שמועות, מצוד, חרדה: "אין ביטחון"

תושבי רמת אביב, שם התרכז המצוד אחר המחבל נשאת מלחם שרצח שניים בתל אביב, התלבטו האם לשלוח את הילדים לגנים ולבתי הספר. "בדקנו כל שעה אם השער של הגן נעול; הלחץ אדיר". הערכה: החיפושים יימשכו עוד ימים

סריקות בתל אביב (רויטרס)

המצוד אחר המחבל נשאת מלחם, שרצח שני בני אדם בפיגוע ירי בתל אביב שלשום, נמשך גם היום (ראשון) במוקדים שונים ברחבי הארץ. לפחות בשלוש ערים שונות נראו היום אנשי כוחות הביטחון סורקים עם כלי נשק שלופים ויום מתוח במיוחד עבר על תושבי רמת אביב, שם נמצא אמש פריט ששייך למחבל. למרות שאלפי שוטרים נפרשו באזור המרכז ועובדים בכוננות מלאה, החשש הוא שהסריקות אחר המחבל עלולות עוד להימשך ימים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

השמועות על כך שמלחם מסתתר באזור גרמה להורים רבים לחשוש האם לשלוח את ילדיהם לגנים ולבתי הספר. כמעט מחצית מהילדים בתל אביב כלל לא הגיעו היום למוסדות החינוך וגם הנוכחות המוגברת של כוחות הביטחון ברמת אביב לא ממש הפחיתה את תחושת החרדה של התושבים.

מיכל, אם לשלושה ילדים בשכונה - אחד בפעוטון ושניים נוספים בכיתות ח' ו-ה' - סיימה את היום בתחושות מעורבות. "אין תחושת ביטחון אבל החיים צריכים להימשך, מה אני יכולה לעשות?", היא תוהה. "בפעוטון אין מאבטח בכלל ואני יודעת שכמה מההורים התארגנו כדי לבדוק מספר פעמים במהלך היום שהשער נעול".

"גם מחר נמשיך כרגיל כי אין ברירה", היא מוסיפה. "הבת הגדולה שלי בת 13 והיא מעדכנת אותי בשמועות. אנחנו מנסים להשרות על הילדים תחושת הביטחון ולהגיד להם שהמשטרה מטפלת בעניין, אבל אני בעצמי מבוהלת".

אחר הצהריים המתין יאיר מטיאש מחוץ לגן כדי לאסוף את בנו. למרות הגשם השוטף, בגן לא מיהרו לפתוח את השער. "לרגע אחד לא הייתה לנו דילמה אם לשלוח את הילדים ללימודים", הוא אומר בביטחון. "מה זה משנה אם זה כאן או באזור או במרחק של 10 קילומטרים מכאן?".

"אם היו נותנים לנו התראה ממוקדת ומזהירים לא לצאת אז זה היה משהו אחד, אבל הסיטואציה הזאת לא שונה בהרבה מכל יום אחר", הוא מוסיף. "מה גם שהמחבל נמצא במנוסה ואני מקווה שהוא מסתתר ולא מחפש לפגוע באנשים נוספים". גם יאיר, כמו יתר ההורים, ממתין לראות מה יהיו ההתפתחויות. מרביתם חוששים שגם מחר ייאלצו להתלבט שוב מה לעשות על ילדיהם.

זירת הפיגוע בתל אביב (רויטרס)

(יונתן גרון)

ברינה נתקלנו בזמן שהרכיבה את בתה על האופניים ומיהרה לשני ילדיה הגדולים, בני 9 ו-11, שנמצאים לבדם בבית - נעולים. "לא שלחתי אותם לבית הספר, אבל את הקטנה הייתי חייבת לשלוח לפעוטון, לא היה לי סידור", סיפרה. "כל היום הייתי בלחץ אדיר, כל שעה התקשרתי הביתה ושאלתי 'אתם זוכרים לא לפתוח לאף אחד?', 'אתם זוכרים לא לצאת לשום מקום?'. פחד אלוהים, אין ביטחון. אני עכשיו רצה הביתה להינעל איתם אבל האמת שגם בבית מפחיד".

בהכנת הכתבה השתתף גלעד שלמור.