נחנך בית הכנסת להנצחת תאיר ראדה: "אין הנצחה ראויה יותר לתאיר"

9 שנים לאחר שנרצחה בין כותלי בית הספר, השלימו הוריה של תאיר ראדה את פרויקט ההנצחה על שמה: בית כנסת חדש שהוקם בעיר הולדתה, קצרין. מאות הגיעו לטקס חנוכת בית הכנסת המהול בעצב, בהם גם אביה החולה של תאיר - והזמר פאר טסי שר לזכרה. צפו

בית כנסת לזכר תאיר: מאז שנרצחה תאיר ראדה ז"ל לפני כ-9 שנים, פעלו הוריה להקמת פרויקט לזכרה. בסיוע מועצת קצרין, החלה בניית בית כנסת על שמה והיום (חמישי) נחנך בית הכנסת בטקס מהול בעצב בהשתתפות עשרות בני משפחה, חברים ותושבי האזור. במהלך הטקס הזמר פאר טסי, שסייע רבות לגיוס הכספים, שר לזכרה של תאיר וריגש את הקהל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק  

מיזם ההנצחה נולד לפני מספר שנים, אך התעכב מסיבות ביורוקרטיות שונות - זאת עד שלבסוף נקבע מקומו הקבוע ברובע 11, בדרומה של העיר קצרין. ליוזמה של משפחת ראדה וקהילת "שבת אחים" המקומית, הצטרפה המועצה המקומית קצרין ובסיוע משרדי הפנים והדתות, החלה מלאכת בניית בית כנסת, מרחק קצר מהבית בו נולדה וגדלה תאיר.

לפני מספר חודשים, נעצרה בניית בית הכנסת בעקבות בעיות כלכליות. בני המשפחה החליטו לפנות לגולשים באינטרנט ולבקש סיוע בכדי שיוכלו להשלים את בנייתו לזכר בתם. הגולשים נענו לבקשה המרגשת והודות ל-400 אלף שקלים שגויסו ברשת, הושלמה בניית בית הכנסת.שמואל ראדה, אביה של תאיר, נהג לפקוד בשבתות ובמועדי ישראל את בית הכנסת "שבת אחים" הנמצא במבנה ארעי בקצרין בטרם חלה הדרדרות במצבו הרפואי. על אף מצבו המורכב בחודשים האחרונים, הוא מעורב במיזם שמבחינתו מהווה התגשמות חלום.

"אני מייחל לרגע בו יושלם הפרויקט, מדמיין לעצמי את הרגע בו בית הכנסת, אשר ינציח את שמה של בת הזקונים שלנו, יפתח את שעריו ויתמלא במתפללים. כולי תקווה שנגיע לכך במהרה ואזכה לרגע הזה", אמר.

אלפים ברשת התגייסו - ופרויקט ההנצחה הושלם

"הפרויקט הזה נוגע בלב של כולנו. בית כנסת מחבר בין העם היהודי בכל מקום אשר הוא נמצא, זה מקום בו מספרים על אבות אבותינו, על ה'עשה ואל תעשה', מקום בו מתערבבים שמחה ועצב", אמרה אילנה ראדה, אמה של תאיר.

"מבחינתנו, אין הנצחה ראויה יותר לתאיר. על אף שהייתה צעירה כל כך, הספיקה לא רק להאמין בחשיבות התרומה לזולת והסיוע למי שאין - אלא גם ביצעה זאת. כולנו מייחלים לפתיחת בית הכנסת ונושאים תפילה כי הערכים בהן האמינה תאיר, אהבת הזולת וערבות הדדית, ישרו על כל מי שיכנס בשעריו".

"ביום שתאיר נרצחה היה פה חיבוק של העם אבל מהכעס והבלבול לא זכרתי דבר עד לשנים אלה. זה כאילו תאיר באה ומראה לי 'בואי תראי מה היה וכמה היו סביבך וכמה תמכו בך'. זה הרגע להודות לעם ישראל, לכל האנשים שפעלו למען המטרה הזאת", הוסיפה האם בכאב. על מצבה של בעלה הוסיפה "בלי שמואל לא הייתי פה. לא היה מובן מאליו שהוא יהיה פה אבל אנחנו נס גלוי וזה מראה שיש כוחות עליונים שמחזיקים אותנו ונתנו לנו לראות את קרני האור בכל החושך הזה".