בן 50 מת כתוצאה מהיפותרמיה בבת ים

מקרה נוסף של היפותרמיה בגל הקור: גבר נמצא מחוסר הכרה על ספסל בבת ים ופונה תוך החייאה, לאחר שחום גופו צנח ל-21 מעלות. "הוא היה ללא דופק, ללא נשימה וקר מאוד למגע", סיפר הפרמדיק שטיפל אותו. כעבור שעות אחדות קבעו הרופאים בביה"ח את מותו. אדם נוסף, קשיש בן 88 שחום גופו צנח, עדיין מאושפז במצב קשה

אילוסטרציה (תם כינר)

גל הקור נמשך עם מקרה מוות ראשון כתוצאה מהיפותרמיה: בפעם השנייה בתוך פחות מיממה, פונה אדם בבהילות לבית חולים לאחר שחום גופו צנח. היום (חמישי) היה זה גבר כבן 50 מבת ים, שקפא כאשר הטמפרטורות הגיעו לשפל. הוא פונה במצב קשה ותוך פעולות החייאה לבית החולים וולפסון בחולון, אולם כעבור שעות ספורות הוא הלך לעולמו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

צוות מד"א הוזעק לטפל באיש שנמצא מחוסר הכרה על ספסל בשדרות העצמאות פינת שמחה הולצברג בעיר. לאחר טיפול רפואי ראשוני הוא פונה לוולפסון תוך פעולות החייאה במצב קשה מאוד. מבית החולים נמסר כי חום גופו צנח ל-21 מעלות וכי הוא סבל מהיפותרמיה קשה מאוד עד שנקבע מותו.

טל הרשקו, פרמדיק מד"א שטיפל באיש, סיפר: "על ספסל בגינה ציבורית ראינו גבר כבן 50 שוכב כשהוא מחוסר הכרה. הוא היה ללא דופק, ללא נשימה וקר מאוד למגע. הענקנו לו מיד טיפול רפואי מציל חיים שכלל טיפול להיפותרמיה הקשה ממנה סבל, עיסויים, הנשמה וטיפול תרופתי ופינינו אותו בדחיפות לבית החולים כשמצבו קשה ביותר".

פונה במצב קשה לבית (אלירן אביטל)

נפגעים נוספים מהיפותרמיה השבוע: קשיש ופעוטה

עוד הדגישו במד"א כי "בימי החורף בכלל ובימים אלו של גל הקור בפרט, במד"א קוראים לציבור לתת תשומת לב מיוחדת לקרובי משפחה ושכנים קשישים המתגוררים לבד ולוודא כי הם מוגנים מפני הקור ולסייע במידת הצורך".

אמש פונה קשיש בן 88 שסבל מהיפותרמיה בביתו שבבת ים, לבית החולים. חובשים ופאראמדיקים של מד"א שהוזעקו לדירתו העניקו לקשיש טיפול רפואי ופינו אותו במצב קשה לבית החולים וולפסון. ביממה האחרונה המשיכו בנסיונות לחמם את גופו, שצנח ל-28 מעלות. מצבו מוסיף להיות קשה, הוא מונשם וללא הכרה ומתמודד בנוסף עם דלקת ריאות.

פונה במצב קשה לבית (אלירן אביטל)

ביום שני אירע מקרה דומה באריאל, במהלך גל הקור הכבד: תינוקת בת שבוע מאריאל הובהלה ביום שני למחלקה לרפואה דחופה במרכז שניידר לרפואת ילדים בפתח תקווה כשהיא סובלת מהיפותרמיה משמעותית. היא טופלה ומצבה התייצב. היא תאושפז ביחידה לטיפול נמרץ להמשך טיפול ומעקב.

בסך הכל עסקו מתחילת השבוע במד"א בחמישה מקרי היפותרמיה שונים. שני המקרים הנותרים שאירעו ולא דווחו הוגדרו קלים.

סקר שהתפרסם השבוע מצא כי מאות אלפי גמלאים וקשישים בישראל מוותרים על מזון או חימום או תרופות במהלך החורף בגלל מצבם הכלכלי - ויתור שעלול להוביל להיפותרמיה. על פי נתוני הסקר שנערך עבור הקרן לידידות, כחמישית מהנשאלים (18%) מוותרים על חימום ביתם עקב קושי כלכלי, ואחד מכל שישה מאזרחי ישראל הקשישים (16%) מוותר על צרכים בסיסיים חיוניים על מנת לעמוד בעלויות החימום.

בקרן לידידות הסבירו, בעקבות הממצאים, כי החורף הקר ויוקר המחייה בישראל "מותירים גם השנה אוכלוסיות שלמות תחת הנטל הכלכלי הגדול של חימום הבית. האוכלוסייה הרגישה ביותר היא הקשישים מקבלי השלמת הכנסה". נשיא הקרן לידידות, הרב יחיאל אקשטיין, אמר כי "מצוקתם האדירה של הקשישים בישראל היא קטסטרופה חברתית שיש לנהוג בה כבכל מצב חירום אחר. בשביל הקשישים ויתור על מזון, תרופות או חימום עשוי ואף מהווה לעיתים גזר דין מוות".