קשיש לקה בהיפותרמיה, מצבו קשה

מקרה שני של היפותרמיה בגל הקור: צוותי מד"א שהוזעקו לביתו של גבר כבן 88 בבת ים הבחינו כי חום גופו צנח - ופינו אותו כשהוא מחוסר הכרה. הפרמדיק שהוזעק לזירה סיפר: "הוא הועבר לבית החולים במצב קשה ויציב, לאחר שקיבל חימום ונוזלים"

ארכיון (אלירן אביטל)

החורף הקר גורם לנפגעים נוספים: גבר כבן 88 סבל מהיפותרמיה בביתו שבבת ים ופונה בבהילות לבית החולים. חובשים ופאראמדיקים של מד"א שהוזעקו לדירתו הערב (רביעי) העניקו לקשיש טיפול רפואי ופינו אותו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ממד"א נמסר כי הגבר פונה במצב קשה לבית החולים וולפסון, כשהוא מחוסר הכרה. במהלך הפינוי נעשו פעולות לשמירה על חום גופו. רוני כבודי, חובש רפואת חירום במד"א שהגיע למקום, סיפר: "כשנכנסו לדירה ראינו גבר שוכב על הרצפה כשהוא מחוסר הכרה וחום גופו קר".

"מיד הענקנו לו טיפול רפואי ראשוני שכלל חימום ונוזלים ופינינו אותו לבי"ח בניידת טיפול נמרץ כשמצבו מוגדר קשה ויציב", הוסיף כבודי. במד"א קוראים לציבור לשמור על קשר רציף עם בני משפחה ושכנים קשישים על מנת לוודא שהם בריאים, חשים בטוב ולא נזקקים לסיוע כלשהו בימי החורף הקרים - ובמקרה הצורך לדווח מיד למוקד 101. מבית החולים וולפסון נמסר כי חום גופו צנח בתחילה ל-28 מעלות, וכעת הוא מאושפז בטיפול נמרץ.

קשישים רבים מוותרים על חימום (חדשות 2)

שלשום אירע מקרה דומה באריאל, במהלך גל הקור הכבד: תינוקת בת שבוע מאריאל הובהלה ביום שני למחלקה לרפואה דחופה במרכז שניידר לרפואת ילדים בפתח תקווה כשהיא סובלת מהיפותרמיה משמעותית. היא טופלה ומצבה התייצב. היא תאושפז ביחידה לטיפול נמרץ להמשך טיפול ומעקב.

סקר שהתפרסם אתמול מצא כי מאות אלפי גמלאים וקשישים בישראל מוותרים על מזון או חימום או תרופות במהלך החורף בגלל מצבם הכלכלי - ויתור שעלול להוביל להיפותרמיה. על פי נתוני הסקר שנערך עבור הקרן לידידות, כחמישית מהנשאלים (18%) מוותרים על חימום ביתם עקב קושי כלכלי, ואחד מכל שישה מאזרחי ישראל הקשישים (16%) מוותר על צרכים בסיסיים חיוניים על מנת לעמוד בעלויות החימום.

בקרן לידידות הסבירו, בעקבות הממצאים, כי החורף הקר ויוקר המחייה בישראל "מותירים גם השנה אוכלוסיות שלמות תחת הנטל הכלכלי הגדול של חימום הבית. האוכלוסייה הרגישה ביותר היא הקשישים מקבלי השלמת הכנסה". נשיא הקרן לידידות, הרב יחיאל אקשטיין, אמר כי "מצוקתם האדירה של הקשישים בישראל היא קטסטרופה חברתית שיש לנהוג בה כבכל מצב חירום אחר. בעבור הקשישים ויתור על מזון, תרופות או חימום עשוי ואף מהווה לעיתים גזר דין מוות".