3 פעוטות נספו בשריפה ברהט, בן משפחתם נרצח בת"א‎‏

כוחות הכיבוי וההצלה פעלו לכיבוי שריפה שפרצה בדירה ברהט בדרום הארץ. שלושה ילדים נספו בשריפה. "המראה היה קשה", אמר פרמדיק מד"א שהגיע למקום. בבית החולים סורוקה בבאר שבע נאלצו לקבוע את מותם של הילדים. בן משפחתם הוא נהג המונית שנרצח אתמול בתל אביב

זירת האירוע ברהט, הערב

טרגדיה בדרום: שלושה פעוטות נספו בשריפה שפרצה בבית ביישוב רהט שבנגב, ככל הנראה בגלל קצר בתנור חימום. הילדים, בני שנה עד ארבע, הובאו למרפאה המקומית ומצבם הוגדר אנוש. חובשים ופרמדיקים של מגן דוד אדום ביצעו בהם פעולות החייאה. מאוחר יותר התגלה כי נהג המונית שנרצח אתמול בצפון תל אביב הוא בן משפחתם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

התינוקות, תאופיק, הודא ועדן, נפגעו באורח אנוש משאיפת עשן. צוותי מד"א שהגיעו למקום העניקו להם טיפול רפואי וביצעו בהם פעולות החייאה. לאחר מכן פינו את הפעוטות, שתי בנות ובן, לבית החולים סורוקה בבאר שבע. בבית החולים נאלצו הרופאים לקבוע את מותם של השלושה.

שלושה פעוטות נספו

"כשהגענו למרפאה ברהט המראה היה קשה", סיפר פרמדיק מד"א נאג'יב סאנע שטיפל בפעוטות. "ראינו את אנשי הצוות הרפואי במקום מבצעים פעולות החייאה בסיסיות. שלושת הפעוטות שכבו מחוסרי הכרה, ללא נשימה וללא דופק, כשעל פניהם סימני פיח. התחלנו מייד בטיפול רפואי מציל חיים ותוך פינוי דחוף לבית החולים ביצענו פעולות החייאה מתקדמות וממושכות שכללו טיפול תרופתי, הנשמה ועיסויים".

64% ממקרי מוות בשריפה - בחורף

מנתוני ארגון "בטרם" לבטיחות ילדים עולה כי בין השנים 2008-2015 אירעו 44 מקרי תמותה של ילדים ובני נוער עקב שריפה. בשנת 2015 מתו כתוצאה משריפה ארבעה ילדים ובני נוער, כשרוב מקרי התמותה (89%) התרחשו בבית ובחצר הבית ורוב הנפגעים היו בנים (61%).

המגזר הבולט בסוג היפגעות זה הוא המגזר הערבי (61%). כמו כן, לפי נתוני ההיפגעות, מובחנת מגמה לפיה סיכון התמותה גדל ככל שגיל הילד צעיר יותר. בהתאם לכך, ישנה בולטות בסוג זה של היפגעות לקבוצת הגיל 0-4, הכוללת 55% מכלל המקרים. כ- 64% ממקרי התמותה התרחשו בחודשי החורף, נובמבר-מרס.

בארגון פירטו את הכללים לחימום בטוח:

• תנורי ספירלה, תנורי גז ומפזרי חום עלולים לגרום לשריפה וכוויות. מומלץ לא להשתמש בהם.

• ייבוש בגדים על מכשירי חימום עלול לגרום לשריפה.

• הרחיקו מכשירי חימום מחפצים דליקים כגון: ספות, שמיכות ווילונות.

• גלאי עשן יכול להציל חיים, הוא יתריע במקרה שפורצת אש. - השניות בהן מגלה גלאי העשן את השריפה הן קריטיות ומבדילות בין מוות לחיים. שניות אלו מאפשרות שהות לבריחה מפני השריפה או זמן לכבויה.

• מניעת קצר חשמלי ושריפה:

כל לוח חשמל ראשי כולל מפסק זרם דלף תקני (מפסק פחת). שימו לב לחוטי חשמל שרופים או רופפים, שקעים ומפסקים שבורים, מתגים חמים למגע וכדומה - הם מסוכנים - הזמינו חשמלאי מוסמך (תיקונים במערכת החשמל ייעשו רק על ידי חשמלאי מוסמך).

• אין להפעיל מכשירי חשמל רבים על שקע אחד, גם לא בשימוש במפצלים, עומס יתר עלול לגרום לדליקה.

• אין להניח מחשב נייד על מצע רך כמו מזרון או שמיכה, מחשב זקוק לפתחי אוורור.