כוננות שלג: ירושלים תיצבע לבן?

שיא המערכת החורפית צפוי הלילה, אך מיעוט המשקעים והעובדה שלא מספיק קר עלולים לגרום אכזבה לתושבי הבירה. המשטרה ערוכה בכוננות מוגברת ותסגור כבישים במקרה הצורך. תינוקת מאריאל במצב קשה בשל היפותרמיה

השלג שירד מהבוקר (שני) בהרי הצפון התפשט להרי המרכז ובהם גם ירושלים. בעקבות הטמרפטורות הנמוכות והחשש להצטברות קרח על הכבישים, החליטו לסגור את כביש 443 המוביל לבירה בשני הכיוונים, אך פתחו אותו לאחר מספר דקות. כביש מספר 1 נשאר פתוח לתנועה, אך במשטרה נערכים גם לסגירתו אם יהיה צורך בכך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בינתיים, השלג לא מצליח להיערם בירושלים בעיקר משום שבשכבות הנמוכות יותר לא מספיק קר, והגשם מרטיב את כל הקרקע. המשקעים היו חזקים יותר בתחילת היום, ומאז הם נחלשו. אם נוכל לקבל פתיתים יציבים ויבשים, לא מעורבבים עם גשם, השלג יוכל להיערם בירושלים לשכבה דקה.

במשטרת התנועה נערכו כבר משעות הערב בצירי התנועה המובילים לירושלים, מחשש שיצטבר עליהם קרח או שלג שיסכנו את הנהגים. בסביבות השעה 21:00 כבר היה נראה כי תושבי הבירה יינצרו שוב, כשכביש 443 נסגר לתנועה מחשש לקרח. כעבור כחצי שעה הוחלט לפתוח את הכביש שוב, אך הכוננות בציר כמו גם בכביש 1 המחבר בין ירושלים לתל אביב נשארת גבוהה.

התחזיות צופות כי שיאה של הסערה יגיע הלילה בסביבות חצות. התנאים לשלג קיימים מבחינת הטמפרטורה, אך בשל המרווחים בין העננים, יש הפוגות במשקעים מה שגורם לכך שהשלג לא נערם. בהמשך הלילה ייתכן כי המרווחים בין העננים ייסגרו ואיתם גם הכבישים.

בהמשך השבוע: מחר קר וגשום, בחמישי התחממות

מחר אנו צפויים ליום גשום וקר בעיקר במישור החוף. השלג ימשיך לרדת בהרי הצפון ובמרכז ייתכן שלג לסירוגין. ברביעי נרגיש רק את השאריות של המערכת החורפית ובחמישי יעלו הטמפרטורות ומזג האווויר יהיה נעים.

הטמפרטורות הצפויות למחר: קצרין - 6; נהרייה - 11; טבריה - 13; חיפה - 9; תל אביב - 10; ירושלים - 2; ים המלח - 6; אשקלון - 10; שדרות - 10; באר שבע - 6; מצפה רמון - 6 ובאילת -14 מעלות.

הכנסת פוזרה בשל השלג הצפוי. ארכיון (פלאש 90)

תינוקת הובהלה לביה"ח בשל היפותרמיה

הקור הכבד גרם גם לאירוע קשה באריאל: תינוקת בת שבוע הובהלה למחלקה לרפואה דחופה במרכז שניידר לרפואת ילדים בפתח תקווה כשהיא סובלת מהיפותרמיה משמעותית (חום גוף נמוך מאוד). היא טופלה ומצבה התייצב. היא תאושפז ביחידה לטיפול נמרץ להמשך טיפול ומעקב.

בשעה 18:45 נשבר רשמית שיא הביקוש לחשמל בחורף כשעמד על 12,200 מגה-וואט, והמספרים רק ממשיכים לעלות. שיא הצריכה הקודם בעונת החורף נרשם לפני שנה, בחודש ינואר 2015. אז עמד הביקוש על 11,934 מגה-וואט. אגב, שיא הצריכה של כל הזמנים נרשם בקיץ 2015, ועמד על 12,905 מגה-וואט.

בחברת החשמל מבהירים כי הם נערכו לאספקת חשמל סדירה במזג האוויר החורפי. עם זאת, הם שבים ומסבירים כי ברשת החשמל אין מצב של "אפס תקלות" וכי רשת החשמל חשופה לפגעי מזג האוויר ולשינויים קיצוניים בהיקפי הצריכה. לכן, תוגברו צוותי העבודה בשטח, כך שהטיפול בכל הפרעה ייעשה באופן מידי - אם כי משך הטיפול תלוי באופי האירוע, באיתור מקום הפגיעה ובפעולת התיקון הנדרשת.

בתוך כך, במסגרת היערכות הכנסת לסופה, פוזרה הערב מליאת הכנסת בגלל השלג שעשוי להיערם הערב בירושלים. גם בוועדות הכנסת השונות הוחלט לבטל חלק מהדיונים המתוכננים למחר בשל מזג האוויר הסוער.

מתכוננים לשיא הסופה

ארדן: "קורא לאזרחים להישמע להוראות"

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן הנחה את גופי החירום וההצלה בפיקוד משטרת ישראל, לתת מענה למכלול התרחישים הצפויים בדגש על הצלת חיים, לרבות הפעלה של כוחות חילוץ צבאיים ואזרחיים. בנוסף לכך, הורה השר לתת תשומת לב לאוכלוסיות חלשות, הנמצאות בסיכון להיפגעות, על מנת לשמור על ביטחונן האישי.

"ישנה היערכות מלאה של המשטרה בתיאום מלא מול צה"ל, נתיבי ישראל וגופי ההצלה לניהול ושליטה בצירים בדגש על צירים ראשיים. ישנה מוכנות למענה מהיר לשריפת בתים וחילוץ לכודים תוך הפעלת מערך הכבאים והמתנדבים", נמסר ממשרדו של ארדן.

השר הוסיף כי הוא קורא לציבור לעקוב אחר הנחיות המשטרה וגופי החירום בכלי התקשורת ולהישמע להן, בדגש על נסיעה בצירי התנועה מחשש לקרה וסכנת החלקה. מוקד 110 עומד לרשות הציבור לקבלת מידע שוטף באשר למצב הכבישים.