לקראת הסערה: ההיערכות וההנחיות

אחרי שבוע בהיר ערב השנה החדשה צפוי להביא איתו מזג אוויר סוער בכל חלקי הארץ. בצפון שם צפוי שלג תגברה חברת החשמל את הכוננות והזהירה את הציבור לנהוג בזהירות ליד מכשירי חימום חשמליים. גם במשטרה הודיעו על תגבור צוותים בשטח והדגישו את חשיבות הזהירות בדרכים

גשמים, רוחות ואפילו שלג (אלי בצרי)

סוף השבוע הקרוב צפוי להיות מלווה במזג אוויר סוער בכל חלקי הארץ ואף קיים סיכוי לשלג בצפון ובירושלים. לקראת הסערה שמתקרבת, הוציאו הגופים השונים הוראות בטיחות לאוכלוסייה והודיעו על העלאת כוננות, בעיקר באזור הצפון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הסערה צפויה להגיע מחר (חמישי) בלילה. הרוחות יתחזקו והגשמים יקבלו אופי סוער, כולל מכות רוח עזות, ברקים וברד. בשלב זה החזית הקרה תחצה אותנו ותנאים לירידה שלג יתקבלו בהרי הצפון, תחילה ברמת הגולן ובשלב מאוחר יותר, בשישי בבוקר, גם בפסגות הגליל. בשלב זה קיימת סכנת הצפות בערי החוף, שיטפונות בכל הנחלים בנגב וביהודה וייתכנו נזקי רוח וחשמל. בצפון הארץ ייתכנו חסימות צירים.

בשישי בבוקר שלג קל ייתכן בצפת ובית ג'אן, אולם היערמותו נתונה בספק. הגשמים ימשיכו לרדת והרוחות יהיו חזקות רוב יום שישי. שלג ירד בפסגות הצפון. בשישי בערב הרוחות יחלו להיחלש. תנאי הקור יאפשרו שלג קל בפסגות הרי המרכז, אולם הוא לא צפוי להיערם בירושלים.

בחרמון מצפים לשלג


בשישי בלילה אזהרות ההצפות והרוחות יוסרו, הגשמים ייחלשו במהירות ויהיה קר, מעונן עם גשם קל ברובו. בשבת מזג האוויר יירגע. אך לפני שאתם יוצאים לחפש שלג כדאי להתעדכן במצב הכבישים ופריסת השלג. יהיה קר, גשם קל ייתכן בעיקר במרכז הארץ.

גנרטורים כבר הוצבו ביישובי הצפון

משרד הבריאות פרסם המלצות בטיחות בעיקר לקשישים ולהורים לתינוקות ופעוטות על מנת לצמצם את נזקי הקור. המשרד ממליץ על חימום הבית בטמפרטורה קבועה של 24 מעלות בקירוב, לדאוג ללחות האוויר בחדר ולהקפיד על אטימה נאותה של החלונות והדלתות. בנוסף יש לבדוק את בטיחות התנורים ולהקפיד על לבוש חם. עוד המליץ המשרד להקפיד על ביקורי בני משפחה במקרים של קשישים שגרים לבד בבית, לפחות פעם ביום. כמו כן אם קיים חשד לירידת חום הגוף יש להזעיק מיד עזרה רפואית.

בחברת החשמל מנסים להקדים תרופה למכה ולמנוע מראש כמה שיותר תקלות ברשת החשמל. החברה הודיעה על תגבור צוותי העבודה בשטח, בעיקר באזור הצפון. בנוסף, כחלק מההערכות המקדימה לסופה, קידמה חברת חשמל גנרטורים לאזור צפת ורמת הגולן, שמטרתם לספק מענה מיידי להפסקות חשמל במידת הצורך.

חברת החשמל מתגברת צוותים בשטח (חברת חשמל)


כמו כן, תגברה החברה את מוקדי השירות 103 והודיעה על כוננות מלאה של צוותי עבודה לתיקונים וציוד כבד, הכולל במות הרמה ומנופים ליציאה מידית לשטח. מאחר והרוחות העזות הצפויות עלולות לגרום לקריסת עצים לפגיעת ענפים וחפצים שונים בחוטי החשמל, בחברה מבקשים מהציבור להיות סבלניים וערניים ולדווח מידית על חוטי חשמל קרועים או נזקים אחרים לרשת החשמל.

עוד מתבקש הציבור גם לנקוט במספר צעדי מניעה, כמו להימנע מלגעת בחוטי חשמל קרועים עקב סכנת התחשמלות, להסיר ולפנות מגגות או ממרפסות חפצים העלולים לעוף בעקבות משבי הרוח החזקים ולפגוע במעופם בקווי חשמל סמוכים ולדווח למוקד העירוני אם מבחינים בעצים או עמודים שאינם יציבים ועלולים לקרוס.

גם המשטרה תתגבר צוותים ברחבי הארץ

משרד הכלכלה והתעשייה הזהיר כי מזג האוויר "יוצר סיכון גבוה למתקנים המוצבים באתרי בניה ובמקומות עבודה אחרים החשופים לרוחות העזות". על פי הערכות המשרד, מזג האוויר יכלול ראות לקויה ורוחות עזות: "כל מבצע בנייה ובעל מקום עבודה כאמור, נדרש לבחון את הסדרי הבטיחות באתרים שבאחריותו, ובמידת הצורך אף להפסיק העבודה, ולהרחיק מהם את העובדים". כלקח מהסערות הקודמות, קראו במשרד לתשומת לב מוגברת בהפעלת מנופים ולהימנע משימוש באביזרים ואמצעים שאינם מקובעים ועלולים להתנתק או להיקרע.

משטרת ישראל הודיעה על תגבור מוקד החירום המשטרתי, לצד עיבוי משמרות השוטרים והגברת הכוננות של יחידות המתנדבים המשטרתיות העוסקות בחילוץ. בנוסף, ההיערכות המיוחדת תכלול פריסת כוחות מוגברת בצירי התנועה ובפנים הערים.

המשטרה מבקשת מציבור הנהגים לנהוג במשנה זהירות בקרבת מאגרי מים בהם קיימת סכנת נפילה, היסחפות וטביעה. בנוסף מתבקש הציבור להתאים את הנסיעה לתנאי הדרך, להדליק אורות, להימנע מעצירות פתע ולעצור רק בתחנות ריענון מוסדרות ולא בשולי הכביש.