המפכ"ל הודיע: ניצב ריטמן חוזר לתפקידו

התיישנות, קשיים ראייתיים וסגירת התיק הפלילי - כל אלו הובילו להחזרתו של ניצב רוני ריטמן לפיקוד על יחידת להב 433. המפכ"ל קבע כי אין מניעה שריטמן יחזור לתפקידו - והוא שב ליחידתו כבר הבוקר. ההחלטה למעשה מסמנת: אלשיך מאמין כי התלונה היא חלק מקנוניה נגד ריטמן

רוני ריטמן, ארכיון (חטיבת דובר המשטרה)

סוף מפתיע לפרשת ניצב רוני ריטמן: מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך הודיע הבוקר (שלישי) למפקד להב 433 שהוצא לחופשה כי יוכל לחזור לתפקידו. זאת, לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה החליט לסגור את תיק החקירה נגדו בחשד להטרדה מינית של קצינה. במשטרה הדגישו כי החלטתו של אלשיך "התקבלה לאחר דיון רחב ומעמיק, במסגרתו הוצגו בפניו המלצות מחלקת משמעת באגף משאבי אנוש והמלצות הייעוץ המשפטי של המשטרה". ריטמן חזר לתפקיד הרגיש כבר הבוקר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במרכז החקירה שהתנהלה במח"ש עמד חשד לפיו ריטמן הטריד מינית קצינה בחטיבת המודיעין לפני כחמש שנים והיא הסתיימה ללא המלצה על כתב אישום פלילי. היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין בחן את ממצאי החקירה, וחרף בדיקת הפוליגרף שעברה הקצינה המתלוננת בה היא נמצאה דוברת אמת, החליט שאין מקום לכתב אישום פלילי וגם ציין כי אין אפשרות להעמיד את ניצב ריטמן לדין משמעתי בשל התיישנות.

החלטתו של מפכ"ל המשטרה להחזיר את ריטמן לתפקידו מהווה מסר ברור נגד תלונות אנונימיות נגד קצינים, ואלשיך למעשה מצהיר בכך כי הוא סבור שנגד ריטמן הייתה קנוניה.

"חידד נורמות מול הניבצ". אלשיך (חדשות 2)

זוהי החלטה משמעותית ראשונה של המפכ"ל, שקיבל את טענת הניצב לפיה התלונה נגדו לא הייתה תמימה, אלא הוגשה בעיתוי מטריד - הבדיקה שניהל ריטמן נגד המתלוננת ונגד ראש חטיבת המודיעין תנ"צ גיא ניר בחשד לאי סדרים וקשר לא תקין. ריטמן טען כי השניים ניסו לתפור לו תיק וההחלטה של אלשיך מעידה שהמפכ"ל אכן התרשם כי מדובר בקנוניה שמטרתה לתפור לו תיק פלילי.

חזרתו של ריטמן לתפקיד לוותה בהבהרה מצדו של המפכ"ל: "לאור ההתבטאויות שיוחסו לקצין לכאורה במסגרת התלונה, מצא המפכ"ל לנכון לחדד בפני הקצין את נורמות ההתנהגות המצופות מקצין בתפקידו ומעמדו". עוד הדגישו מהמשטרה כי ההמלצות שקיבל אלשיך "התבססו על בחינה מעמיקה של כלל חומר הראיות שנאסף במסגרת חקירת מח"ש, בדיקות הפוליגרף של המעורבים והחלטתו של היועץ המשפטי לממשלה שלא להגיש כתב אישום פלילי".

ההחלטה לא להגיש כתב אישום נגד ריטמן התקבלה בשל "בעיות מסויימות במסכת הראייתית", לשון הודעת המשטרה. ההמלצות שהוגשו לאלשיך התבססו גם על "היעדר יכולת לפתוח בהליך משמעתי בשל התיישנות המעשים שנטענו נגד ניצב ריטמן והרצון להימנע מלנקוט בהליך מנהלי, מבלי שניתנת לו יכולת אפקטיבית להילחם על חפותו, זכות יסודית שמגיעה לכל נאשם במעשה פסול כלשהו".

"כל מקרה של סטייה מהנורמות ייבחן לגופו"

אלשיך סיכם כי בעקבות המסקנות התקבלה ההחלטה ש"אין תשתית ממשית לנקיטת צעדים מנהליים כלשהם ואפילו לא לנקיטת הליכים משמעתיים, גם אילולי חלה התיישנות ולהחלטה לפיה ימשיך ניצב ריטמן בתפקידו". לדבריו, משטרת ישראל תמשיך לטפל בנחישות תוך שימוש בכלים הפיקודיים, המשפטיים, המנהליים והתעסוקתיים העומדים לרשותה במקרים של חריגות מהנורמות הערכיות והמוסריות המצופות מאנשי משטרה וכמי שאמונים על אכיפת החוק במדינת ישראל. "כל מקרה של סטייה מנורמות אלו ייבחן לגופו ועל פי מדיניות זו", הוסיף.

פרקליטיו של ניצב רוני ריטמן, עו"ד איל כהן, אופיר סטרשנוב וירון לונדון, מסרו בתגובה: "אנו מברכים על החלטתו של המפכ"ל אלשיך מהבוקר לאפשר לניצב ריטמן להמשיך בתפקידו כמפקד להב 433. החלטה זו, אשר באה בעקבות החלטת היועץ המשפטי לממשלה לסגור את תיק החקירה, מלמדת כי לא נפל כל רבב בניצב ריטמן, ובכוונתו להמשיך למלא את תפקידו, במסירות ובנאמנות כפי שעשה תמיד".

בהכנת הידיעה השתתפו משה נוסבאום, גיא פלג ועזרי עמרם