והמסוכן הזה".

בשבוע הקרוב צפויה הפרקליטות להחליט האם להגיש ערעור על גזר דינו של נחמן. בתוך כך, מסרו בפרקליטות המדינה כי "הפרקליטות שוקלת אפשרות לערער על גזר הדין, אך טרם התקבלה החלטה סופית בנושא".

לפניות לכתב: AzriA@Ch2news.tv

לעמוד הפייסבוק של עזרי עמרם