לאחר הנתיחה: נכדו של ראש עיריית בית שמש הובא למנוחות

אחרי יום סוער שכלל עתירה לבית המשפט העליון והפגנות סוערות שנערכו בבית שמש ובירושלים, הובא למנוחות התינוק בן ה-4 חודשים שהלך לעולמו לאחר שככל הנראה טולטל. מוקדם יותר, הכריעו שופטי בג"ץ כי יש לבצע נתיחה נקודתית בלבד בגופתו

הלווית התינוק (יאיר שרקי)

לאחר הסערה בעקבות החלטת בית המשפט לבצע ניתוח שלאחר המוות, הובא לפנות בוקר (שישי) למנוחות נכדו התינוק של ראש עיריית בית שמש, משה אבוטבול, שנפטר על פי החשד כתוצאה מטלטול. התינוק נקבר אחרי שגופתו עברה נתיחה חלקית בהוראת בג"ץ, חרף התנגדות המשפחה והמחאה בקרב הציבור החרדי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הלווייתו של התינוק נערכה בבית ההספד הספרדי בגבעת שאול בירושלים, שעות ספורות לאחר ששופטי בג"ץ קבעו כי גופתו תנותח באופן חלקי בכדי לבחון את נסיבות מותו. מדובר בהחלטה שהיוותה מעין איזון בין החלטת בית משפט השלום בירושלים בנושא, אל מול עתירת המשפחה שדרשה שגופת התינוק לא תנותח וכי הוא יובא לקבורה במהרה.

ראש העיר אבוטבול בבית המשפט

בהחלטתם קבעו שופטי בג"ץ כי תתבצע נתיחה נקודתית בלבד, במטרה ליישב מחלוקות שעלו בניסיון לקבוע את נסיבות מותו של התינוק. בדיון נכח רופא מטעם המכון לרפואה משפטית שקיבל הנחיות מדויקות כיצד לבצע את הנתיחה. הרופא אף התחייב כי התהליך עצמו יהיה מזערי, ממוקד, שלא יחרוג מההוראות.

עוד נקבע כי תהליך הנתיחה יתבצע באופן מיידי ובפיקוח של רב, וכי הגופה תשוחרר עוד הלילה לקבורה. "הגענו למסקנה כי אין מנוס אלא לאפשר את הנתיחה הנדרשת בשל החשש הממשי לעבירה שגרמה למות הפעוט המנוח ובשל הצורך לבסס מבחינה רפואית את סיבת המוות", נימקו שלושת השופטים בדיון.

אכזבה מהחלטת בג"ץ: "המשך מסכת הייסורים"

למרות זאת, במשפחת אבוטבול הביעו כעס ואכזבה קשה מהחלטת בג"ץ. זמן קצר לאחר הדיון הם טענו כי מדובר בנתיחה מיותרת ובהמשך מסכת הייסורים שלהם, זאת מאחר והפעוט לא ייקבר באופן שבו רצו.

הדיון בבג"ץ נערך בשל עתירת המשפחה, שבעקבות החלטת בית משפט השלום בירושלים ביקשה שלא לבצע את הנתיחה בתינוק. החלטת בית המשפט עוררה זעם ברחוב החרדי וגררה אחריה הפגנות בירושלים ובבית שמש. במהלך ההפגנות התעמתו המפגינים עם השוטרים, הבעירו פחי אשפה ואף חסמו צירי תנועה. המשטרה עצרה 13 מפגינים במהלך העימותים בשני המוקדים.

מפגינים בירושלים נגד נתיחת גופת התינוק

התינוק בן הארבעה חודשים נפטר ביום חמישי לפנות בוקר ביחידה לטיפול נמרץ ילדים בבית החולים הדסה עין כרם, 10 ימים לאחר שהובהל למחלקה כשהוא סובל מפגיעת ראש קשה. הדרישה לנתיחת גופתו באה בעקבות חשד שהוא טולטל על ידי מטפלת במעון.