ת"א: רחפן כמעט גרם לאסון באוויר

מסוק שהגיע לנחיתה בשדה דב בשבוע שעבר עבר במרחק 50 מטרים בלבד מרחפן שהוטס סמוך למקום. מפעיל הרחפן טרם אותר וברשות התעופה האזרחית מנסים להתמודד עם האיום האווירי החדש

הסכנה החדשה. אילוסטרציה (רויטרס)

חוסר ההסדרה של תעופת הרחפנים בשמי הארץ כמעט גרם לתאונה אווירית: אסון תעופה נמנע בשדה דב לפני מספר ימים, לאחר שרחפן כמעט והתנגש במסוק שעמד לבצע נחיתה בשדה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

המסוק, ובו 6 נוסעים, הגיע לנחיתה וחלף את הרחפן במרחק של פחות מ-50 מטרים. רק בגלל זהירות יתרה ותגובה מהירה של הטייסים התקרית נגמרה בשלום.

מבדיקה עולה כי אדם שזהותו אינה ידועה עדיין הטיס את הרחפן סמוך לגדר של שדה התעופה. עד עתה לא הצליחו הרשויות להגיע או לתפוס את אותו מפעיל רחפן, שהטיס אותו בחוסר אחריות ומודעות.

בישראל יש למעלה מ-10,000 רחפנים המופעלים בידי אזרחים ללא הסדרה או רגולציה. כיום אין שום הנחיות או הוראות כיצד, מתי, איך והיכן להטיס רחפנים.

לפני חמישה חודשים: נמנע אסון בנתב"ג

לרשות התעופה האזרחית אין תשובות בנוגע למצב, וכעת מנסים למצוא שם פתרונות אכיפה. בינתיים, רק עירנות של הציבור עשויה למנוע את האסון הבא.

רק באוגוסט האחרון רחפן אזרחי שטס סמוך לנתב"ג כמעט ופגע במטוס נוסעים מסוג "איירבוס" של חברת התעופה הבלגית בריסל איירליינס. הרחפן עבר כמאה מטרים מתחת למטוס הנוסעים, מבלי לפגוע בו. באותה שעה היו בו עשרות נוסעים ואנשי צוות, שהיו עלולים להיות בסכנה אילו כלי הטיס הבלתי מאוייש היה פוגע במטוס.