הטעות המביכה של צה"ל: "לפתוח רק בהוראת פיקוד התחת"

על ערכות המגן שמונפקות לאזרחים במקרה של מתקפה בלתי קונבנציונלית על ישראל מופיעות הוראות בעברית, אנגלית ובערבית. כעת מתברר של הערכה מופיעה טעות מביכה בערבית, לפיה פיקוד העורף הוא בכלל "פיקוד התחת". ח"כ אחמד טיבי: "טעות גרוטסקית הנובעת מאי-נכונות ללמוד ערבית"

השגיאה המביכה על הערכה

ערכות המגן המחולקות לתושבי ישראל מיועדות לפתיחה רק במקרה של מתקפה כימית או ביולוגית. בפיקוד העורף פרסמו על הערכות הוראות בעברית אנגלית ובערבית, אך ככל הנראה לא שמו לב לטעות אחת מביכה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הכתוב בהוראות בעברית, "את הערכות יש לפתוח רק על פי הוראה מפורשת של פיקוד העורף". דוברי ערבית שהבחינו בטסקט המיועד לערבים ישראלים הבחינו בטעות בתרגום לפיה "את הערכות יש לפתוח רק בהוראה מפורשת של פיקוד התחת".

ח"כ אחמד טיבי, שפרסם את תמונת הטעות בטוויטר, אמר כי מדובר בטעות מתבקשת מאחר והיהודים לא לומדים ערבית כמו שערבים לומדים עברית. "90% מהערבים מדברים עברית, ומצד שני 90% מהיהודים לא רוצים לדבר או ללמוד ערבית", טען טיבי.

"הטעות הגרוטסקית הזאת מוכיחה שאי הכרת האחר או שפתו יכולה להוביל למחוזות לא נעימים", הוסיף. "ערבית לא חייבים ללמוד רק בחיל המודיעין, כי אם בחיי היום יום. אני קורא עברית ומדבר עברית כי זה חשוב, כי אנו חיים במציאות דו לאומית ודו שפתית. אחרת 'העורף' שלכם יהפוך להיות 'תחת', ואז שום כסת"ח לא יעזור".