הורים מודאגים: "איפה השוטרים?"

גם הבוקר התעוררו ההורים בצפון תל אביב להתלבטות האם לשלוח את ילדיהם למוסדות החינוך, ו-80% מהם החליטו שכן. למרות שהחיפושים אחר היורה מרחוב דיזנגוף מתמקדים בצפון העיר, מורגשת נוכחות דלה של כוחות הביטחון באזור. אחד ההורים: "מצפים לנוכחות גדולה יותר של שוטרים ומקווים שזה יסתיים בקרוב"

מאות הורים בשכונות צפון תל אביב התלבטו גם הבוקר (שני) אם לשלוח את ילדיהם לבית הספר ולגנים, בעקבות המשך המצוד אחר המחבל שרצח שני בני אדם ברחוב דיזינגוף ביום שישי. אחרי ההתייצבות הדלה במוסדות החינוך אתמול, היום נרשמה נוכחות גבוהה בהרבה - אבל גם נשמעו טענות על היעדר תחושת ביטחון ופחות סיורים משטרתיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי נתוני העירייה, כ-80% מכלל התלמידים בגני ילדים, בתי ספר יסודיים ועל יסודיים התייצבו היום ללימודים - עלייה ניכרת בהשוואה לנתון הנמוך שנרשם אתמול. כמו כן נמסר מהעירייה כי "נוכח המצב הביטחוני והפיגוע ברחוב דיזנגוף, מתגברת העירייה בצורה מסיבית את סיורי האבטחה ברחבי העיר. סיירי אגף סל"ע, אגף הפיקוח ומאבטחי העירייה פועלים במתכונת מתוגברת בכל רחבי העיר מסביב לשעון בשיתוף פעולה מלא ובתיאום עם משטרת ישראל".

בעירייה הדגישו כי סיורי האבטחה במוסדות החינוך ובמתקני העירייה תוגברו והוארכו שעות פעילות המאבטחים עד לשעה 16:30: "דגש מיוחד ניתן לסיורים בסמוך לגני ילדים ולמוסדות חינוך וכן במקומות הומי אדם. כמו כן, הותקנו קודנים ולחצני מצוקה בכל הגנים ורועננו הנחיות הביטחון לגננות על ידי קציני הביטחון העירוניים. פקחי העירייה הונחו להגביר ערנות ולדווח על כל אירוע חריג. העירייה קוראת לציבור להמשיך בשגרה, לשמור על איפוק אבל גם להגביר ערנות ולדווח על כל אירוע חריג".

"חייבים להמשיך" (חדשות 2)

"מפתיע אותי שאין הבוקר שוטרים"

למרות שמוקד הסריקות אחר המחבל הנמלט בצפון תל אביב, הורגשה הבוקר נוכחות דלה יותר של כוחות הביטחון מאשר בימים האחרונים. "בגלל הצילומים באו אתמול מלא שוטרים", אומר המאבטח באחד מבתי הספר. "היום אני לבד, אין מצלמות אין שוטרים".

ההורים מתעכבים מעט ליד השומר, משוחחים עמו קלות, שואלים לשלומו, שמים יד על כתפו ומברכים אותו לשלום. גם משמרות הזה"ב, במעבר החציה שמול בית הספר, הופעלו הבוקר על ידי שתי אמהות מודאגות ולא על ידי תלמידים כבכל יום.

"מפתיע אותי מאוד שאין הבוקר שוטרים", אומרת רויטל, אם לבן בבית ספר אילנות ברמת אביב. "אם במשטרה יודעים שהוא יכול להיות באזור, הייתי מצפה שתהיה נוכחות גדולה יותר". גם על השיקול האם לקחת את בנה לבית הספר אמרה שלא הייתה ברירה. "אי אפשר להשאיר את הילדים בבית יותר מדי זמן, מי יודע מתי זה יגמר", הוסיפה.

איריס מכניסה את ילדיה, בני 11 ו-6, לבית ספר וממהרת לעבודתה. אתמול נשארה איתם בבית אבל היום כבר היה ברור לה שלא ניתן יותר למשוך. "נשארנו בבית מהפחד, ואתמול בלילה עשינו סבב בין ההורים, לבדוק מי מביא ומי לא. היום למזלי נראה רגוע יותר, מקווה שזה יסתיים בקרוב", אמרה.

הורים נוספים מעידים כי קבוצות הוואטסאפ של ההורים בבית הספר שוקקות, ובאמצעותן הם מנסים להבין מה הכיוון. ישנם הורים שמנסים להרגיע ואחרים שמצליחים להפחיד. ליאיר יש שלושה ילדים בבית הספר, 2 תאומים בני 8 וילדה בת 11. לרוב הם הולכים לבד מהבית שנמצא לא רחוק מבית ספר, אבל הבוקר, כמו מרבית ההורים, הוא מלווה את ילדיו.

"אני מרגיש שיש ברדק כמו אתמול, אבל גם היום לא הייתה לי דילמה, חייבים להמשיך", הסביר יאיר. "אני לא שולח בלב שלם ותמיד יש ברירה, אבל השיקול הוא לא רציונלי, זה לא מתמטי, אין לדעת איפה הדבר הבא יקרה, וצריך להחליט. אין ספק שהיום אהיה דרוך יותר, אצפה באתרי החדשות ואתעדכן עם הילדים".

זירת הפיגוע בתל אביב (תומר נויברג, פלאש 90)

הערכה - החיפושים יימשכו עוד ימים ארוכים 

גם הבוקר נמשך המצוד - וכך גם החשש שהמחבל יתקוף שוב. אלפי שוטרים ואנשי שב"כ עוסקים בסריקות ובחיפושים אחר נשאת מלחם, תושב עארה שרצח ביום שישי את אלון בקל ושמעון רוימי ז"ל במסע ירי בלב תל אביב - וייתכן שגם את נהג המונית אמין שעבאן. במשטרה טוענים כי החיפושים אחר המחבל עלולים להימשך עוד ימים ארוכים. במקביל נמשך המאמץ המודיעיני לאיתור המחבל, ובמערכת הביטחון מקווים שחקירת אחיו של המחבל או פיצוח מידע מהטלפון הסלולרי יובילו לפריצת הדרך.

עיקר החיפושים מתקיימים בשכונות הצפוניות של תל אביב, שם עבד המחבל תקופה ממושכת. החשש הוא מפני האפשרות שהמחבל מתכנן פיגוע נוסף. במקביל נענים במשטרה ושב"כ כמעט לכל דיווח על אדם חשוד - ובמשטרה דיווחו על זינוק חד במספר הפניות.

שר החינוך נפתלי בנט התייחס בריאיון לגלי צה"ל לחשש ההורים משליחת הילדים למערכת החינוך כל עוד המחבל מתל אביב חופשי: "ראוי וכדאי להביא את הילדים היום לבתי הספר". בנט ציין כי גם במקומות בהם יש יותר אירועי טרור, כמו חברון וגוש עציון, הציבור ממשיך בחייו למרות האיומים וכי מניין ההרוגים בתאונות דרכים גבוה הרבה יותר.

אירוע הירי בדיזנגוף - עדכונים אחרונים:

המצוד אחר המחבל: "מציאת הנייד לא קידמה את החקירה"

זיהה את המחבל: "זה נשק נדיר"

"המשפחה הרוסה, נפל עליה אסון"

הנרצחים נטמנו: "האוצר שלי נקבר"

הטלפון של המחבל נמצא, אך אין קצה חוט

המצוד נמשך: חיפושים גם בצפון

אנשים שעבדו עם המחבל: הוא שפוי