יוזמה חדשה - GPS יותקן על גמלים

במסגרת הצעת חוק חדשה שמוקדמת בימים אלו, נמצא פתרון חדש להפחתת תאונות הדרכים בהן מעורבים גמלים באזור הדרום. במסגרת הרעיון יוצמד מכשיר איתור לגמלים כך שהתרעה תשלח לבעל העדר אם אחד מגמליו ייתקרב לכביש. "הגיע הזמן לשים קץ לתופעת הגמלים המשוטטים בדרום", הסביר ח"כ סמוטריץ' שמקדם את החוק

12 ישראלים נהרגו ועשרות נפצעו בעשור האחרון בהתנגשות מכוניתם בגמלים בכבישי הדרום. כעת מנסה הצעת חוק שמתגבשת בימים אלו להפחית תאונות דרכים אלו. אחד הפתרונות המוצעים, לו כבר בוצע אפילו פיילוט, הוא חיבור מכשירי G.P.S לצווארם של גמלים, כך שבעליהם מקבל איתות לטלפון הסלולרי כשהוא מתקרב מרחק של קילומטר מהכביש. אם יעבור החוק, יחוייבו כל מחזיקי עדרי הגמלים להתקין שבב אלקטרוני על הגמלים שיסייע באיתורו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הסעיפים המרכזיים בטיוטת הצעת החוק עליה חתום ח"כ בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי, הינם: אכיפה ופיקוח על סימון ורישום בעלות של הגמלים, סנקציות פליליות וכלכליות כנגד בעלי הגמל שהיה מעורב בתאונה וכלים וסמכויות לגורמי האכיפה. לצד המטרה הראויה של הפחתת תאונות הדרכים, יהיה צורך לבחון כיצד תתקבל הצעת החוק בקרב האוכלוסייה הבדואית, המחזיקה במרבית עדרי הגמלים ואותם מבקשים החוקים לסמן.

מכשיר האיתור על צווארו של הגמל

"זה רעיון טוב שיכול גם להגן על העדר שלי", אמר סאלמן סדן, בעל עדר גמלים באזור נחל אריכא ליד מצפה רמון שהתקין על גמליו מכשירי איתור . "אני יכול לקבוע את הרדיוס שאני רוצה שהגמלים יסתובבו בו, ואם הם חורגים, אז זה מצפצף אצלי בטלפון הנייד. העלות היא לא כל כך גבוהה וזה גם יכול להגן על הגמלים שלי מגניבות. אם גמל שלי מעורב בתאונת דרכים, בנוסף לטרגדיה, זה גם הפסד גדול בעבורי".

התאונות הן אינן גזירת גורל

"לפני שנה איבדנו תושב יקר, דוד כהן ז"ל ,ממייסדי כפר רתמים" כתב ערן דורון, מנכ"ל המועצה האזורית רמת הנגב שמנסה לקדם את הצעת החוק, בפניה לחברי כנסת. "דוד נהרג כשהתנגש בגמל בדרכו הביתה, השאיר אחריו אישה ושלושה ילדים, הקטן בן שנה וחצי בלבד. עוד במהלך השבעה הקמנו 'צוות גמלים' בהובלתו של עו"ד איציק צור שהחליט לעשות הכל כדי שדוד יהיה ההרוג האחרון. לצערנו ,פחות מחודש אח"כ נהרג קובי בוזגלו תושב נתיבות אשר התנגש בגמל השייך לחבר מושב יכיני הסמוך לשדרות, כך למדנו על בשרנו כי לא מדובר בשאלה מגזרית".

"לאחר תאונות אין ספור ואבידות בנפש הגיע הזמן לשים קץ לתופעת הגמלים המשוטטים בדרום". אמר חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' שלקח על עצמו לקדם את הצעת החוק. "התקנת שבבים אלקטרוניים ופיקוח על בעלי חיים הוא הכרחי ואני מאמין שהחוק שאגיש יעזור לרשויות לקדם אכיפה וימנע פגיעה עתידית בחיי אדם".

בשנה האחרונה נפגש הצוות עם כל הגורמים המעורבים: תושבי האזור הבדואים, המשטרה, פקחים, רשות הטבע והגנים וגורמים מקצועיים נוספים ומצאו כי זו היא לא גזירת גורל. "יש לזה פתרון" הוסיף דורון. "ניתן לצמצם את היקף התופעה, זוהי הצעת חוק שאינה פוליטית אלא חברתית ממדרגה ראשונה, סוגיית הגמלים המשוטטים היא תופעה המסכנת את כל הנוסעים בכבישי הנגב יהודים ובדואים כאחד".