סטודנטים במקום חיילים במוקד 100?

בדרך למהפך במוקד המשטרתי? השר לביטחון פנים והמפכ"ל שואפים להחליף את החיילים המגויסים למשטרה בסטודנטים בשכר הולם - על מנת לשפר את המענה והשירות. ראש הממשלה נתניהו כבר תומך בהצעה, אך משרד האוצר טרם ייעד לכך תקציבים

אילוסטרציה (משטרת ישראל)

פרסום ראשון: מוקד 100 של המשטרה ספג בתקופה האחרונה ביקורת חריפה - גם בשל פרשת חטיפת ורצח הנערים ביוני 2014 וגם לאחר שנחשף כי שתי צעירות זיהו את המחבל נשאת מלחם לאחר הפיגוע ופנייתם לא טופלה. כעת שוקלים במשטרה ובמשרד לביטחון הפנים להחליף את השוטרים-חיילים במוקד בסטודנטים שיקבלו שכר הולם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ברקע הצעד שיזמו המפכ"ל רוני אלשיך והשר לביטחון פנים גלעד ארדן נמצא המשבר המעמיק בסוגיית שח"ם (חיילים בשירות חובה במשטרה) בין משרד הביטחון למשרד לביטחון פנים. המצב הקיים מאפשר לצבא להעביר למשטרה חיילים כ"עודפים", ובמשטרה שואפים לאיכות גבוהה יותר בתפקידים הרגישים.

ארדן ואלשיך, ארכיון (יונתן סינדל)

על כן אלשיך וארדן גיבשו הצעה המבוססת על מודל דומה בשב"כ, לפיו סטודנטים מגויסים לתפקידים חשובים בעזרת שכר משמעותי. על פי היוזמה, במקום 1,600 החיילים שמועברים על פי חוק למשטרה ומשרתים כשוטרי חובה, המשטרה תקבל 400 תקנים של שוטרים "רגילים" ותוכל להעסיק מאות סטודנטים בשכר מפתה כדי לשבץ אותם בכמה מקצועות – בראש ובראשונה מוקדי 100 - במטרה למצוא פתרון לבעיות ולכשלים הנקשרים בשמו של המוקד.

כמו כן מקווים במשטרה לקלוט את הסטודנטים במחלקות הסייבר וגם במחלקות התביעות. המועמדים יעברו סינון קפדני, על מנת שיאותרו סטודנטים בעלי יכולות ולא חיילים המועברים כ"עודפים" ממשרד הביטחון. ראש הממשלה נתניהו תומך בהצעה, אך נותר לו ולארדן לשכנע את האוצר לתת שכר מכובד לאותם סטודנטים. האם הצעד יוביל לשיקום האמון הציבורי במוקד המשטרתי?