"הזוג התייפח בבכי, חרב עולמו"

בני זוג מישראל שגידלו בחודש האחרון את בתם התינוקת, שנולדה בהליך פונדקאות בנפאל, התבשרו באחרונה כי התינוקת לה ציפו במשך זמן רב אינה בתם הביולוגית. אחד הרופאים שגילה את זהות ההורים האמיתיים: "מדובר במקרה מטלטל, מאוד דאגתי לגורל התינוקת עד שמצאתי התאמה"

בני זוג הומוסקסואלים מישראל, שעברו הליך פונדקאות בנפאל, התבשרו לאחרונה כי התינוקת שהם מגדלים בחודש האחרון אינה שלהם - כך פורסם אתמול (רביעי). מדובר בטעות נדירה שהסתיימה במפח נפש עבור זוג אחד וכהפתעה עצומה עבור זוג גאה אחר שהיה סבור כי הליך הפונדקאות שלו נכשל. בריאיון ב"חדשות הלילה" סיפר אחד הרופאים שגילה את הטעות על השתלשלות האירועים החריגה - ועל הרגע בו "נפל האסימון ומצאתי את ההורים האמיתים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ד"ר רון לבנטל, מנהל היחידה לסיווג רקמות והמעבדה הארצית להשתלות בבית החולים שיבא, הסביר כי "בדיקות אבהות מתבצעות בבית החולים שיבא, ואנו בודקים בהם סמנים אצל הגבר הנטען כאבי הילד ואצל הילד. אם מוצאים סמנים אצל הילד שאינם מתאימים, מקורם באב אחר. במקרה הנוכחי קיבלנו ערכה מנפאל, הפקנו DNA מהערכה ובהשוואה מול ה-DNA שהיה בידינו הוכחנו כי ההורה הנטען אינו מתאים להיות אביה של התינוקת".

הרופא הוסיף כי המרפאה נקטה בהליך זהיר במיוחד מרגע היוודע התוצאות הראשוניות: "במקרה כזה של שלילת אבהות צריך מאוד להיזהר ולוודא שלא הייתה טעות - דיגום לא נכון או בעיה בשיטת הבדיקה או פרשנות לא נכונה. חזרנו חמש פעמים על הבדיקה, כולל מדגימת גיבוי שהגיעה דרך הקונסול מנפאל. כל הבדיקות הצביעו על שלילת אבהות ומסרנו את התשובה לבית הדין לענייני משפחה".

בית החולים שיבא, ארכיון (פלאש 90 - גדעון מרקוביץ')

"הייתי מאוד מוטרד מגורלה של התינוקת"

למעשה, המקרה החריג התאפשר בגלל הנהלים החדשים, שחלקם נכנסו לתוקף לאחר רעידת האדמה הקטלנית בנפאל. "כתוצאה מרעידת האדמה בנפאל שינו את הכלל - דיגום אמנם מתבצע בנפאל, אבל ההורה הנטען והתינוק מגיעים לישראל לפני קבלת התשובה לגבי ההורות כדי לאפשר חזרה מהירה לישראל", הסביר ד"ר לבנטל. "בשאר הארצות קודם מבצעים את הבדיקות ולאחר מכן מגיעים לישראל".

הגילוי כי מדובר בתינוקת השייכת לזוג אחר היה לא פשוט, אך לבסוף אותרו ההורים האמיתיים של התינוקת - זוג הומוסקסואלים נוסף מישראל, שהיה בהליך פונדקאות בו העובר נפל. חלק מהבלבול נבע משמות דומים של הזוגות הגאים וגם של האמהות הפונדקאיות. את היום בו התבשר הזוג כי התינוקת שהחלו לגדל אינה שלהם שחזר ד"ר לבנטל בריאיון: "אותו זוג ביקש מבית המשפט לאשר ביצוע בדיקה נוספת ואנחנו נעתרנו לבקשה למרות שחשבנו שאין כל סיכוי לשנות את התשובה שלנו. הזוג הגיע אלינו למחרת כשהם מתייפחים בבכי".

"מזכירת היחידה דיברה איתם, אני בחצי אוזן שמעתי שהם אמרו שיש כמה דברים לא שגרתיים בהליך הנוכחי - היו שתי פונדקאיות באותו הזמן עם שם דומה וזוג ישראלי עם שם דומה שהיה בהליך מקביל, אבל העובר של הזוג השני הופל והם כעת מצויים בהליך פונדקאות נוסף", אמר. "הייתי מאוד מוטרד מגורלה של התינוקת, ואחרי חצי שעה נפל לי האסימון - שלפתי את התיקים שקשורים לנפאל, מצאתי את התיק של הזוג עם השם הדומה שהיה בו אפיון של האב ומצאתי התאמה מוחלטת בין התינוקת לבין האב המיועד בתיק השני ומאוד התרגשתי".

סוכנות הפונדקאות: "הפקנו לקחים"

"יש פה צירוף מקרים, אין ספק שמדובר במקרה מורכב ומטלטל - זוג שחרב עליו עולמו ותינוקת שמצאתי את הוריה, שקיבלו ילדה שלא ידעו על קיומה ומחכים במקביל לילדה אחרת", סיכם מנהל היחידה לסיווג רקמות. הבת הועברה להוריה הביולוגיים המופתעים.

מסוכנות הפונדקאות "תמוז" נמסר בתגובה: "אנו מבינים את צער ההורים והסיטואציה הקשה בה הם נמצאים. החברה מלווה את ההורים באופן צמוד בתהליך ומעמידה לרשותם סיוע צמוד של פסיכולוג, על מנת להקל עליהם את ההתמודדות. עם היוודע הדבר ביצעה החברה תחקור מעמיק שהראה כי מדובר בטעות אנוש נדירה שקרתה במעבדה בנפאל ובעקבותיה החברה הפיקה לקחים. תמוז עובדת עם הגורמים המתקדמים ביותר בתחום הפונדקאות, סייעה עד כה למאות משפחות להגשים את השאיפה להפוך להורים, ללא כל דופי, ותמשיך לסייע גם בעתיד תוך התחייבות מלאה למניעת הישנות של מקרים מסוג זה".