תיעוד: כאן גרים בסכנת חיים עשרות דיירים מפוחדים

מזה כחודשיים חיים עשרות דיירי בניין ברמלה בסיכון יום יומי: הקבלן שהחל לבצע בבניין עבודות שיפוץ אולץ להפסיקן באמצע לאחר שהעירייה קבעה שהוא פועל ללא היתר. הדיירים נותרו לחיות בין הריסות בבניין שנראה כמו אחרי הפגזה. העירייה: העבודות בוצעו בניגוד לחוק. כך זה נראה

קירות שבורים, חורים ברצפה, מבנה מט לנפול - וסכנת חיים של ממש: כך חיות כבר חודשיים 16 משפחות בבניין ברמלה לאחר שפרויקט השיפוץ והחיזוק של הבניין במסגרת "תמ"א 38" נתקע בגלל סכסוך בין העירייה לבין הקבלן המבצע. המידע הראשוני הגיע באמצעות דף הפייסבוק של חדשות 2.

דיירי הבניין שכרו קבלן שהחל את עבודות החפירה סביב הבניין והריסה של חלק מקירותיו לקראת הרחבת הבניין וחיזוק היסודות. תכנית השיפוץ כוללת הוספת 3 קומות ו-15 יחידות דיור, סגירת קומה וכן הוספת מרפסות, ממ"דים ומעלית.  

לאחר שלעירייה התברר כי הבנייה החלה ללא היתרים היא הוציא צו לעצירת העבודות. מהנדס מטעם העירייה אף קבע כי ישנם ליקויים חמורים במבנה הקיים במצבו הנוכחי וכי מצבו מהווה סכנה לדיירים.

"חוששת מחלקי בטון שיפלו"

"מפחיד לחיות ככה", אומרת לידיה כהן שידרנסקי, דיירת בבניין. "יש כאן ילדים, קשישים וגם משפחות עם עגלות והם מפחדים לצאת ולהיכנס לבניין. כל הלובי שבור ופרוץ ומהנדס אמר שכל המבנה לא יציב. אם פתאום תהיה סערה ורוחות עזות אני באמת חוששת שחלקי בטון יכולים ליפול ויכול להיות כאן אסון גדול. זה מסוכן מאוד, לא בטיחותי וכולם זורקים אותנו מצד לצד".

חורים ברצפה במבנה רעוע ומסוכן (חדשות 2)


מאז שהעבודות הוקפאו, נלחמים דיירי הבניין כדי שימשיכו את בניית הפרויקט, ולכל הפחות שיבצעו את תיקון הליקויים המסוכנים. בימים האחרונים החלו באופן חלקי כמה מעבודות התיקון, אך גם אלו הופסקו.

"יש לי המון טענות כלפי העירייה, אבל אני לא רוצה לפרט אותן כעת", אמר הקבלן עזרא לוי בשיחה עם חדשות 2 Online. "אני מבקש שייתנו לי את הרישיון ואמשיך לבנות את מה שהפסקנו. השלמתי את כל מה שנדרש ממני ואני רק צריך שייתנו לי להמשיך לבנות".

מעיריית רמלה נמסר בתגובה כי "העבודות החלו ללא הוצאת היתר בנייה כדין. כנגד היזם והקונסטרוקטור מטעמו אשר ביצעו את העבודות הוצא צו הפסקת עבודה והם זומנו לשימוע קודם להגשת כתבי אישום. במסגרת בקרה הנדסית שביצעה העירייה במקום נמצאו ליקויים רבים. חלקם עלולים לגרום לסכנה. משכך, קבלנים מטעם העירייה טיפלו בימים האחרונים להסרת חלק מהליקויים. במקביל, הוציאה העירייה צווים להסרת סכנה בהם מפורטות העבודות הנדרשות לחיזוק מיידי של הבניין.
 
"יודגש כי תחילת עבודות בשטח ללא היתר, מטעם הדיירים באמצעות היזם, ובמיוחד ללא בקרה מתאימה לתכנון חיזוק המבנה, כאשר עצם הביצוע העבודות מחליש את המבנה הקיים הזקוק לחיזוק - מהווה עבירה על החוק באופן בוטה וחד משמעי. העירייה ממשיכה בפיקוח יום יומי אחר העבודות לחיזוק המבנה ובמקביל תפעל להעמיד לדין פלילי את המעורבים בפרשה".

לפניות לכתב: Azria@ch2news.co.il

לעמוד הפייסבוק של עזרי עמרם