"המשפחה הרוסה, נפל עליה אסון"

הרצח בתל אביב והדברים של ראש הממשלה אחריו טילטלו את החברה הערבית, והזיקו עוד למרקם השברירי כל כך עם החברה היהודית. בוואדי ערה, האזור שממנו יצא המחבל, אפשר לשמוע גינויים למעשה - אבל גם כעס

מאז יום שישי משפחתו של נשאת מלחם מסתגרת בביתה שבוואדי ערה. "המשפחה הרוסה, אסון נפל עליה" אומר עבד ג'בארין, מקורב למשפחת מלחם, "כולם בוכים ומגנים את הפיגוע. זה מקרה קשה, מזעזע, שנעשה על ידי אדם חולה". החשש מפגיעה ביחסים העדינים שבין יהודים לערבים גובר על הכל והמסר העולה מוואדי ערה הוא אחיד: לא מדובר בפיגוע לאומני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בבית הספר בו למד הרוצח, מתייעץ דובר המשפחה אחמד מלחם עם מנהל בית הספר עקר חאדר כיצד להתנהל תקשורתית. "אם אני אגיד שאנחנו מגנים כולם יירגעו, או שזה לא יספיק?", הוא מתלבט. "במצב של המשפחות של ההרוגים קשה יותר", מודה חאדר.

"אלימות היא הנשק של החלשים", כתוב על קירות בית הספר. "כל התלמידים חברים שלי בפייסבוק, ואף אחד מהם לא תמך באירוע", מצהיר המנהל. "אני עצמי כתבתי בפייסבוק שמדובר במעשה נפשע". גם תלמידי בית הספר הסכימו ואמרו: "הוא לא מייצג אותנו. זה מעשה לא בסדר, אין אדם שפוי שעושה מעשה כזה".

"הוא לא מייצד אותנו". המחבל נשאת מלחם

התעלומה סביב הסיבה לפיגוע מטרידה את כולם וההערכות הראשוניות בישראל עסקו גם בקשר אפשרי לדאע"ש. "הוא לא שייך לשום קבוצה, מבזבזים זמן עם דאע"ש", מתעקש דובר המשפחה. "גם אין לו אינטרנט, הוא כנראה אנאלפבית". גם אחמד אמין אלכילאני, אימאם בעבר, מתחייב: "ידיהם של הערבים מושטות לשלום". כולם ממהרים לשלול את האפשרות שמדובר בפיגוע לאומני, ומתנערים לחלוטין מאפשרות שמדובר גם באירוע הנובע מהסתה או נקמה.

"זה דומה למה שראינו לפני חודשיים, במקום אחר בעולם"

למרותץ ההכחשות, יש גם מי שחושב אחרת. "אני לא אומר שזה המשך ישיר לאינתיפאדה, אבל האווירה היא כזאת", אומר עו"ד רסול סעדה, פעיל פוליטי וחברתי. לדבריו, "כשמסתכלים על התמונות, אפשר לדמיין את זה. זה דומה למה שראינו לפני חודשיים במקום אחר בעולם".

רסול ממהר גם להפנות את הזרקור לנקודה אחרת: "בעשור האחרון נהרגו יותר מ-1,100 אזרחים ערבים מנשק לא חוקי", הוא מזכיר. "בהתחלה חשבתי שבעקבות המקרה הזה הממשלה תקום ותאכוף את החוק, תיקח את הנשק שהיה מופנה עד עכשיו בידי ערבים כלפי ערבים - אבל אז התגלה שדווקא הפעם זה היה נשק עם רשיון, אז זה כנראה לא יקרה".

דבר אחד כן הצליח ראש הממשלה לעשות בנאומו אמש: לאחד מגזר שלם בתחושה של אזרחות סוג ב'. "אנחנו שומעים שרים מדברים בהקצנה וגם ראש ממשלה מדבר בהקצנה", אומר ג'בארין. "הוא אמור להיות ראש הממשלה של כל אזרחי המדינה, אבל לפי ההתבטאויות הוא רואה את עצמו כראש הממשלה של היהודים בלבד".