ארגון "בצלם": "השריפה לא תעצור אותנו"

חקירת השריפה במשרדי הארגון בי-ם מתמקדת בחשד להצתה מכוונת, אך עדיין לא נשללת האפשרות שמדובר בתקלה חשמלית. הפעילים מזהירים מההסתה ומבטיחים: "נמשיך לחשוף את עוולות הכיבוש". כך נראה ההרס העצום מבפנים

כוחות הכיבוי וההצלה של מחוז ירושלים, בפיקודו של טפסר משנה אייל כהן השיגו הלילה (בין ראשון לשני), שליטה מלאה על השריפה שפרצה בבניין ובו משרדי "בצלם" ברחוב מקור חיים בירושלים. נזק כבד נגרם למשרדי הארגון, ואדם אחד נפגע קל מאוד משאיפת עשן. תמונות שצילם צוות הכיבוי מתעדות את הנזק העצום במשרדי "בצלם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

בשלב זה טרם ניתן לקבוע בוודאות מה מקור השריפה שפרצה אמש במשרדים. החשד העיקרי הוא שמדובר בהצתה שמקורה במשרדי "בצלם", אך עם זאת לא נשלל לחלוטין החשד לפיו מדובר בתקלה אפשרית במערכת החשמל. בשירותי הכבאות מציינים כי ישנה אפשרות שמדובר בקצר חשמלי מאחר ונתגלו כמה פגמים במערכת.    

מלבד משרדי עמותת "בצלם", ממוקמים בקומות העליונות של הבניין גם משרדי עמותת "יד ביד" שמפעילה את בית הספר הדו-לשוני בעיר, שהוצת בעבר על ידי פעילי ארגון "להבה". שירותי הכבאות הכריזו כי בשל הנזק הרב שנגרם לא ניתן לשהות בשלב זה בבניין.

בכבאות והצלה ירושלים דיווחו על הקמת צוות חקירה מיוחד לחקירת נסיבות פרוץ השריפה. אודי גל, דובר כבאות ירושלים, סיפר כי מוקד הבעירה העיקרי היה במשרדי "בצלם" בקומה הראשונה, שם נגרם נזק כבד מאוד למשרדים.

שלט הכניסה למשרדים (כבאות והצלה מחוז ירושלים)

לדבריו, כל הכיוונים נחקרים, כולל של הצתה: "יש עשן כבד, נזק כבד מאוד נגרם לבניין - וקשה להגיע למסקנה חד משמעית. זה מזכיר קצת את הצתת ביה"ס הדו-לשוני, אבל שם ראינו את הגרפיטי שישר עורר חשד שזה הצתה".

משרדי "בצלם" (כבאות והצלה מחוז ירושלים)

מארגון בצלם נמסר כי בשעה שפרצה השריפה לא היה איש במשרדים, אולם מכבי האש פינו לכודים מקומות עליונות בבניין, שאינם עובדים בעמותה. מהארגון נמסר כי הם ממתינים לממצאי חוקרי כיבוי האש, אך הדגישו כי "אם יתברר שאכן מדובר בהצתה מכוונת, הרי שאי אפשר לראות אותה במנותק מגל ההתקפות וההכפשות נגד ארגוני זכויות האדם".

"מובן שהנזק למשרדנו לא ימנע מאיתנו להמשיך בעבודתנו לתיעוד עוולות הכיבוש וחשיפתן", סיכמו בארגון. אנשי "בצלם" לא היו היחידים שהפנו אצבע מאשימה וטענו להצתה מכוונת שנועדה לפגוע בארגון השמאל: יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, האשים את ממשלת נתניהו במעשה. "אנחנו לא יודעים מי השליך את הגפרור, אך המקור לאש שהוצתה הלילה במשרדי בצלם היא הממשלה והעומד בראשה שמנהלים קמפיין הסתה נגד ארגוני זכויות האדם", הסביר.

חבר הכנסת דב חנין, גם הוא מהרשימה המשותפת, הוסיף: "יותר מדי סימנים מצביעים הערב על חשד להצתה במשרדי בצלם. אם אכן היתה כאן הצתה, מפחיד לחשוב לאן הובילה ההסתה נגד ארגוני זכויות האדם כאן. מפחיד אבל לגמרי לא מפליא". חנין המשיך וטען כי "לא מדובר בעשבים שוטים. מקור ההסתה בשרי הממשלה. פירות ההסתה הם באושים ומרים. אם לא נשמיע עכשיו קול חזק של התנגדות ומחאה, להבות האלימות והגזענות יותירו כאן ארץ חרוכה וריקה".